dosent Quliyev Rauf Cəmil oğlu
1972-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin fizika fakültəsini bitirmişdir. Universiteti bitirdikdən sonra qısa müddət universitetin fizika fakültəsinin Elektronika kafedrasında laborant işləmişdir. 1972-ci ilin noyabrından AzSSR  Elmlər Akademiyasının Geologiya İnstitutu nəzdində Yerin fizikası bölməsinə kiçik laborant, daha sonra kiçik elmi işçi vəzifəsinə keçmişdir. Burada dağ süxurlarının paleomaqnetizmi və seysmoloqiya sahələrində tədqiqatlarla məşğul olmuşdur. 1976-cı ilin fevralında Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin Yer haqda elmlər şöbəsinin elmi katibi vəzifəsinə dəvət edilmişdir. 1986-cı ilin dekabr ayına kimi burada işləmişdir. 1986-cı ilin dekabrından Az.SSR EA-nın Dərin Neft-qaz Yataqlarının Problemləri İnstitutunda aparıcı mühəndis və elmi işçi vəzifəsində işləmişdir.
1990-cı ildə “Cənubi Xəzər çökəkliyində dərin batırılmış neft və qaz yataqlarının terrigen süxur-kollektorlarının petrofizik xüsusiyyətləri” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmiş və geoloji-mineraloji elmlər namizədi elmi dərəcəsi almışdır.
1991-ci ildə yenidən Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyəti  Aparatına baş mütəxəssis və vitse-prezidentin köməkçisi vəzifələrinə keçirilmişdir. 1992-ci ildə qısa müddət AR Dövlət Katibinin köməkçisi, eyni zamanda ictimai əsaslarla Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Vitse-prezidenti  vəzifələrində çalışmışdır. 1992-1997-ci illərdə EA-da müxtəlif vəzifələrdə işləmişdir. 1997-2007-ci ilə qədər AMEA-nın Vitse-prezidentinin köməkçisi vəzifəsində işləmişdir.
2007-ci ildən İqtisad Universitetində müxtəlif vəzifələrdə işləmişdir: ardıcıl olaraq, rektor köməkçisi, “Ətraf mühitin mühafizəsi və iqtisadiyyatı” kafedrasında baş müəllim, dosent vəzifəsini icra edən. Eyni vaxtda “Geoiqtisadiyyat” jurnalında məsul katibidir. Bakı şəhərindəki Ekoloji litseyi təşkil edən və ilk müəllimləri sırasındadır.
Beynəlxalq konqreslərdə, konfranslarda  və forumlarda iştirakçı və məruzəçi olmuşdur. 1 monoqrafiya, 30-dan artıq məqalə və tezislərin müəllifidir, 2 müəllif şəhadətnaməsi vardır.
Müxtəlif vaxtlarda Ekologiya, Avtomobil nəqliyyatının ekoloji problemləri, Yanacaq-enerji kompleksinin ekoloji problemləri, Sənaye istehsalının əsasları, Ekologiya və təbiətdən istifadə fənləri üzrə mühazirələr oxumuşdur. İlk dəfə yeni ekoloji turizm növü, yəni kontrast ekoloji ekskursiyalar  təklif etmişdir.

Доцент Кулиев Рауф Джамиль оглы
В 1972 году он окончил Физический факультет  Азербайджанского государственного университета. Вскоре после окончания школы, он работал в качестве лаборанта кафедры «Электроника» на Физическом факультете. В ноябре 1972 года работал на должности младшего лаборанта в секции Физика земли Институте геологии АН Аз ССР, затем – на должности старшего научного сотрудника. Там проводил исследования в области палеомагнетизма горных пород и сейсмологии.  В феврале 1976 года был приглашен на пост ученого секретаря отдела Наук о Земле Президиума Академии наук АР. До декабря 1986 года работал здесь. С декабря 1986 года, работал в Институте глубоких нефтяных и газовых месторождений Академии наук на должности научного сотрудника и ведущего инженера.
В 1990 году защитил диссертацию на тему «Петрофизические свойства терригенных пород-коллекторов глубоководных нефтяных и газовых месторождений в Южно – Каспийской низменности» и получил степень кандидата геолого-минералогических наук.
В 1991 году он был переведен в Аппарат Президиума Академии наук Азербайджана, на должность главного специалиста и помощника вице-президента.  В 1992 году, короткий период времени, работал на должности помощника государственного секретаря АР,  а также вице-президента Академии наук Азербайджана, на общественных началах.  В 1997 – 2007 годы он работал на должности помощника вице-президента  Национальной Академии Наук.
С 2007 года он работал на различных должностях в Азербайджанском государственном экономическом университете, последовательно: помощника ректора, старший преподаватель кафедры «Охрана и экономика окружающей среды», исполняющий обязанности доцента. Одновременно, был ответственным секретарем журнала «Геоэкономика», членом Ученого совета университета. Он является одним из создателей и первых учителей Экологического лицея в Баку.
Был участником и докладчиком в международных конгрессах, конференциях и форумах. Он является автором 1 монографии, более 30 статей и тезисов, 2 авторских свидетельств.
В разное время читал лекции по предметам Экология, Экологические проблемы автомобильного транспорта, Экологические проблемы топливно-энергетического комплекса,  Основы промышленного производства, Экология и природопользование.  Впервые предложил новый тип эко-туризма, т.е. контрастные экологические экскурсии.