UNEC qlobal standartlara uyğun təhsil sahəsində mövqeyini yenidən gücləndirib. Belə ki, Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbi (ISE) “Mühasibat” ixtisası üzrə 5 il müddətinə (2025-2029) Beynəlxalq Mühasiblər Assosiasiyasının (IFAC) üzvü olan ACCA təşkilatında yenidən akkreditasiya olunub.
ACCA akkreditasiyasının əldə edilməsi nəticəsində ISE-də “Mühasibat” ixtisası üzrə təhsil alan tələbələr ACCA kvalifikasiyası üzrə Business and Technology (BT), Management Accounting (MA), Financial Accounting (FA), Corporate and Business Law (LW) və əlavə olaraq, ilk dəfə Audit and Assurance (AA) fənlərdən azad olunurlar.

03 OCTOBER 2025 | VIEWS:
The International School of Economics (ISE) has been reaccredited by the Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) – a member of the International Federation of Accountants (IFAC) – for a period of five years (2025–2029) in the field of Accounting.
As a result of the renewed ACCA accreditation, students majoring in Accounting at ISE will receive exemptions from several ACCA qualification papers, including Business and Technology (BT), Management Accounting (MA), Financial Accounting (FA), Corporate and Business Law (LW) and, for the first time, Audit and Assurance (AA).