UNEC tələbələrinin nəzərinə: “Mevlana” Mübadilə Proqramına sənəd qəbulu başladı
movlana_telebe_070618Türkiyə Respublikasının Ali Təhsil Şurası (Yüksək Öğretim Kurumu – YÖK) tərəfindən həyata keçirilən “Mevlana Mübadilə Proqramı”na sənəd qəbulu elan edilib.
Proqram çərçivəsində 2020/2021-ci tədris ili üçün bütün təhsil pillələri üzrə tələbələrin (bakalavr, magistratura və doktorantura) mübadiləsi həyata keçiriləcək. UNEC tələbələri proqram çərçivəsində bir və ya iki semestr ərzində Türkiyənin müvafiq universitetlərində təhsil ala bilərlər. Universitetlərdə tədris türk və ingilis dilində aparılır.
Mübadilə ilə bağlı bütün xərclər YÖK (Ali Təhsil Şurası) təqaüdü hesabına ödəniləcək. Təqaüd məbləği 1300 tl təşkil edir.
• Bakalavr (I, II, III kurs) və magistr (I,kurs) tələbəsi olmaqla– minimum orta qiymət 91 olmalı;
Proqramda iştirak etmək istəyənlər tələb olunan sənədləri 28 fevral 2020-ci il tarixinədək UNEC-in Beynəlxalq əməkdaşlıq departamentinin Xarici əlaqələr şöbəsinə təqdim etməlidir.
1.Təhsil pilləsi üzrə transkript (ÜOMG göstərilməklə)
2. Namizəd üçün müraciət forması – Aday öğrenci başvuru formu
3. Təhsil almaq istədiyi dil haqqında müvafiq sənəd (dil haqqında sənəd mütləqdir): Tələbənin UNEC-də ingilis və ya türk dilində təhsilini təsdiqləyən arayış, türk dilindən sertifikat, IELTS və ya TOEFL sertifikatı.
5. Xarici pasportun surəti (olmadığı təqdirdə ŞV ilə müraciət etmək mümkündür)
Universitetlərin siyahısı
Aşağıda qeyd olunan universitetlər üçün müraciət forması fəqrlidir:
Hacettepe Universiteti:
HACAETTEPE ÜNİVERSİTESİ  Bu sənədlə yanaşı Aday öğrenci başvuru formu da doldurulmalı.
Anadolu Universiteti:
Akdeniz Universitesi:
Müraciət üçün bütün sənədlər elektron qaydada doldurulmalıdır.
Proqramla bağlı daha ətraflı məlumatı www.mevlana.yok.gov.tr  ünvanından və Beynəlxalq əməkdaşlıq departamentinin Xarici əlaqələr şöbəsindən əldə etmək mümkündür.

К сведению студентов UNEC: начался прием документов в программу обмена «Мевлана»
Объявляется прием документов в «Программу обмена Мевлана», осуществляемой Министерством высшего образования Турецкой Республики (Yüksək Öğretim KurumuYÖK).
В рамках программы будет осуществляться обмен по всем ступеням образования (бакалавр, магистратура и докторантура) для 2020/2021 учебного года. Студенты UNEC в рамках программы могут получить образование в соответствующих университетах Турции в течение одного или двух семестров. Обучение в университетах ведется на турецком и на английском языке.
Все расходы, связанные с обменом, будут возмещены за счет стипендии  YÖK (Министерства высшего образования).  Размер стипендии составляет 1300 tl.
• Студенты  (I, II, III курсов) и магистры (1 Курс)  – минимальная средняя оценка 91 балл;
Желающие участвовать в программе должны представить требуемые документы в отдел Внешних связей Департамента международного сотрудничества UNEC до 28  февраля 2020 года.
1.Транскрипт ступени образования (с указанием ОСПУ )
2. Форма обращения для кандидата – Aday црrenci baєvuru formu
3. Соответствующий документ о языке, на котором желает получить образование  (документ  о языке обязателен): Справка, подтверждающая обучение студента в UNEC на английском или турецком языке, сертификат по турецкому языку, сертификат IELTS или TOEFL.
4. CV (на английском или турецком языке)
5. Копия заграничного паспорта  (в случае отсутствия можно обратиться с помощью УЛ)
Список университетов
Для университетов, указанных ниже, форма обращения другая:
Университет Хаджеттепе:
HACAETTEPE UNİVERSİTESİ Наряду с этим документом  Aday црrenci baєvuru formu необходимо заполнить.
Anadolu Universiteti:
Akdeniz Universitesi:
Для обращения все документы необходимо заполнить в электронной форме.
Подробную информацию о программе можно получить по адресу www.mevlana.yok.gov.tr и в отделе Внешних связей Департамента международного сотрудничества.