Abdinov Cavad (2)f.-r.e.d., prof. Abdinov Cavad Şahvələd oğlu
1956-cı ildə orta məktəbi, 1961-ci ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin fizika fakültəsini bitirib.
1961-1964-cü illərdə Azərbaycan MEA Fizika İnstitutunda aspirant, 1973-cü ilədək böyük elmi işçi, 1973-2002-ci illərdə Elmi Tədqiqat Fotoelektronika İnstitutunda şöbə rəhbəri, 1993-2002-ci illərdə həmin institutda elmi işlər üzrə direktor müavini, 2002-ci ildən Fizika İnstitutunda laboratoriya rəhbəri, 2009-cu ildən elmi işlər üzrə direktor müavini işləyib.
1993-2002-ci illərdə AMEA Fotoelektronika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, 1998-2002-ci illərdə həmin institutun direktoru olub. 1995-2010-cu illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində “Fizika” kafedrasının müdiri vəsifəsində çalışıb.
1966-cı ildə “Oksigenin yüksək təmizlikli bərk və maye selenin fiziki xassələrinə təsirinin tədqiqi” mövzusunda namizədlik, 1976-cı ildə “Selenin müxtəlif modifikasiyalarının strukturu və fiziki xassələri” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib. Fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professordur. Azərbaycan MEA-nın müxbir üzvüdür.
2 monoqrafiya, 300-dən artıq elmi məqalə (200-dən çoxu xüsusi jurnallarda), 30 ixtiranın müəllifidir. 4 elmlər doktoru, 24 elmlər namizədi yetişdirib.
2014-cü ildə AMEA-nın həqiqi üzvü seçilib.
1982-ci ildə “Geniş tətbiq olunan elektron cihazlarının istehsal texnologiyasının və konstruksiyasının elmi əsaslarının işlənib hazırlanmasına görə” Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatı laureatı adına layiq görülüb. Orden və medallarla təltif olunub.

д.ф.-м.проф. Абдинов Джавад Шахвалад оглы
В 1956 году окончи школу, в 1961 году факультет физики Азербайджанского педагогического института (ныне Азербайджанский педагогический университет)
В 1961-1964 годах был аспирантом в Институте физики НАНА, до 1973 года старшим научным сотрудником, в 1973-2002 годах начальником отдела Научно-исследовательского института фотоэлектроники, в 1993-2002 годах заместителем директора по научным вопросам, с 2002 года заведующим лабораторией в Институте физики, с 2009 года заместителем директора по научным вопросам.
В 1993-2002 годах работал в Институте фотоэлектроники заместителем директора по научным вопросам, в 1998-2002 годах директором указанного института.
В 1995-2010 годах работал заведующим кафедрой «Физика» Азербайджанского государственного экономического университета.
В 1966 году защитил кандидатскую, а в 1976 году докторскую диссертацию. Доктор физико-математических наук, профессор. Член-корреспондент НАНА.
Автор 2 монографий, более 300 научных статей (свыше 200 опубликованы в специальных журналах), 30 открытий, подготовил 4 докторов наук, 24 кандидатов наук.
В 2014 году избран действительным членом НАНА,
В 1982 году «За разработку научных основ производственной технологии и конструкций широко применяемых электрических приборов» был удостоен звания Государственной премии Азербайджанской Республики. Награжден орденами и медалями.