UNEC-də Novruz şənliyi – müəllimlərlə tələbələr yarışdı
Xalqımızın mənəvi dəyərlərini, adət-ənənələrini özündə yaşadan Novruz şənliyi UNEC-in bütün tədris binalarında qeyd olunub. Tədbirdə tələbələrin Novruz atrubitlarından ibarət hazırladıqları kreativ xonçalar sərgilənərək, şənliyə xüsusi bayram ab-havası verib.
Fakültələrin təmsil olunduqları stendlərlə tanış olan UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov tələbələrin əl işlərini yüksək qiymətləndirib. Ə.Muradov bolluq-bərəkət rəmzi sayılan Novruz bayramı münasibətilə UNEC kollektivini və tələbələri təbrik edərək, onlara xoş arzularını çatdırıb.
Şənlikdə müəllimlərlə tələbələr arasında Novruz yarışları keçirilib, müsabiqələr təşkil edilib. Novruz ənənələri və atributları UNEC-in əcnəbi tələbələrinin xüsusi marağına səbəb olub.
UNEC-in Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvlərinin ifa etdikləri şeir, musiqi və bir-birindən maraqlı Novruz səhnəcikləri şənliyi daha da unudulmaz edib. Novruz bayramının məşhur personajları kosa və keçəl isə bayram şənliyinə xüsusi rəng qatıb.

The Novruz festivity at UNEC- the teachers and the students competed
The Novruz festivity, embodying the spiritual values and traditions of our people, was celebrated in all campuses of  UNEC. The exhibition of the creative khoncha (tray filled with different sweets and fruits) prepared by the students, consisted of  Novruz symbols gave the special festivity atmosphere to the event.
The rector of UNEC, professor Adalat Muradov getting acquainted with the stands represented by the faculties, highly appreciated the handicrafts of the students.  A.Muradov congratulated the UNEC staff and the students on the occasion of  Novruz holiday, the symbol of abundance and blessing, and expressed his best wishes.
The Novruz competitions were held among the teachers and students at the festivity and the contests were organized. The Novruz traditions and symbols caused the special interest of foreign students of UNEC.
The poetry, music and the interesting Novruz scenes performed by the members of the UNEC Creative Center made the festival even more memorable. The famous personages of Novruz holiday beardless and bald gave the special colour to the festivity on the occasion of Novruz holiday.