UNEC tələbələrinin nəzərinə: “Mevlana” Mübadilə Proqramına sənəd qəbulu başladı
movlana_telebe_070618Türkiyə Respublikasının Ali Təhsil Şurası (Yüksək Öğretim Kurumu – YÖK) tərəfindən həyata keçirilən “Mevlana Mübadilə Proqramı”na sənəd qəbulu elan edilib.
Proqram çərçivəsində 2020/2021-ci tədris ili üçün bütün təhsil pillələri üzrə tələbələrin (bakalavr, magistratura və doktorantura) mübadiləsi həyata keçiriləcək. UNEC tələbələri proqram çərçivəsində bir və ya iki semestr ərzində Türkiyənin müvafiq universitetlərində təhsil ala bilərlər. Universitetlərdə tədris türk və ingilis dilində aparılır.
Mübadilə ilə bağlı bütün xərclər YÖK (Ali Təhsil Şurası) təqaüdü hesabına ödəniləcək. Təqaüd məbləği 1300 tl təşkil edir.
• Bakalavr (I, II, III kurs) və magistr (I,kurs) tələbəsi olmaqla– minimum orta qiymət 91 olmalı;
Proqramda iştirak etmək istəyənlər tələb olunan sənədləri 28 fevral 2020-ci il tarixinədək UNEC-in Beynəlxalq əməkdaşlıq departamentinin Xarici əlaqələr şöbəsinə təqdim etməlidir.
1.Təhsil pilləsi üzrə transkript (ÜOMG göstərilməklə)
2. Namizəd üçün müraciət forması – Aday öğrenci başvuru formu
3. Təhsil almaq istədiyi dil haqqında müvafiq sənəd (dil haqqında sənəd mütləqdir): Tələbənin UNEC-də ingilis və ya türk dilində təhsilini təsdiqləyən arayış, türk dilindən sertifikat, IELTS və ya TOEFL sertifikatı.
5. Xarici pasportun surəti (olmadığı təqdirdə ŞV ilə müraciət etmək mümkündür)
Universitetlərin siyahısı
Aşağıda qeyd olunan universitetlər üçün müraciət forması fəqrlidir:
Hacettepe Universiteti:
HACAETTEPE ÜNİVERSİTESİ  Bu sənədlə yanaşı Aday öğrenci başvuru formu da doldurulmalı.
Anadolu Universiteti:
Akdeniz Universitesi:
Müraciət üçün bütün sənədlər elektron qaydada doldurulmalıdır.
Proqramla bağlı daha ətraflı məlumatı www.mevlana.yok.gov.tr  ünvanından və Beynəlxalq əməkdaşlıq departamentinin Xarici əlaqələr şöbəsindən əldə etmək mümkündür.

To the attention of UNEC students: Document acceptance has begun to Mevlana Exchange Program
Admission to the Mevlana Exchange Program implemented by the Higher Education Council of the Republic of Turkey has been announced.
The program will provide an exchange of students (undergraduate, graduate and doctorate) for all levels of education for the 2020/2021 academic year. UNEC students may study within one or two semesters at relevant Turkish universities. Teaching at universities is conducted in Turkish and English.
All exchange expenses will be covered by the Higher Education Council scholarship. The amount of the scholarship is 1,300 TL.
Applicants who want to participate on the program must meet the following requirements:
• Undergraduate (I, II, III course) and Masters (I, course) – minimum grade 91;
• B2 knowledge of English or Turkish.
All applicants must submit the required documents by February 28, 2020  to the Foreign Affairs Section of the International Cooperation Department.
1. Transcript of study (indicating UOMG)
2. Candidate Application Form – Aday öğrenci başvuru formu
3. The relevant document on the language you want to study (language document is required): Certificate confirming the student’s education in English or Turkish at UNEC, Turkish Language Certificate, IELTS or TOEFL Certificate.
4. CV (in English or Turkish)
5. Copy of the foreign passport (in case of absence it is possible to apply with ID)
6. Student card (original)
7. 3 × 4 photos – 2 units
It should be noted that candidates must register only 3 universities in the appropriate application form.
List of universities
The application form for the following universities is different:
Hacettepe University:
HACETEPE UNIVERSITY In addition to this document, the  Aday öğrenci başvuru formu  must be completed.
Anadolu University:
Akdeniz University:
For application all the documents must be completed electronically. More information about the program is available at www.mevlana.yok.gov.tr and at  the Foreign Affairs section  of  International Cooperation Department.