21-ci əsrin keyfiyyətli təhsil modeli – Adaptiv təhsil UNEC-də
Adaptiv təhsilin Azərbaycanda korporativ sektorda və UNEC-də tətbiqi imkanları müzakirə edilmiş, “Area9 Lyceum” şirkəti tərəfindən Adaptiv təhsil üzrə  mühəndis statusu verilmiş UNEC-in gənc müəllimi Famil Məcidli  adaptiv təhsilin üstünlükləri, əhəmiyyəti, qiymətləndirilməsi barədə ətraflı məlumat verib. Adaptiv təhsilin fərdiləşdirilmiş tədris proqramı təklif edən, fərdi tyutor effekti verərək öz biliklərinin fərqində olan, təhsildə əldə etdiyi bilik və bacarıqlarla bağlı özünə əmin olan mütəxəssislərin yetişməsinə şərait yaradan təhsil metodu olduğu vurğulanıb. Adaptiv təhsil modelində hər bir təhsilalanın fərdi xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla fərdi təhsil trayektoriyası formalaşdırılır. Nəticədə iki dəfə az vaxt sərf etməklə mövzunun 100 faiz mənimsəmənilməsi təmin edilir.
İnkişaf etmiş ölkələrdə adaptiv təhsil holdinq və şirkətlərin öz işçilərinin performansını daha da yüksəltmələri üçün geniş  tətbiq olunur. Azərbaycanda da müəssisələr işçilərinin ixtisasının artırılması və yenidən ixtisaslaşması üçün bu sistemin üstünlüklərindən faydalana bilərlər.
Yekunda adaptiv təhsilin ölkədə ilk dəfə tətbiq olunacağını və təhsilin keyfiyyətini əhəmiyyətli dərəcədə artıracağını nəzərə alaraq, bu istiqamətdə işlərin sürətləndirilməsi məqsədilə müvafiq qərarlar qəbul edilib.

21 DECEMBER 2020 | VIEWS:
According to the agreement signed between the Danish company Area9 Lyceum and UNEC, the training program for adaptive education – engineering has been successfully completed.
Possibilities of application of adaptive education in Azerbaijan in the corporate sector and UNEC were discussed. Famil Majidli, a young UNEC teacher who was awarded the status of Adaptive Education Engineer by Area9 Lyceum, gave detailed information about the benefits, importance and evaluation of adaptive education. It was emphasized that adaptive education is a method of education that offers a personalized curriculum, gives the effect of an individual tutor, creates conditions for the development of professionals who are aware of their knowledge, confident in the knowledge and skills acquired in education. In the adaptive education model, the individual educational trajectory is formed taking into account the individual characteristics of each student. As a result, 100% mastery of the subject is ensured with twice as little time.
In developed countries, adaptive education is widely used by holdings and companies to further improve the performance of their employees. In Azerbaijan, too, enterprises can take advantage of this system to upgrade and retrain their employees.
In the end, taking into account that adaptive education will be introduced for the first time in the country and will significantly improve the quality of education, relevant decisions were made to accelerate work in this direction.