UNEC ilə PAŞA Həyat Sığorta arasında memorandum imzalanıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) ilə “PAŞA Həyat Sığorta” ASC arasında gənclərin peşəkar inkişafına yönəldilmiş tədbirlərin təşkilinə dair əməkdaşlıq memorandumunun imzalanması məqsədilə tədbir keçirilib.
Tədbirdə UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov, “PAŞA Həyat Sığorta” ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Niyaz İsmayılov, universitetin struktur rəhbərləri və şirkətin nümayəndələri iştirak ediblər.
Rektor Ədalət Muradov tələbələrin praktiki bilik və bacarıqlarının artırılması məqsədilə UNEC-in real sektorla əlaqələrinin genişləndirilməsinin, eləcə də təhsil sektorunda əmək bazarı arasındakı münasibətlərinin formalaşdırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Həmçinin, rektor “UNEC Extern” mərkəzinin onlayn təhsil sistemindəki əhəmiyyətli rolundan danışıb. 50 hibrid laboratoriyanın uğurla fəaliyyət göstərdiyini və cari tədris ilində daha 50 hibrid laboratoriyanın istifadəyə veriləcəyini açıqlayıb. Rektor Ədalət Muradov “PAŞA Həyat Sığorta” ASC ilə əməkdaşlığın hər iki tərəf üçün faydalı olacağından əminliyini ifadə edib.
“PAŞA Həyat Sığorta” ASC-nin şirkətinin sədri Niyaz İsmayılov şirkətin fəaliyyətindən, məzunların məşğulluğunun təmin olunmasında ən dayanıqlı alətin təhsil olduğunu və ixtisasla yanaşı, praktiki bacarıqlara yiyələnməyin vacibiliyini vurğulayıb. UNEC məzunlarının öz bilik və bacarıqları ilə əmək bazarında layiqli yer tutduqlarını diqqətə çatdıran sədr, rəhbərlik etdiyi şirkətdə işçilərin böyük faizinin məhz bu ali təhsil müəssisəsinin məzunları olduğunu və hazırda UNEC tələbələrinin şirkətdəki Data Science, Statistika və Ekonometrika üzrə təcrübə proqramlarında aktiv iştirak etdiyini bildirib. Niyaz İsmayılov qarşılıqlı əməkdaşlığın məzunların məşğulluğunun təmin olunmasına yeni töhfələr verəcəyini vurğulayıb.
Sonra hər iki tərəf arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Sənədə əsasən, tərəflər arasında “UNEC Məzunlarının Məşğulluğu” layihəsinin həyata keçirilməsi, tələbə və məzunların sığorta sahəsində maarifləndirilməsi, sığorta sahəsində yeni ideyaların formalaşdırılması, müsabiqələrin və birgə layihələrin təşkili, tələbələrin təcrübə proqramlarına cəlb olunması və digər sahələrdə əməkdaşlıq edilməsi nəzərdə tutulub.

Между UNEC и PAŞA Həyat Sığorta подписан меморандум
Между Азербайджанским государственным экономическим университетом (UNEC) и ОАО «PAŞA Həyat Sığorta» проведено мероприятие в целях подписания меморандума о сотрудничестве по организации мероприятий, направленных на профессиональное развитие молодежи.
В мероприятии приняли участие ректор  UNEC профессор Адалат Мурадов, председатель правления ОАО «PAŞA Həyat Sığorta» Нияз Исмаилов, руководители структурных подразделений университета и представители компании.
Ректор Адалат Мурадов подчеркнул, что в целях повышения практических знаний и способностей студентов важно расширение отношений  UNEC с реальным сектором, а также формирование в образовательном секторе отношений между рынком труда.
Также ректор отметил значительную роль центра «UNEC Extern» в системе онлайн образования.  Он отметил, что в университете успешно функционируют 50 гибридных лабораторий и в текущем учебном году будут сданы в эксплуатацию  еще 50 лабораторий. Ректор выразил уверенность, что сотрудничество с ОАО «PAŞA Həyat Sığorta» будет полезным для обеих сторон.
Председатель правления ОАО «PAŞA Həyat Sığorta» Нияз Исмаилов рассказал о деятельности компании и подчеркнул, что в обеспечении занятости молодежи самым важным инструментом является образование, а также важность овладения наряду со специальностью также практическими навыками.  Подчеркнув, что выпускники UNEC своими знаниями и способностями занимают достойное место на рынке труда, председатель отметил, что в компании, которым он руководит, большая часть сотрудников являются выпускниками этого высшего учебного заведения и в настоящее время студенты  UNEC активно участвуют в производственных программах  компании Data Science, Statistika и Ekonometrika. Нияз Исмаилов подчеркнул, что взаимное сотрудничество внесет новый вклад в обеспечении выпускников занятостью.
Затем был подписан меморандум сотрудничества между двумя сторонами. В соответствии с документом между сторонами предусмотрено осуществление проекта «Занятость выпускников UNEC», просвещение студентов и выпускников в сфере страхования, формирование новых идей в сфере страхования, организация конкурсов и совместных проектов, привлечение студентов в производственные программы и сотрудничество в других сферах.