700 bal toplayan abituriyentlərin seçimi – UNEC
Rektor, professor Ədalət Muradov: “Ölkənin hərtərəfli inkişafında savadlı və bacarıqlı gənclər mühüm rol oynayır”
2017-2018-ci tədris ili üçün ali təhsil müəssisələrinə keçirilən qəbul imtahanlarının nəticələrinə əsasən, II ixtisas qrupu üzrə 600-dən yüksək bal toplayan abituriyentlərin 60 faizi iqtisad yönümlü universitet olan Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetini (UNEC) seçib.
Bu il UNEC-də qəbul planı yerləri ötən iki illə müqayisədə yenə də yüksək nəticə ilə yerinə yetirilib.
QƏBUL PLANI ÜZRƏ 3415 YERİN 3298-nə TƏLƏBƏ QƏBULU HƏYATA KEÇİRİLİB
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov deyir ki, 2016-2017-ci tədris ilinin yay imtahan sessiyasının nəticələrinə görə, müvəffəqiyyət göstəricisi 85 faiz, keyfiyyət göstəricisi isə 45 faiz olub. 600 və daha yüksək bal toplayanların 60 faizi UNEC-i seçib. Bu il UNEC-də qəbul planı yerləri ötən iki illə müqayisədə yenə də yüksək nəticə ilə – 96.6 faizlə yerinə yetirilib. Belə ki, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinə qəbul planı üzrə 3415 yerin 3298-nə tələbə qəbulu həyata keçirilib.
YÜKSƏK BAL TOPLAYANLARIN UNEC-ə QƏBUL SAYINDA CİDDİ İRƏLİLƏYİŞ
Rektorun sözlərinə görə, fakültələr üzrə daha yüksək göstərici universitetin Maliyyə və muhasibat fakültəsində qeydə alınıb. Bu fakültəyə qəbul planı 99.6 faiz yerinə yetirilib: “Bu il ən yüksək bal toplayanların UNEC-ə qəbul sayında da ciddi irəliləyiş müşahidə olunub. II ixtisas qrupu üzrə 600 və daha yüksək bal toplayan 481 nəfərin 288-i, yəni 60 faizi UNEC-i seçib. 600 və daha yüksək balla Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinə qəbul olan 290 abituriyentdən 70 nəfər 650-680, 17 nəfər isə 680-700 bal toplayıb. 2016-cı ildə 680-700 bal toplayan tələbələrin sayı 12, 2015-ci ildə 1 olub. II ixtisas qrupu üzrə 700 bal yığan hər iki abituriyent UNEC-ə üstünlük verib. Belə ki, 700 ballıq nəticə göstərən abituriyentin hər ikisi – Cavad Əliyev və Arzu Məmmədzadə UNEC-i seçib. Onlar Beynəlxlaq İqtisadiyyat Məktəbində maliyyə ixtisası üzrə təhsil alacaqlar.
17 PREZİDENT TƏQAÜDÇÜSÜ UNEC-də
Ə.Muradov bildirib ki, II ixtisas qrupu üzrə prezident təqaüdünə layiq görülənlərin 74 faizi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin  tələbəsidir. 2016-cı ildə UNEC-ə qəbul olanlar arasında 6, 2015-ci ildə isə 1 tələbə prezident təqaüdünə layiq görüldüyü halda, bu il 17 tələbə prezident təqaüdünə layiq görülüb. Qürurverici haldır ki, prezident təqaüdünə layiq görülənlərin 17 faizi, II ixtisas qrupu üzrə bu ada layiq görülənlərin isə 74 faizi UNEC tələbəsidir: “Peşə seçiminin insan həyatının ən önəmli mərhələlərindən biridir. İqtisadçı ixtisasına isə bütün dövrlərdə ehtiyac duyulur. Öz peşəsinə mükəmməl yiyələnən mütəxəssisin daha da faydalı kadr olmasında mühüm faktorlardan birincisi vətəni və milləti sevməkdir. Ölkənin hərtərəfli inkişafında savadlı və bacarıqlı gənclər mühüm rol oynayır. Bunu nəzərə alaraq tələbələr peşəkar mütəxəssis olmaqla yanaşı, vətənini və millətini sevən layiqli vətəndaş kimi formalaşmalıdır”.
ORTA QƏBUL BALINDA ARTIM
Rektorun dediyinə görə, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinə qəbulun nəticələrinə əsasən, orta balda da artım müşahidə edilib. Universitet üzrə 2014 və 2015-ci illərdə göstərici 391 və 396 bal olduğu halda, 2017-ci ildə bu rəqəm 412 bala qədər yüksəlib. Orta bal göstəricisinin maksimal həddi Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində qeydə alınıb. Belə ki, 2015-ci illə müqayisədə göstərici 96 bal artaraq 2016-ci ildə 635, bu il isə ötən illə müqayisədə 10 bal artaraq 645 bal olub: “Məlumat üçün bildirim ki, Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində minimal keçid balı 609, orta keçid balı isə 645 olub. İki il əvvəl yaradılan bu fakültəyə qəbul olan tələbələrin hamısı 600-dən çox bal toplayıb. Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinə qəbul olan tələbələrin 46 faizi orta məktəbi fərqlənmə ilə bitiriblər. Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbi iki il öncə yaradılmasına baxmayaraq, ölkənin ən tələb olunan fakültəsi hesab edilir. Fakültənin ötən ilki məzunlarından 85 faizi universiteti bitirəndən dərhal sonra işə düzəlib. Bundan başqa, Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin Muhasibat uçotu ixtisası ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants – İmtiyazlı Sertifikatlaşdırılmış Mühasiblər Assosiyasiyası) tərəfindən tam akkreditasiya qazanmaqla, tələblərə ACCA imtahanlarından azadolmalar təqdim edir”.
TƏLƏBƏ BİLİYİNİN QİYMƏTLƏNDİRİLMƏSİNDƏ YENİ MƏRHƏLƏ
UNEC rektoru qeyd edib ki, universitet tərəfindən I kurslarda ixtisas fənləri üzrə 4 dildə vahid sillabuslardan istifadə etmək barədə qərar qəbul edilib. Digər bir qərara görə isə tələbə biliyinin qiymətləndirilməsinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə I kurslarda 2017-2018-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyası ixtisas fənləri üzrə 4 dildə də eyni suallar əsasında və yazılı formada keçiriləcək. Hər fənn üzrə eyni sayda sual hazırlanaraq, öncədən tələbələrə təqdim ediləcək. Ümumilikdə isə imtahan və apellyasiya qaydalarının təkmilləşdirilməsi prosesinin davam etdirilməsi qərara alınıb.
UNEC-də “ELMİ TƏDQİQAT İLİ”
Ə.Muradovun söylədiyinə görə, UNEC-də yeni tədris ili “Elmi Tədqiqat İli” elan edilib. Həmçinin, “UNEC Tədqiqat Fondu” təsis edilib. Fondun məqsədi yerli və beynəlxalq ekspertlərin cəlb edilməsi ilə elmi tədqiqatların aparılması, tədqiqatların nəticələrinin tədqiqinə dair təkliflərin hazırlanmasıdır: “UNEC alimlərinin tədqiqatlarının keyfiyyətini daha da artırmaq məqsədi ilə Differensial Əməkhaqqı Sisteminə 19 dəyişiklik və əlavələr edilib. Həmçinin, Xarici Ticarətə Dəstək və Digital Marketinq mərkəzlərinin əsasnamələri də təsdiq edilib. Xarici Ticarətə Dəstək Mərkəzi ixrac sahəsində sahibkarların və ixracatçıların dəstəklənməsi və onlara məsləhət xidmətlərinin göstərilməsi işlərinin təşkilini həyata keçirəcək. Digital Marketinq Mərkəzi isə qeyri-neft ixracını həyata keçirən şirkətlər üçün vaxt və maliyyə xərclərinə qənaət etməklə digital marketinq vasitəsilə xarici bazarların operativ, etibarlı və spesifik araşdırmalarını aparacaq, professor-müəllim  heyətinə və tələbələrə digital dünya ilə tanışlıq, effektiv istifadə və yararlanma keyfiyyətləri aşılayacaq. UNEC-də tədris prosesinin idarəolunmasını səmərəli təşkil etmək və kafedralarda tədris olunan fənlərin paralelliyini aradan qaldırmaq məqsədilə “Ekonometriya” kafedrasının “Statistika” kafedrasına birləşdirilərək, “Statistika və ekonometriya” kafedrası yaradılması barədə qərar qəbul edilib”.
4 İLDƏ İKİ İXTİSASA YİYƏLƏNMƏK İMKANI
Ə.Muradov vurğulayıb ki, UNEC-də Universitet Daxili İki Diplom (UDİD) proqramınln icrasına başlanılır. Proqramın məqsədi “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”ndan irəli gələn tələbləri icra etmək, bakalavriat səviyyəsində qəbul olunduğu ixtisaslarda müvəffəqiyyətlə təhsil alan tələbələrin ikinci ixtisas üzrə də əlavə təhsil almaqla, rəqabətədavamlı mütəxəssis kimi hazırlanmasıdır. Təhsil nazirli Mikayıl Cabbarovun razılığı ilə Azərbaycan təhsil tarixində ilk dəfə UNEC-də start verilən Universitet Daxili İki Diplom (UDİD) proqramına qoşulan tələbələr 4 il ərzində iki ixtisasa yiyələnməklə gələcəkdə əmək bazarında layiqli yer tutmaq və onun tələblərinə çevik uyğunlaşmaq imkanı əldə edəcəklər: “Avropada iqtisadçı kadrların hazırlığı üzrə lider olan London Universiteti/London İqtisadiyyat Məktəbinin bakalavr diplomunu Azərbaycanda əldə etmək imkanını da tələbələrə UNEC təqdim edir. Həmçinin universitetimizdə tələbələrin Fransanın ən qədim ali təhsil ocaqlarından olan Montpellier Universiteti ilə həyata keçirilən ikili diplom proqramında da iştirak etmək imkanı var”.
BMDM-də PLAN YERLƏRİNİN 99 FAİZİNƏ MAGİSTR QƏBULU HƏYATA KEÇİRİLİB
Rektor əlavə edib ki, UNEC-in Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinə (BMDM) 2017-2018-ci tədris ili üçün magistr qəbulu uğurla başa çatıb. UNEC-də magistratura təhsilinin səmərəli və beynəlxalq standartlar səviyyəsində aparılması üçün yaradılan BMDM-də plan yerlərinin 99 faizinə magistr qəbulu həyata keçirilib: “Sevindirici haldır ki, qəbul olunan magistrlərin 95.6 faizi ilk turda UNEC-i seçiblər. Daha bir qürurverici məqam isə 2017-2018-tədris ili üzrə Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinin magistratura pilləsinə keçirilən qəbul imtahanlarında ölkə üzrə ən yüksək balı toplayan ilk üçlüyün məhz UNEC-in təhsil imkanlarından yararlanmaq istəyidir. Respublika birincisi Yaşar Nəsibov, respublika ikincisi Cavid Əliyev və respublika üçüncüsü Turqay Şirinbəyli mərkəzin təklif etdiyi ikili diplom, mübadilə proqramları, xarici və yerli şirkətlərdə təcrübə, xarici ölkələrdə yay və qış məktəblərində fəal iştirak imkanlarını nəzərə alaraq BMDM-də magistr təhsili almağa qərar verdiklərini bildiriblər. Qeyd edim ki, BMDM-də tədris 11 ixtisas 39 ixtisaslaşma üzrə Azərbaycan, ingilis, rus və türk dillərində həyata keçirilir. BMDM-i ali təhsilin magistratura pilləsi üzrə yeni təhsil standartlarının modernləşdirilməsinin təşəbbüskarı olmaqla yanaşı, bu standartlarla ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ilk mərkəzdir”.
7 GÜN 24 SAAT FƏALİYYƏT GÖSTƏRƏN KİTABXANA
Ə.Muradovun sözlərinə əsasən, 2017-ci ilin sonuna qədər UNEC-də 7 gün 24 saat fəaliyyət göstərəcək müasir standartlara cavab verən kitabxana tələbələrin istifadəsinə veriləcək: “Biz artıq xeyli vaxtdır ki, elektron kitabxana layihəmizə start vermişik. Tələbələrimiz elektron kitabxana xidmətindən istifadə edirlər. İndi biz kitabxanamızın strukturunun köklü dəyişdirilməsi, kitabxananın hətta şənbə və bazar günləri də fəaliyyət göstərməsinin təşkili istiqamətində ciddi işlər görürük. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində kitabxana ilə bağlı həyata keçirdiyimiz tədbirlərin səmərəli nəticəsi olaraq bu ilin sonuna kimi 7 gün 24 saat fəaliyyət göstərəcək müasir standartlara cavab verən kitabxana tələbələrin ixtiyarına veriləcək”.

Выбор студентов, набравших 700 баллов – UNEC
Ректор, профессор Адалат Мурадов: «Во всестороннем развитии страны важную роль играет грамотная и способная молодежь».
В соответствии с результатами приемных экзаменов в высшие учебные заведения в 2017-2018 году 60 процентов студентов, набравших свыше 600 баллов по II группе специальности,  выбрали экономического профиля университет – Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC).
В этом году план приема в UNEC по сравнению с прошлым годом выполнен с высокими показателями.
НА 3415 ПЛАНОВЫХ МЕСТ  ОСУЩЕСТВЛЕН ПРИЕМ 3298 СТУДЕНТОВ
Ректор Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) профессор Адалат Мурадов отметил, что по итогам летней экзаменационной сессии 2016/2017 учебного года показатель успеха составил 85, а показатель качества 45%.  60 процентов студентов, набравших 600 и выше баллов,  выбрали UNEC. В этом году в UNEC  прием на плановые места в сравнении с предыдущими  годами отмечен высокими результатами – 96.6%.  Так, в UNEC на 3415 плановых мест осуществлен прием студентов на  3298 мест.
СЕРЬЕЗНЫЕ ИЗМЕНЕНИЯ В ЧИСЛЕ СТУДЕНТОВ, ПОСТУПИВШИХ В UNEC С ВЫСОКИМИ БАЛЛАМИ
По словам ректора,  по факультетам наиболее высокий показатель отмечен на факультете Финансов и бухгалтерии. На этом факультете план приема выполнен на 99.6%: «В этом году серьезные изменения наблюдаются в числе поступивших в UNEC наивысшими баллами.  288 из 481 студентов по II группе специальности, набравших  600 и выше баллов, то есть 60%  выбрали UNEC.  Таким образом, из числа 290 абитуриентов, поступивших в  UNEC с 600 и выше баллами, 70 набрали 650-680,  а 17 — 680-700 баллов.  В 2016 году число студентов, набравших 680-700 баллов,  составило 12 человек, а 2015 году 1. Оба студента, набравшие 700 баллов по II группе специальности, Джавад Алиев и Арзу Мамедзаде выбрали UNEC.  Они будут получать образование в Международной школе экономики по специальности финансов.
17 ПРЕЗИДЕНТСКИХ СТИПЕНДИАТОВ В UNEC
А.Мурадов отметил, что 74% президентских стипендиатов по II группе специальности являются студентами  Азербайджанского государственного экономического  университета Если в 2016 году среди поступивших в UNEC президентских стипендиатов было 6, а 2015 году всего 1 студент, в этом году их число увеличилось до 17 студентов.  Отрадно, что 17 процентов, удостоенных президентской стипендии, по II группе специальности 74 процентов являются студентами UNEC. Он подчеркнул: «Выбор специальности является важным этапом в жизни человека, во все времена была потребность в экономистах. Одним из важных факторов  в становлении специалиста, в совершенстве владеющего своей специальностью, в формировании более полезного кадра является любовь к родине и народу»
РОСТ В СРЕДНЕМ БАЛЛЕ ПРИЕМА
По словам ректора, согласно результатам приема в UNEC наблюдался рост в показателях среднего балла. Если в   2014 и 2015 годах показатели по университету составили 391 и 396 баллов, в 2017 году это число выросло до 412 баллов, а в азербайджанском секторе 420 баллов. Максимальный уровень показателя среднего балла наблюдается в Международной школе экономики. Так, в сравнении с 2015 годом показатель поднялся на 96 баллов, составив в 2016 году 635,  а в этом году в сравнении с минувшим поднявшись на 10 баллов, составил 645 баллов. Число студентов, поступивших на этот факультет, который был создан два года назад,  набрали свыше 600 баллов. 46 процентов студентов, поступивших в Международную школу экономики, окончили школу с отличием. Несмотря на то, что Международная школа экономики создана два года назад, считается самым востребованным факультетом страны. 85% прошлогодних выпускников факультета сразу после окончания университета поступили на работу. Помимо этого, специальность Бухгалтерский учет ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants – Ассоциация привилегированных сертифицированных бухгалтеров) Международной школы экономики получив полную аккредитацию, представляет студентам освобождение от экзаменов  ACCA .
НОВЫЙ ЭТАП В ОЦЕНКЕ ЗНАНИЙ СТУДЕНТОВ
Члены совета приняли решение об использовании на I курсе единого силлабуса на 4 языках по спец. дисциплинам.  Согласно другого решения в целях усовершенствования оценки знаний студентов на I курсах зимняя экзаменационная сессия 2017/18 учебного года будет проведена в письменной форме на основе одинаковых вопросов на 4 языках по спец. дисциплинам.  По каждой дисциплине будет подготовлено одинаковое количество вопросов, которые заранее будут представлены студентам.  В целом было принято решение продолжить процесс совершенствования правил сдачи экзамена и апелляции.
«НАУЧНО-ИССЛЕДОВАТЕЛЬСКИЙ ГОД» В UNEC
По словам А.Мурадова, новый учебный год в UNEC объявлен «Научно-исследовательским годом». Также учрежден «Исследовательский фонд UNEC».  Целью создания фонда является привлечение отечественных и международных экспертов, проведение научных  исследований, подготовка предложений по результатам исследований.  В целях еще большего подъема качества исследований ученых UNEC в Систему дифференциальной заработной платы внесены 19 изменений и дополнений.  Были представлены положения центров Поддержки внешней торговли и Цифрового маркетинга. Центр поддержки внешней торговли окажет поддержку предпринимателям  и экспортерам в сфере экспорта и осуществит организацию работы по оказанию консалтинговых услуг.  Центр Цифрового маркетинга,  сокращая посредством цифрового маркетинга финансовые расходы для осуществляющих ненефтяной  экспорт компаний,  проведет оперативное, надежное и специфическое исследование внешних рынков, ознакомит профессорско-преподавательский состав и студентов с цифровым миром,  привьет им качества эффективного использования.  В целях эффективной организации учебного процесса  и устранения параллельности в обучаемых на кафедре дисциплинах  члены совета UNEC приняли решение об объединении кафедры «Эконометрия» с кафедрой «Статистика» и создании кафедры «Статистика и эконометрия».
ВОЗМОЖНОСТЬ ОВЛАДЕНИЯ ДВУМЯ СПЕЦИАЛЬНОСТЯМИ В ТЕЧЕНИЕ 4 ЛЕТ
А.Мурадов отметил, что в университете начался процесс выполнения программы Двойного диплома внутри университета (ДДВУ). Целью программы является выполнение требований, исходящих из  «Государственной стратегии по развитию образования в Азербайджанской Республике», подготовка студентов, успешно обучающихся специальностям и получающим второе образование в качестве конкурентоспособного специалиста. Представив подробную информацию о программе Двойного диплома внутри университета (ДДВУ), стартовавшей впервые в Азербайджане в UNEC по соглашению министра образования Микаила Джаббарова, А.Мурадов подчеркнул, что получение 2 дипломов за  4 года имеет важное значение в подготовке студентов в качестве конкурентоспособного специалиста, в получении достойного места на рынке труда и ловкой адаптации к его требованиям. Он коснулся вопроса программы двойного диплома, осуществляемой с университетом Монпелье, одним из старейших государственных высших учебных заведений Франции.
В МЦМД НА 99 ПРОЦЕНТОВ ПЛАНОВЫХ МЕСТ ОСУЩЕСТВЛЕН ПРИЕМ МАГИСТРОВ
Ректор добавил, что успешно завершился прием магистров в Международный центр магистратуры и докторантуры UNEC (МЦМД) за 2017/18 учебный год. Для проведения плодотворного и на уровне международных стандартов магистерского образования в UNEC прием магистров в МЦМД осуществлен на 99 процентов плановых мест.   Отрадно, что 95.6 магистров на первом туре выбрали UNEC. Еще более отрадным фактом является то, что на вступительных экзаменах на ступень магистратуры в высшие  учебные заведения Азербайджанской Республики за 2017/18 учебный год первая тройка, набравшая наиболее высокие баллы, проявила желание воспользоваться возможностями образования UNEC. Первый, среди набравших наибольшее количество баллов в республике  Яшар Насибов, второй – Джавид Алиев и третий – Тургай Ширинбейли отметили, что  учитывая возможности получения двойного  диплома, программы обмена, практику с зарубежными  отечественными компаниями,  возможности участия в летней и зимней школах в зарубежных странах, приняли решение получить магистерское образование в МЦМД.
Следует отметить, что в МЦМД обучение осуществляется по 39 специализациям 11 специальностей на азербайджанском, английском, русском и турецком языках. МЦМД, являясь инициатором модернизации новых образовательных стандартов ступени магистратуры высшего образования, первый центр, функционирующий в стране по этим стандартам.
БИБЛИОТЕКА,  ФУНКЦИОНИРУЮЩАЯ 7 ДНЕЙ И 24 ЧАСА
По словам А.Мурадова,  до конца  2017 года студентам будет представлена в пользование отвечающая современным требованиям библиотека, которая будет функционировать в течение 24 часов и 7 дней в неделю: «Мы уже давно дали старт проекту электронной библиотеки. Наши студенты пользуются услугами электронной библиотеки. Сейчас мы проводим серьезные работы в направлении коренного изменения структуры библиотеки, организации ее работы в субботние и выходные дни.  Как результат плодотворной работы,  осуществляемой в Азербайджанском государственном экономическом университете в связи с библиотекой, до конца этого года в пользование студентов будет представлена отвечающая современным стандартам библиотека, которая будет функционировать в неделю 7 дней и 24 часа».