Fərhad Bədəlbəyli UNEC kollektivi üçün Fikrət Əmirovun əsərlərini ifa etdi
Dahi Azərbaycan bəstəkarı Fikrət Əmirovun 100 illik yubileyi münasibətilə Ü.Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru, görkəmli pianoçu, xalq artisti professor Fərhad Bədəlbəyli UNEC kollektivi üçün xüsusi konsert proqramı ilə çıxış edib.
M.Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında təşkil olunan konsertdə xalq artisti professor Zəhra Quliyeva bəstəkar Fikrət Əmirovun həyat və yaradıcılığından söhbət açıb. Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin böyük nümayəndəsi, simfonik muğam janrının banisi Fikrət Əmirovun ecazkar xalq musiqisi və muğam ənənələrini müasir musiqi texnikası ilə uğurlu şəkildə sintez edərək, neçə-neçə dəyərli opera, balet, simfoniya, mahnı, romans və kamera-instrumental əsəri meydana gətirdiyini diqqətə çatdırıb.
Konsertdə xalq artisti Fəxrəddin Kərimovun dirijorluğu, Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin müşayiəti və əməkdar artist Səbinə Əsədovanın solistliyi ilə Fikrət Əmirovun “Azərbaycan” simfonik süitası, “Gülüstan Bayatı-Şiraz” muğamı ifa olunub.
Xalq artisti Fərhad Bədəlbəylinin solistliyi ilə Fikrət Əmirov- Elmira Nəzirovanın Fortepiano və orkestr üçün ərəb mövzuları əsasında ifa etdiyi möhtəşəm konsert proqramı  UNEC kollektivi tərəfindən böyük alqışlarla qarşılanıb.

По случаю 100-летия гениального азербайджанского композитора Фикрета Амирова ректор Бакинской музыкальной академии имени У.Гаджибекова, выдающийся пианист, народный артист профессор Фархад Бадалбейли выступил специальной концертной программой для коллектива UNEC.
На концерте, организованном Азербайджанской государственной филармонией имени М.Магомаева, народная артистка профессор Захра Гулиева рассказала о жизни и творчестве композитора Фикрета Амирова. Она отметила, что Фикрет Амиров видный представитель азербайджанской композиторской школы, основоположник жанра симфонического мугама, успешно синтезируя замечательную народную музыку и традиции мугама с современными музыкальными приемами, создал несколько ценных опер, балетов, симфоний, песен, романсов и камерно-инструментальных произведений.
На концерте под дирижерством народного артиста Фахраддина Керимова, в сопровождении Азербайджанского государственного симфонического оркестра имени Узеира Гаджибейли и солистки, заслуженной артистки Сабины Асадовой прозвучали симфоническая сюита Фикрета Амирова «Азербайджан», мугам «Гюлистан Баяты-Шираз».
Большая концертная программа на основе арабских тем для фортепиано с оркестром Фикрета Амирова – Эльмиры Назировой в исполнении солиста народного артиста Фархада Бадалбейли была встречена коллективом UNEC бурными аплодисментами.