Fizika-riyaziyyat elmləri namizədi, dosent, Babaxanova Sevda Şahin qızı
1966-cı ildə orta məktəbi bitirdikdən sonra Bakı Dövlət Universitetinin mexanika-riyaziyyat fakültəsinə daxil olub.
1971-ci ildə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) riyaziyyat kafedrasına assistent vəzifəsinə təyin edilmişdir.
1982-ci ildə “İnteqral sərhəd şərti birölçülü qeyri-özünəqoşulmayan diferensial operatorun spektral təhlili” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir. Fizika-riyaziyyat elmləri namizədidir.
Hal-hazırda Riyaziyyat və Statistika kafedrasının dosentidir.
2011-ci ildə Moskvada keçirilən Ümumdünya Elmi-Praktiki Konfransı ilə əlaqədar nəşr olunan “Müasir elmin inkişafının nəzəri və praktiki aspektləri” jurnalında iki məqaləsi dərc edilmişdir. Elmi konfranslarda 12 elmi məqaləsi çap olunub və 2 dərsliyin həmmüəllifi olub.

She was born in 1949 in Baku.
After leaving secondary school in 1966, she entered the Faculty of Mechanics and Mathematics of Baku State University.
In 1971, she was appointed assistant to the Department of Mathematics of the Azerbaijan Institute of National Economy (now the Azerbaijan State University of Economics).
In 1982, she defended her thesis on “Spectral analysis of the integral boundary conditional one-dimensional non-self-coupled differential operator.” He is a candidate of physical and mathematical sciences.
She is currently an associate professor at the Department of Mathematics and Statistics.
In 2011, she published two articles in the journal “Theoretical and Practical Aspects of the Development of Modern Science”, published in connection with the World Scientific-Practical Conference in Moscow. She has published 12 scientific articles at scientific conferences and co-authored 2 guidelines.