polit_xayala_fotofəl.f.d., b/m. İbrahimova Xəyalə Saleh qızı
1997-ci ildə Bakı Sosial İdarəetmə və Politologiya İnstitunun (hal-hazırda Az.Res.Prezidenti yanında İdarəçilik Akademiyası) Politologiya və siyasi idarəetmə fakultəsini Politologiya ixtisası üzrə bakalavr pilləsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
1998-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Ümumi şöbəsində çalışmışdır.
2000-ci ildə Az.Res.Prezidenti yanında İdarəçilik Akademiyasının “Azərbaycanda sosial-siyasi idarəetmə” ixtisası üzrə magistratura pilləsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
2004-ci ildən Bakı Dövlət Universitetinin “Sosial fəlsəfə” (hal-hazırda Fəlsəfə) kafedrasının dissertantı olmuşdur.
2011-ci ildə AMEA Fəlsəfə, Sosiologiya və Hüquq İnstitutunun nəzdindəki D.01.115 Dissertasiya şurasında “Siyasətin optimallığı probleminin fəlsəfi aspektləri” mövzusunda müdafiə etmişdir və 2013-cü ildə Az.Res.Prezidenti yanında AAK-nın qərarı ilə fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almışdır.
2000-ci ildə İqtisad Universitetinin «Politologiya və sosiologiya» kafedrasında müəllim vəzifəsində çalışıb. 2003-cü ildən «Politologiya və sosiologiya» (indiki “Politologiya”) kafedrasında baş müəllim vəzifəsində çalışır.

Родилась 11 марта 1976 года в городе Баку.
В 1997 году окончила с дипломом отличия ступень бакалавра факультета Политологии и политического управления Бакинского института социального управления и политологии (ныне Академия государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики).
В 1998 году работала в Общем отделе Азербайджанского государственного экономического университета.
В 2000 году окончила с дипломом отличия магистратуру Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики по специальности «Социально-политическое управление в Азербайджане».
С 2004 года была диссертанткой кафедры «Социальная философия» (ныне Философия) Бакинского государственного университета.
В 2011 году защитила диссертационную работу в Диссертационном совете D.01.115 Института социологии и права АНАН, в 2013 году по решению ВАК при Президенте Азербайджанской Республики получила ученую степень доктора философии по философии.
В 2000 году работала на должности преподавателя кафедры «Политология и социология» Экономического университета. С 2003 года работает на должности старшего преподавателя кафедры «Политология и социология» (ныне «Политология»).