UNEC-də əmək haqları artırıldı
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə Şura üzvlərini təbrik edib. Prezident İlham Əliyev tərəfindən ölkədə  aparılan  uğurlu sosial siyasətdən söz açan rektor, bu siyasətin Azərbaycanda prioritet istiqamətlərdən birinə çevrildiyini vurğulayıb. Davamlı olaraq həyata keçirilən sosial siyasətin artıq ənənə halını aldığını diqqətə çatdırıb. Rektor UNEC əməkdaşlarının sosial durumlarının daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə sentyabr ayından əmək haqlarının 20%, UNEC-in Zaqatala filialında çalışan əməkdaşların əmək haqlarının isə orta hesabla 30%  artırılması barədə təkliflə çıxış edib. Təklif səsə qoyularaq Elmi Şura üzvləri tərəfindən qəbul edilib. Qeyd olunub ki, bu artımdan sonra UNEC-də professorların orta aylıq əmək haqqı 1882 manat,  dosentlərin 1270, baş müəllimlərin 1086, müəllimlərin əmək haqqı isə 950 manat təşkil edəcək. Bununla da 2014-cü ilin əvvəli ilə müqayisədə, ümumilikdə UNEC-də, eləcə də pedaqoji heyət üzrə əməkhaqqı 1,7 dəfə artmış olacaq. Xüsusilə, qeyd etmək lazımdır ki, göstərilən dövr ərzində professorların əmək haqqı 2,1 dəfə artmışdır.
UNEC Biznes Məktəbinə yüksək ixtisaslı müəllimlərin cəlb edilməsi və onların fəaliyyətinin stimullaşdırılması məqsədilə həmin məktəbdə saathesabı qaydada dərs deyən pedaqoji heyət üzvlərinə ödənilən məbləğin bir saata görə 30 manatadək artırılması təklif olunub. Təklif Elmi Şura üzvləri tərəfindən qəbul edilib.
Elmi Şurada UNEC-də elmi-tədqiqatların keyfiyyətinin artırılması və eləcə də professor-müəllim heyətinin elmi-tədqiqat fəaliyyətinin daha da stimullaşdırılması məqsədilə onlara “Tədqiqatçı” statusunun verilməsi haqqında qərar qəbul edilib.  Bildirilib ki, “Tədqiqatçı” statusu verilən professor-müəllim heyəti üzvünün akademik vəzifələrinin qarşısına “tədqiqatçı” sözü əlavə ediləcək və həmin şəxslərin əmək haqları əlavə olaraq 50% artırılacaq. Beləliklə, “tədqiqatçı professor” statusu alan professorlar Differensial Əmək Haqqı Sisteminə görə ödənişlərlə birlikdə 5000 manatdan yüksək əmək haqqı ala biləcəklər.
UNEC-də yeni tədqiqat mərkəzlərinin yaradılması barədə qərar qəbul edilib. Elmi Şuranın qərarı ilə UNEC-də Kölgə İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzi, Səhiyyə İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzi, İslam Maliyyə Mərkəzi və Çin İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzi yaradılıb.

10 OCTOBER 2019 | VIEWS:
Rector of UNEC, Professor Adalat Muradov congratulated the Council members on the beginning of the new academic year.
Speaking about successful social policy conducted by President Ilham Aliyev, the rector said that this policy has become one of the priority directions in Azerbaijan. He noted that this policy, which has been consistently implemented, has become a tradition. In order to improve the social status of UNEC employees, the rector made a proposal to increase salaries by 20% in September and the salaries of UNEC employees at Zagatala branch by an average of 30% and the Scientific Council made a decision on this. After the increase, the average salary of professors at UNEC will be 1882 manat, 1270 for associate professors, 1086 for head lecturers, and 950 for lecturers. Thus, compared with the beginning of 2014, the salary of   the whole UNEC staff, as well as the academic- staff will increase 1.7 times. It should be noted that the salary of professors increased 2.1 times during the period.
To attract and motivate highly qualified teachers to UNEC Business School, it was offered to increase the amount to 30 man.  per hour for the members of the academic- staff who teach hourly at the same school. The proposal was accepted by members of the Scientific Council.
At UNEC, the Scientific Council adopted a decision to grant the status of “Researcher” to the academic-staff, in order to improve the quality of scientific research and further stimulate the research activities of them. It was stated that the word “researcher” would be added to the academic duties of a member of the academic –staff   that would be   given the status of “Researcher” and the salaries of those persons would be increased by 50%. Thus, professors with the status of “research professor” will be able to earn a salary of more than 5,000 manat along with payments for the Differential Wage   System.
A proposal was made to create new research centers at UNEC. The decision of the Scientific Council to establish a Shadow Economy Research Center, Research Centre of Health Economy, Islamic Financial Center and Research Centre of Chinese  Economy was made by the board members.