UNEC dünya reytinqində 497 pillə irəliləyib
200-dən artıq ölkədə rəsmi qeydiyyatdan keçmiş 13 mindən çox ali təhsil müəssisəsinin təhlili nəticəsində müəyyən edilən reytinq sıralmasında UNEC ötən illə müqayisədə 497 pillə irəliləyərək dünyada 225-ci yerə yüksəlib.
uniRank-in regional reytinq göstəricisi olan “Asiyanın 200 ən yaxşı universiteti” sıralmasında isə UNEC 167 pillə irəliləyərk qitənin 27-ci ən yaxşı universiteti seçilib. Bu sıralamada UNEC Yaponiyanın (Osaka Universiteti, Waseda Universiteti), Çinin (Shenzen Universiteti, Pekin Normal Universiteti), Türkiyənin (Boğaziçi Universiteti, İstanbul Universiteti) və regionun bir sıra digər məşhur universitetlərini qabaqlayıb.
Adıçəkilən reytinqdə UNEC Azərbaycan birincisi olub.
Qeyd edək ki, 2005-ci ilin may ayından etibarən ildə iki dəfə nəşr olunan uniRank akkreditasiya olunan ali təhsil müəssisələrinin veb populyarlığı üzrə təhlilini ehtiva edən beynəlxalq ali təhsil direktoriyası və axtarış sistemidir. Reytinq dünya üzrə 13600 universitet və kolleci əhatə edir.
Reytinq 4 veb mənbədən alınan 5 müstəqil veb ölçmələrə əsaslanan alqoritm üzrə aparılır. uniRank-in ölçü komponentlərini Moz Domain Authority, Alexa Global Rank, SimilarWeb Global Rank, Majestic Reffering Domains və Majestic Trust Flow təşkil edir.

UNEC jumps 497 steps in the world rating
uniRank_UNEC_050220uniRank: 225th in the world, 27th in Asia, the first university in Azerbaijan – UNEC. UNEC has got this success in the” World University Rankings” announced by uniRank rating organization in February 2020.
In the  ranking as a result of analysis of more than 13,000 institutions of higher education officially registered in over 200 countries UNEC is ranked 225th in the world, jumping 497 steps from last year.
UNEC has been  ranked the 27th best university on the continent advancing 167 steps on the ranking “200 Best Universities in Asia” which is the regional rating of uniRank. In this ranking, UNEC is ahead of Japan (Osaka University, Waseda University), China (Shenzhen University, Beijing Normal University), Turkey (Bogazici University, Istanbul University) and several other leading universities in the region.
UNEC has been the first in Azerbaijan in this ranking.
It should be noted that uniRank, published twice a year since May 2005   is an international higher education directory and search system containing an analysis of the website’s popularity   of accredited higher education institutions worldwide. The rating covers 13,600 universities and colleges worldwide.
The ranking is based on an algorithm based on 5 independent web measurements from 4 web sources. uniRank’s measuring components are Moz Domain Authority, Alexa Global Rank, SimilarWeb Global Rank, Majestic Reffering Domains and Majestic Trust Flow.