UNEC eksperti: Publik hüquqi şəxs statusunda “Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası”nın yaradılması təqdirəlayiq addımdır
05 FEVRAL 2016 | VIEWS:
Ölkədə «Publik Hüquqi Şəxslər Haqqında» qanunun tətbiq edilməsi və bu tipli ilk qurum olaraq “Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası”nın yaradılması təqdirəlayiq addımdır. Dünyanın uzunmüddətli təcrübəsi göstərir ki, inkişaf etmiş iqtisadiyyatların “sacayaqları” azad bazar, hüquqi dövlət və demokratiya institutlarıdır. Bunların biri digərinin mövcudluğunu zəruri edir və hər üçünün də bir-birinə adekvat qaydada inkişaf etməsi əsas prinsipdir. Bu baxımdan ölkədə son dövrlər azad bazarın inkişafı istiqamətində atılan addımlar, təbii olaraq, hüquqi-instutsional sahədə də islahatlarla müşayiət olunur.
Azərbaycan iqtisadiyyatının yeni inkişaf mərhələsində tənzimləmə və nəzarət qurumlarının müstəqilliyinin və peşəkarlığının artırılması, həmçinin də tənzimləmə və nəzarət funksiyalarının eyni qurumlarda cəmlənməsi praktikasının getdikcə aradan qaldırılması zərurətə çevrilmişdir. Qeyd olunan Palatanın yaradılması və bank sisteminə nəzarət funksiyasının bu quruma ötürülməsi imkan verəcək ki, bundan sonra Mərkəzi Bank tam şəkildə monetar siyasətin formalaşdırılması və reallaşdırılması prosesinə fokslansın və bu istiqamətdə çevikliyini daha da artırsın. Eyni zamanda bank sisteminə, eləcə də bütövlükdə maliyyə bazarlarına nəzarətin publik hüquqi şəxs statuslu qurum tərəfindən həyata keçirilməsi bu sahədə şəffaflığın, hesabatlığın və etibarlığın artırılmasına imkan yarada bilər. Hesab edirəm ki, bu kimi proseslər bundan sonra da davam etdirilməli və iqtisadiyyatda dövlət tənzimləmə və nəzarət qurumlarının bazar iqtisadiyyatının təbiətinə və tələblərinə adekvatlığı daim artırılmalıdır.

Эксперт UNEC: В статусе публичного юридического лица создание «Палаты по надзору над финансовыми рынками Азербайджанской Республики» шаг, заслуживающий одобрения
05 ФЕВРАЛЯ 2016 | VIEWS:
1711
Применение в стране закона «О юридических лицах публичного права» и создание такого типа первой структуры «Палаты надзора над  финансовыми рынками Азербайджанской Республики» заслуживает одобрения. Длительный мировой опыт оказывает, что «треножниками» развитых экономик являются свободный рынок, правовое государство и демократические институты. Один из них делает необходимым существование других и развитие в адекватном порядке всех троих друг другу является основным принципом. С этой точки зрения в нашей стране в последнее время шаги, направленные на развитие свободного рынка, естественно, сопровождаются реформами в правовой институциональной сфере.
Повышение независимости и профессионализма регулирования и контроля структур экономика Азербайджана на новом этапе развития , а также постепенное устранение концентрации практики регулирования и контроля функций в одних структурах стали необходимостью. Создание данной палаты и передача данной структуры надзора над системой банка создаст полную возможность Центральному банку формированию и реализации монетарной политики и в этом направлении повышению гибкости. В то же время осуществление контроля банковской системы,  в целом финансовых рынков структурой статуса юридического  лица с публичным правом,  может создать возможность для повышения надежности и прозрачности, отчетности в этой сфере. Считаю, что эти процессы должны проводиться и впредь, и в экономике постоянно повышать адекватность к природе и требованиям рыночной экономики государственного регулирования и контроля.