2016-2017-ci tədris ili üçün “Mevlana Mübadilə Proqramı”na sənəd qəbulu elan edir
Türkiyə Respublikasının Ali Təhsil Nazirliyi (Yüksək Öğretim Kurumu – YÖK) tərəfindən həyata keçirilən “Mevlana Mübadilə Proqramı”na sənəd qəbulu elan edir.
Proqram çərçivəsində 2016/2017-ci tədris ili üçün tələbə, magistrant və doktorantların mübadiləsi həyata keçiriləcəkdir. Tələbə, magistrant və doktorantlar bir və ya iki semestr ərzində Türkiyənin müvafiq universitetlərində təhsil ala bilərlər.
Mübadilə ilə bağlı bütün xərclər YÖK təqaüdü hesabına ödəniləcəkdir. Proqramda UNEC-in bütün fakultələrində təhsil alan tələbə, magistrant və doktorantlar iştirak edə bilərlər.
1. I, II, III kursda təhsil alan tələbələr üçün – minimum orta qiymət 75 (100 ballıq qiymətləndirmə sistemində);
2. Magistrant və doktorantlar üçün – minimum orta qiymət 80 (100 ballıq qiymətləndirmə sistemində);
3. İngilis dilində təhsil almaq istəyənlər üçün sertifikat (IELTS/TOEFL).
Proqramda iştirak etmək istəyənlər tələb olunan sənədləri 19 fevral 2016-cı il tarixinə qədər UNEC-in Beynəlxalq əlaqələr departamentinə təqdim etməlidirlər.
3. İngilis və ya türk dili biliyini təsdiq edən sənəd, arayış və ya seritifikat
4. CV
6. Tələbə bileti
Proqramla bağlı daha ətraflı məlumatı www.mevlana.yok.gov.tr  ünvanından və Beynəlxalq əlaqələr departamentindən əldə etmək mümkündür.

Admission of the documents for 2016/2017 academic year “Mevlana Exchange Program”
The Ministry of Higher Education of the Republic of Turkey announces admission of documents for the “Mevlana Exchange Program”.
The exchange of the undergraduate, graduate and doctoral students will be realized in 2016/2017 academic year within the program. The students will have a chance of studying in the relevant universities of Turkey within a term or two.
All the cost related with the exchange will be paid at the expense of the MHE (YOK) scholarship. All undergraduate, graduate and doctoral students studying in any school of UNEC are eligible for the exchange.
The candidates should possess the following requirements:
1. Minimum of average points for the undergraduates studying in the I, II and III course- 75 (in 100 points evaluation);
2. Minimum of average points for the graduate and doctoral students- 80 points (in 100 points evaluation);
3. Certificate of the English language fluency for those to study in English (IELTS/TOEFL)
Students who want to participate in the program should submit the following documents to the International Relations Department until February 19 2016.
1. Transcript on the level of education;
2. Candidate’s application form;
3. Document confirming the English or Turkish language skills (certificate)
4. CV
5. Copy of passport
6. Student’s card;
7. 3×4 sized photo- 2
Detailed information about the program can be obtained from www.mevlana.yok.gov.tr and the Department of International Relations.