UNEC-də Azərbaycan və Türkiyənin ali təhsil müəssisələrinin əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub
03 İYUN 2022 | VIEWS:
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Türkiyənin Ali Təhsil Şurasının nümayəndələrinin görüşü keçirilib.
Görüşün məqsədi Azərbaycan və Türkiyə arasında ali təhsil sahəsində mövcud əlaqələrlə bağlı fikir mübadiləsi aparmaq, gələcək əməkdaşlıqları müzakirə etmək olub.
UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsi haqqında qonaqlara məlumat verib. Rektor vurğulayıb ki, 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan, bizə qürur yaşadan Zəfər Azərbaycanla Türkiyənin birgə qələbəsidir: “Biz bu qüruru Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevə, Azərbaycan-Türkiyə birliyinə, canını Vətən yolunda fəda edən şəhidlərimizə borcluyuq”.
Rektor qeyd edib ki, torpaqlarımızın işğaldan azad olunması Azərbaycan tarixində yeni səhifə açdı: “Bu səhifəni elm-təhsil sahəsində də açmağa borcluyuq. Bu istiqamətdə qardaş Türkiyə ilə birgə fəaliyyət daha da uğurlu olacaq. Bunun üçün Azərbaycan və Türkiyə arasında təhsil sahəsində qurulan əməkdaşlıq əlaqələrini daha da inkişaf etdirməliyik. Çalışmalıyıq ki, bu əlaqələr bir istiqamətli olmasın. Azərbaycanlı tələbələr Türkiyədə, türkiyəli tələbələr Azərbaycanda təhsil alsınlar”.
Təhsil nazirinin müavini Muxtar Məmmədov bildirib ki, son həftəni Azərbaycanda Türkiyə günləri hesab etmək olar. “TEKNOFEST Azərbaycan” Aerokosmik və Texnologiya Festivalının ölkəmizdə keçirilməsi çox müsbət haldır. Bu, ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən irəli sürülən “Bir millət, iki dövlət” ideyasının təzahürüdür. Muxtar Məmmədov diqqətə çatdırıb ki, Təhsil Nazirliyi Azərbaycan və Türkiyə universitetləri arasında əməkdaşlığı dəstəkləyir. Universitetlərimiz arasında ikili diplom proqramları icra olunur, əməkdaşlıq əlaqələri qurulub, memorandumlar imzalanıb: “Türkiyə universitetlərində 20 mindən çox Azərbaycan vətəndaşı təhsil alır, eyni zamanda, türkiyəli tələbələr Azərbaycanda oxuyurlar. Çalışmalıyıq ki, bu əməkdaşlıq əlaqələri tələbələrlə məhdudlaşmasın. Universitetlər arasında müəllim mübadiləsinə də üstünlük verilsin. Birgə elmi jurnallar çap olunsun, dərsliklər hazırlansın”.
Türkiyənin Ali Təhsil Şurasının sədr müavini Safa Kapıcıoğlu vurğulayıb ki, Azərbaycan və Türkiyə elmi ictimaiyyəti arasında akademik əlaqələr inkişaf etdirilməlidir.
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin rektoru Gülçöhrə Məmmədova, Qazi Universitetinin rektoru Musa Yıldız, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyev, Ege Universitetinin rektoru Necdet Budak, Mingəçevir Dövlət Universitetinin rektoru Şahin Bayramov, Sakarya Universitetinin rektoru Fatih Savasan çıxışlarında Azərbaycan və Türkiyənin ali təhsil müəssisələri arasında qurulan əməkdaşlıq əlaqələrinin əhəmiyyətindən bəhs ediblər. Bu istiqamətdə görüləcək işlərə töhfə vermək üçün fikir və təkliflərini diqqətə çatdırıblar.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Türkiyə Respublikası Ali Təhsil Şurasının hazırladığı videoçarxlar nümayiş olunub.

В UNEC обсуждались перспективы сотрудничества высших учебных заведений Азербайджана и Турции
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялась встреча представителей Министерства образования Азербайджанской Республики и Совета высшего образования Турции.
Целью встречи являлось проведение обмена мнениями по вопросу существующих отношений между Азербайджаном и Турцией в сфере высшего образования, обсуждение вопросов будущего сотрудничества.
Ректор UNEC профессор Адалат Мурадов дал информацию гостям о высшем учебном заведении, которым руководит. Ректор подчеркнул, что победа, завоеванная в 44-дневной Отечественной войне, которой мы гордимся, является совместной победой Азербайджана и Турции: «Этой гордостью мы обязаны Победоносному Главнокомандующему Ильхаму Алиеву, азербайджано-турецкому единству, шехидам, пожертвовавшим жизнью во имя Родины».
Ректор отметил, что освобождение наших земель от оккупации открыло новую страницу в истории: «Мы обязаны открыть эту страницу в сфере науки и образования. Деятельность в этом направлении с братской Турцией будет более успешным. Для этого нам необходимо еще больше развивать отношения сотрудничества между Азербайджаном и Турцией в сфере образования. Мы должны постараться, чтоб эти отношения развивались в одном направлении. Чтоб азербайджанские студенты получали образование в Турции, а турецкие в Азербайджане».
Заместитель министра образования Мухтар Мамедов отметил, что последнюю неделю в Азербайджане можно считать днями Турции. Проведение аэрокосмического и технологического фестиваля «TEKNOFEST Азербайджан» в нашей стране является отрадным фактом. Это является проявлением идеи великого лидера Гейдара Алиева «Одна нация, два государства». Мухтар Мамедов довел до внимания, что Министерство образования поддерживает сотрудничество между университетами Азербайджана и Турции. Осуществлена программа двойного диплома между университетами, созданы отношения сотрудничества, подписаны меморандумы: «В университетах Турции получают образование свыше 20 тысяч азербайджанских граждан, в то же время турецкие студенты учатся в Азербайджане. Мы должны постараться, чтобы эти отношения не ограничивались на студентах. Нужно отдать преимущество также обмену преподавателями между университетами. Необходимо совместно издавать научные журналы, разрабатывать учебники».
Заместитель председателя Высшего совета образования Турции Сафа Капычыоглы подчеркнул, что необходимо развивать академические отношения между научной общественностью Азербайджана и Турции.
Выступившие на встрече ректор Азербайджанского университета архитектуры и строительства Гюльчокра Мамедова, ректор университета Гази Муса Йылдыз, ректор Азербайджанского технического университета Вилаят Велиев,  ректор Эгейского университета Неджет Будак, ректор Мингячевирского государственного университета Шахин Байрамов, ректор университета Сакарья Фатих Савасан  рассказали о значении сотрудничества между высшими учебными заведениями Азербайджана и Турции. Они высказали свое мнение и выдвинули предложения для проведения работ в этом направлении.
На мероприятии был продемонстрирован видео ролик, подготовленный Министерством образования Азербайджанской Республики и Высшим советом образования Турецкой Республики.