Nizami S__leymanov (1)t.e.d., prof. Süleymanov Nizami Məmməd oğlu
1974-cü ildə  Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) tarix fakültəsinin əyani şöbəsinə  daxil olub,  1979-cu ildə həmin Universitetinin tarix fakültəsini bitirib.
1979-1984-cü illərdə  təyinatla Ağdaş rayonunda müəllim vəzifəsində işləyib.
1984-1995-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin «Azər­baycan tarixi» kafedrasında  laborant, baş laborant, müəllim vəzifələrində çalışıb.
1990-cı ildə dissertasiya işini müdafiə edib, tarix elmləri namizədidir.
1995-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Azərbaycan tarix» kafedrasında baş müəllim, dosent vəzifələrində işləyib.
2000-2003-cü illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin doktorantı olub. 2013-cü ilin dekabr ayında Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Kommisiyası tərəfindən tarix üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi “Azərbaycan Səfəvlər dövlətinin iqtisadi həyatı” adlı dissertasiya işini  müdafiə edərək tarix elmləri doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülüb.

Nizami S__leymanov (1)
In 1974 he entered the full-time department of the history faculty of  Azerbaijan State University (now Baku State University), and in 1979 he graduated from the history faculty of the same university.
In 1979-1984 he worked as a teacher in Agdash region.
In 1984-1995 he worked as a laboratory assistant, senior laboratory assistant, and teacher at the “History of Azerbaijan” department of Azerbaijan State Pedagogical University.
He defended his thesis in 1990 and is a candidate of historical sciences.
Since 1995, he has worked as a senior lecturer and associate professor at the “History of Azerbaijan” department of  Azerbaijan State University of Economics.
In 2000-2003 he was a doctoral student of   Azerbaijan State University of Economics. In December 2013, he received the degree of Doctor of Historical Sciences by defending his thesis entitled “Economic life of the Safavid state of Azerbaijan”   by the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.
On October 6, 2017, he was awarded the “Honorary Decree” of UNEC for long-term fruitful scientific and pedagogical activities.