21-ci əsrin keyfiyyətli təhsil modeli – Adaptiv təhsil UNEC-də
Adaptiv təhsilin Azərbaycanda korporativ sektorda və UNEC-də tətbiqi imkanları müzakirə edilmiş, “Area9 Lyceum” şirkəti tərəfindən Adaptiv təhsil üzrə  mühəndis statusu verilmiş UNEC-in gənc müəllimi Famil Məcidli  adaptiv təhsilin üstünlükləri, əhəmiyyəti, qiymətləndirilməsi barədə ətraflı məlumat verib. Adaptiv təhsilin fərdiləşdirilmiş tədris proqramı təklif edən, fərdi tyutor effekti verərək öz biliklərinin fərqində olan, təhsildə əldə etdiyi bilik və bacarıqlarla bağlı özünə əmin olan mütəxəssislərin yetişməsinə şərait yaradan təhsil metodu olduğu vurğulanıb. Adaptiv təhsil modelində hər bir təhsilalanın fərdi xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla fərdi təhsil trayektoriyası formalaşdırılır. Nəticədə iki dəfə az vaxt sərf etməklə mövzunun 100 faiz mənimsəmənilməsi təmin edilir.
İnkişaf etmiş ölkələrdə adaptiv təhsil holdinq və şirkətlərin öz işçilərinin performansını daha da yüksəltmələri üçün geniş  tətbiq olunur. Azərbaycanda da müəssisələr işçilərinin ixtisasının artırılması və yenidən ixtisaslaşması üçün bu sistemin üstünlüklərindən faydalana bilərlər.
Yekunda adaptiv təhsilin ölkədə ilk dəfə tətbiq olunacağını və təhsilin keyfiyyətini əhəmiyyətli dərəcədə artıracağını nəzərə alaraq, bu istiqamətdə işlərin sürətləndirilməsi məqsədilə müvafiq qərarlar qəbul edilib.

Качественная модель образования 21 века – Адаптивное обучение в UNEC
Согласно подписанному соглашению между компанией Дании «Area9 Lyceum» и UNEC успешно завершена программа подготовки специалистов–инженеров адаптивного обучения.
Были обсуждены возможности применения адаптивного обучения в Азербайджане в корпоративном секторе и UNEC, молодой преподаватель UNEC Фамиль Меджидли, получивший компанией «Area9 Lyceum» статус инженера адаптивного обучения, дал подробную информацию о преимуществах, значении, оценке адаптивного обучения. Было подчеркнуто, что адаптивное обучение — это метод обучения, предлагающий индивидуальную учебную программу, дающий эффект индивидуального тьютора, создающий возможности для подготовки специалистов, уверенных в себе  в результате полученных знаний и навыков. В модели адаптивного обучения, учитывая индивидуальные особенности каждого учащегося, формируется индивидуальная образовательная траектория. В результате используя два раза меньше времени, обеспечивается 100 процентное усвоение темы.
В развитых странах адаптивное обучение широко применяется холдингами и компаниями для дальнейшего повышения производительности своих сотрудников. В Азербайджане предприятия также могут воспользоваться этой системой для повышения квалификации и переподготовки своих сотрудников.
В итоге, учитывая применение впервые в стране адаптивного обучения и значительное повышение качества образования, приняты соответствующие решения по активизации работ в этом направлении.