UNEC-də “Azərbaycanın iqtisadi inkişafının Heydər Əliyev strategiyası” adlı monoqrafiyanın təqdimatı keçirilib
12 İYUL 2019 | VIEWS:
554
UNEC-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin professorları tərəfindən hazırlanan və Ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan rəhbərliyinə gəlməsinin 50-ci və anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunan “Azərbaycanın iqtisadi inkişafının Heydər Əliyev strategiyası” adlı monoqrafiyanın Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsi ilə birgə təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və universitetin professor-müəllim heyəti ilə yanaşı,  millət vəkilləri, dövlət rəsmiləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov müstəqillik illərində ölkəmizdə sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası sahəsində əldə olunan uğurların məhz ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu bildirib, bu gün də həmin strategiyanın Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb. Ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 70 illik yubileyində qarşıya qoyduğu vəzifələrdən söz açan rektor, ulu öndərin tövsiyələrinin UNEC-in inkişaf strategiyasının prioritet istiqamətləri kimi müəyyən olunduğunu qeyd edib. UNEC-in 90 illik yubileyində ulu öndərin verdiyi tapşırıqlara və bu tapşırıqların icrasına həsr olunan yeni kitabın hazırlanacağını deyib. Ə.Muradov monoqrafiyanın əhəmiyyətindən söz açaraq, ümummilli lider Heydər Əliyevin zəngin irsinin hələ uzun illər tədqiq ediləcəyini vurğulayıb. Ulu öndərinin irisinin  öyrənilməsi və gələcək nəsillərə ötürülməsi missiyasının UNEC-in öz üzərinə götürdüyünü bildirib.
Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri, akademik Ziyad Səmədzadə Heydər Əliyevin həm sovet dövründə, həm də müstəqillik illərində Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafındakı tarixi xidmətlərindən söz açıb. UNEC professorlarının hazırladığı dəyərli monoqrafiyada ulu öndərin iqtisadi inkişaf strategiyasının bütün məqamlarının dərin təhlil olunduğunu bildirib.
AMEA-nın müxbir üzvü, İqtisadiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, professor Akif Musayev Heydər Əliyevin müasir Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafı, maliyyə institutlarının formalaşdırılması, ölkəmizdə tədris-təlim texnologiyalarının tətbiqi, xalq təsərrüfatının müxtəlif sahələrində və funksional bölmələrində iqtisadi islahatların aparılması, əhalinin sosial müdafiəsi, optimal vergi siyasəti, xarici iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində gördüyü işlərdən danışıb. Monoqrafiyada ulu öndər Heydər Əliyevin iqtisadi inkişaf strategiyasını əks etdirən və mühüm faktlara əsaslanan məqalələrin yer aldığını vurğulayıb.
UNEC-in kafedra müdiri, professor Məhiş Əhmədov monoqrafiyada Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu müstəqil Azərbaycanın iqtisadi inkişaf strategiyasının mahiyyəti, ümumi və xarakterik cəhətləri, prioritetlərinin sistemli şəkildə təhlil olunduğunu bildirib. Monoqrafiyanın müasir Azərbaycanın davamlı və dinamik sosial-iqtisadi inkişafının mənbələrini, hərəkətverici qüvvələrini daha dərindən və aydın dərk etməyə imkan verdiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə AMEA-nın müşaviri, akademik Əli Abbasov ulu öndər Heydər Əliyevin elm və təhsilin, bilik və informasiya resurslarının inkişafında, eləcə də insan kapitalının formalaşmasındakı rolundan bəhs edib. UNEC professorlarının hazırladıqları monoqrafiyada iqtisadiyyatın bütün sahələri ilə yanaşı, bilik və informasiya resurslarına əsaslanan yeni iqtisadiyyatın qurulması barədə məqalələrin yer aldığını, həmçinin çox mühüm nəticələr əldə olunduğunu qeyd edib. Akademik monoqrafiyanı ulu öndər Heydər Əliyevin sosial iqtisadi siyasətinə verilən qiymət kimi dəyərləndirib.
Tədbirdə çıxış edən millət vəkilləri Vahid Əhmədov, Rüfət Quliyev, UNEC-in professoru Arif Şəkərəliyev ulu öndər Heydər Əliyevin iqtisadi inkişaf strategiyasının əhəmiyyətindən danışıblar. UNEC alimlərinin hazırladığı monoqrafiyanın bu strategiyanın təbliğ olunması istiqamətində dəyərli töhfə olacağını deyiblər.

В UNEC состоялась презентация монографии на тему «Стратегия Гейдара Алиева в развитии экономики Азербайджана»
12 ИЮЛЯ 2019 | VIEWS:
В UNEC совместно с комитетом Милли Меджлиса  по экономической политике, промышленности и предпринимательству состоялась презентация монографии на тему «Стратегия Гейдара Алиева в развитии экономики Азербайджана», подготовленной профессорами Азербайджанского государственного экономического университета, а также посвященной 50-летию прихода к руководству Азербайджаном и 96-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
В мероприятии приняли участие ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов и профессорско-преподавательский состав университета, а также депутаты, государственные официальные лица и другие гости.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов рассказал о достигнутых в стране успехах в социально-экономической сфере в годы независимости, связанных с именем великого  вождя Гейдара Алиева, и обратил внимание, что сегодня эта стратегия успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым.  Говоря об обязанностях, поставленных общенациональным лидером Гейдаром Алиевым в праздновании 70-летия Азербайджанского государственного экономического университета, ректор отметил, что заветы великого вождя определены как приоритетные направления стратегии развития  UNEC. Он сообщил о подготовке новой книги, посвященной исполнению указаний, данных великим вождем в праздновании 90-летия UNEC. Говоря о значении монографии, А.Мурадов подчеркнул, что богатое наследие общенационального лидера Гейдара Алиева будет исследоваться еще долгие годы. Он отметил, что изучение наследия великого вождя и передача его будущему поколению UNEC берет на себя.  Председатель комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предприниматльству, академик Зияд Самедзаде рассказал об исторических заслугах Гейдара Алиева в развитии экономики Азербайджана в советский период, а также в годы независимости. Отметил, что в монографии, подготовленной профессорами UNEC, глубоко анализируются все моменты стратегии экономического развития великого вождя.
Член-корреспондент НАНА, заведующий отделом Института экономики, профессор Акиф Мусаев  рассказал о работах, проделанных Гейдаром Алиевым в направлении социально-экономического развития Азербайджана, формировании финансовых институтов, применения в стране образовательно-обучающих технологий, проведения реформ в различных сферах народного хозяйства и функциональных отделах, социальной защиты населения, оптимальной налоговой политики, расширения внешнеэкономических отношений. Он подчеркнул, что в монографии получили место основанные на важных фактах статьи, отражающие стратегию экономического развития великого вождя Гейдара Алиева.
Заведующий кафедрой UNEC, профессор Махиш Ахмедов отметил, что в  монографии дается системный анализ сущности стратегии развития экономики Азербайджана, основанной Гейдаром Алиевым, общие и характерные особенности, приоритеты. Он обратил внимание, что монография дает возможность глубокого и четкого познания источников устойчивого и динамического социально-экономического развития Азербайджана, его движущих сил.
На мероприятии в своем выступлении советник НАНА, академик Али Аббасов отметил роль великого вождя Гейдара Алиева в развитии науки и образования, знаний и информационных ресурсов, а также в формировании человеческого капитала.  Он отметил, что в подготовленном профессорами UNEC монографии нашли место статьи обо всех сферах экономики и о создании новой экономики, основанной на знаниях и информационных ресурсах, а также получены очень важные результаты. Академик оценил монографию как оценку, данную социально-экономической политике великого вождя Гейдара Алиева.
Выступившие на мероприятии депутаты Вагид Ахмедов, Руфат Гулиев, профессор UNEC Ариф Шакаралиев рассказали о значении стратегии экономического развития великого вождя Гейдара Алиева. Было отмечено, что монография, подготовленная учеными UNEC, будет ценным вкладом в направлении пропаганды этой стратегии.