“Ekspo 2025 Bakı” – esse müsabiqəsi
expoGənclər və İdman Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi və “Ekspo 2025 Bakı” Əməliyyat Katibliyi tərəfindən 2025-ci ildə Beynəlxalq Sərgilər Bürosunun ümumdünya sərgisinə ev sahibliyinə Bakı şəhərinin namizədliyi çərçivəsində esse müsabiqəsi keçirilir.
Müsabiqə gənclər arasında “Ekspo 2025 Bakı” layihəsi haqqında məlumatlılıq səviyyəsini artırmaq, ölkə üçün vacib əhəmiyyət kəsb edən məsələlərdə gənclərin iştirakına şərait yaratmaq, onların kreativlik potensialını  müasir cəmiyyətin inkişaf istiqamətləri və sərginin fəlsəfəsinə yönəltmək məqsədilə keçirilir.
Mövzu:
Müsabiqə “İnsan kapitalını inkişaf etdirərək, daha yaxşı gələcək quraq” mövzusu üzrə keçirilir. İştirakçılar aşağıdakı 3 alt mövzudan birinə müraciət etməlidirlər:
1. Təhsilin gələcəyi
2. Sağlamlığın gələcəyi
3. Əməyin gələcəyi
• Müsabiqədə16-29 yaş arasında gənclər iştirak edə bilər.
• Hər müəllif yalnız bir esse ilə müsabiqədə iştirak edə bilər.
• Yalnız heç bir mətbuat orqanında çap olunmamış esselər müsabiqəyə buraxılır.
• Təqdim edilən esselər 1000 sözdən artıq olmamalıdır.
• Esselər Azərbaycan, rus və ya ingilis dillərində yazıla bilər.
Mükafat:
Müsabiqə qalibləri I, II və III yerlər üzrə müəyyən olunur. I yerin qalibinin Fransanın Paris şəhərində yerləşən Beynəlxalq Sərgilər Bürosunun qərargahına səfəri təşkil olunacaq, II və III yerin qalibləri xüsusi diplom və qiymətli hədiyyələr ilə təltif ediləcəklər.
Qeyd:  Təqdim edilən esselər xüsusi proqram vasitəsilə yoxlanılır. Mətnin 25%-dən çoxu əvvəl dərc edimiş mətnlə eynilik təşkil etdiyi təqdirdə o plaqiat hesab olunur və müsabiqəyə buraxılmır.
Müsabiqəyə işlər 2018-ci il martın 12-dən 10 aprelin, saat 18.00-dək [email protected] elektron poçt ünvanında qəbul olunur.

Конкурс эссе — “Ekspo 2025 Bakı”
В рамках выдвижения Баку городом-кандидатом на проведение предстоящей в 2025 году Всемирной выставки Международного бюро выставок Министерством молодежи и спорта, Министерством образования и Операционным секретариатом “Ekspo 2025 Bakı” проводится конкурс эссе.
Конкурс проводится с целью расширения среди молодежи уровня информированности о проекте “Ekspo 2025 Bakı”, создания условий для участия молодежи в вопросах, имеющих важное значение для страны, направления их креативного потенциала на развитие современного общества и философию выставки.
Тема:
Конкурс проводится по теме «Развивая человеческий капитал, построим прекрасное будущее». Участники должны выбрать одну из 3 указанных тем:
• Будущее образования
• Будущее здоровья
• Будущее труда
Основные требования:
• В конкурсе может принять участие молодежь в возрасте 16-29 лет.
• Каждый автор может представить на конкурсе лишь одно эссе.
• На конкурс допускаются лишь эссе, не изданные в другом органе печати.
• Представленные эссе не должны содержать более 1000 слов.
• Эссе могут быть представлены на азербайджанском, русском или английском языках.
Победители конкурса определяются по I, II и III местам. Обладатель I места получит возможность посетить штаб-квартиру Бюро международных выставок, которое находится во Франции, в городе Париже,  а победители II и III места будут награждены специальными дипломами и ценными подарками.
Примечание:  Представленные  эссе проверяются посредством специальной программы.  В случае идентичности более 25% текста с ранее опубликованным текстом будет считаться плагиатом и не допускаться на конкурс.
Работы на конкурс принимаются с 12 марта до 10 апреля 2018 года до 18.00 часов по  адресу электронной почты  [email protected]