Qarayev İslam Şamil oğlu
1961-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin “İqtisadiyyat” fakültəsini bitirib. 1963-1966-cı illərdə Moskvada SSRİ EA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun aspirantı olmuş və 1966-cı ildə vaxtından əvvəl həmin İnstitutda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib. 1983-cü ildə doktorluq dissertasiyası müdafiə edib və 1985-ci ildə professor adı alıb.
Uzun müddət Azərbaycan EA İqtisadiyyat və Azərbaycan Dövlət Plan Komitəsi nəzdində Elmi-Tədqiqat İnstitutunda müxtəlif vəzifələrdə işləyib. 1987-1992-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Dillər İnstitutunda “Siyasi iqtisad” kafedrasının müdiri olub. 1992-1994-cü illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunda birinci prorektor vəzifəsinə təyin olunub və yanvar 1994-cü ildən may 2000-ci ilədək həmin institutun rektoru vəzifəsini icra edib.
300 çap vərəqdən yuxarı elmi əsərləri, o cümlədən, monoqrafiyaları, dərslikləri, dərs vəsaitləri və elmi məqalələri çapdan çıxıb.
2015-ci ilin oktyabrına kimi UNEC-in “Aqrar-sənaye müəssisələrinin iqtisadiyyatı və idarə edilməsi” kafedrasına rəhbərlik edib.

Родился в 1940 году в Казахском районе.
В 1961 году окончил Факультет экономики Азербайджанского государственного университета. В 1963-1966 был аспирантом в Московском институте экономики Академии наук СССР и в 1966 году досрочно защитил диссертацию в этом же институте. В 1983 году защитил докторскую диссертацию, а с 1985 года -профессор.
В течение длительного периода времени работал на различных должностях в Институте экономики АН Азербайджана и в Научно-исследовательском институте при Азербайджанском государственном плановом комитете. В 1987-1992 гг. был заведующим кафедрой «Политическая экономия» Азербайджанского государственного института языков. В 1992-1994 гг. работал на должности первого проректора Азербайджанского государственного экономического института, с января 1994 по май 2000 года он работал на должности исполняющего обязанности ректора института.
Он является автором более 300 страниц научных публикаций, в том числе монографий, учебников, учебных пособий и научных статей.