UNEC tələbəsindən şəkərli diabet və artıq çəkidən əziyyət çəkənlər üçün biznes ideya – “Made in Azerbaijan”
14 MAY 2018 | VIEWS:
UNEC-də “Made in Azerbaijan-3” biznes ideya müsabiqəsinin final mərhələsi keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi, “Kapital Bank” ASC və UNEC-in birgə təşkil etdiyi müsabiqənin məqsədi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 18 yanvar 2016-cı ildə “Qeyri-neft məhsullarının ixracının stimullaşdırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” imzaladığı Sərəncamın tətbiqinə ali təhsil müəssisələri səviyyəsində dəstək vermək, tələbələr arasında sahibkarlıq fəaliyyətini təbliğ etməkdir.
“Made in Azerbaijan-3” biznes ideya müsabiqəsinə respublikanın 6 universitetindən 58 layihə təqdim olunub. Biznes ideyalar hazırlanarkən onların sərəncama və müsabiqənin missiyasına uyğunluğu, layihənin daxili bazarda tətbiqinin reallığı, sadələşdirilmiş və biznes ideya səviyyəsində maliyyə planı, aktuallığı və kreativliyi nəzərə alınıb. Ekspert Şurası təqdim edilən biznes ideyaları dəyərləndirib və 5 layihə finala vəsiqə qazanıb.
Finalda UNEC-in SABAH qruplarının 4-cü kurs tələbəsi Elnarə Məmmədzadə “Count Me”, 3-cü kurs tələbəsi Toğrul Mirzəyev “Novbe.al”, İqtisadiyyat fakültəsinin 4-cü kurs tələbəsi Cəlil Abbaslı “E-travel”, Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin 3-cü kurs tələbəsi Eşqin Cəfərov “Stevia” və Bakı Mühəndislik Universitetinin tələbəsi Elçin Süleymanov “Chessy” layihəsi ilə münsiflər heyətinin qarşısında çıxış edib.
Təqdimatlardan sonra münsiflər heyəti biznes ideyaları tətbiqin mümkünlüyü, məhsulun və ya xidmətin brendləşmə perspektivi, investisiya cəlbediciliyi, təqdimatı, sualların cavablandırılması, orijinal və kreativ yanaşmaya görə qiymətləndirib.
Münsiflər heyətinin qərarı ilə Eşqin Cəfərovun “Stevia” biznes ideyası qalib olub. Kənd təsərrüfatı və sənayə sahəsini əhatə edən biznes ideyada stevia bitkisinin istehsalı, dərman və qida sənayesində istifadəsi təklif olunur. Məhsul xüsusi olaraq şəkərli diabet və artıq çəkidən əziyyət çəkənlər üçün nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, E.Cəfərov “Made in Azerbaijan-2” müsabiqəsində IV, ilk müsabiqədə isə V yeri qazanıb.
II yerə “Chessy”, III yerə isə “Count Me” biznes ideyası layiq görülüb.
Qaliblərə və finalçılara Gənclər və İdman Nazirliyi, “Kapital Bank” ASC-nin qiymətli hədiyyələri təqdim olunub. İlk 3 yerin sahibi isə “Kapital Bank”ın maliyyə dəstəyi ilə Türkiyənin aparıcı universitetlərinin texnopark və startap təcrübəsini öyrənəcəklər.

Бизнес – идея “Made in Azerbaijan” студента UNEC для страдающих диабетом и лишним весом
Целью конкурса, организованного при совместной организационной поддержке Министерства образования, Министерства молодежи и спорта Азербайджанской Республики, “Kapital Bank” ASC и UNEC, является оказание поддержки на уровне высших учебных заведений в применении Распоряжения, подписанного Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым «О дополнительных мерах по поощрению экспорта не нефтяной продукции», от 18 января 2016 года.
На конкурс бизнес-идей “Made in Azerbaijan-3” представлены 58 проектов из 6 университетов республики. При подготовке бизнес-идей учитывалось их соответствие распоряжению и миссии конкурса, реальности применения проекта на внутреннем рынке, упрощенный финансовый план на уровне бизнес-идеи, актуальность и креативность. Совет экспертов оценил представленные бизнес-идеи и 5 проектов получили пропуск в финал.
В финале перед членами жюри выступили – студентка 4 курса групп SABAH UNEC Эльнара Мамедова проектом “Count Me”, студент 3 курса Тогрул Мирзоев — “Novbe.al”, студент 4 курса факультета Экономики Джалил Аббаслы -“E-travel”, студент 3 курса Международной школы экономики Эшгин Джафаров — “Stevia” и студент Бакинского инженерного университета Эльчин Сулейманов — “Chessy”.
После представления бизнес-идей члены жюри оценили за возможность применения их, перспективу брендирования продукции или услуг, инвестиционную привлекательность, презентацию, ответы на вопросы, оригинальный и креативный подход.
По решению членов жюри Эшгин Джафаров стал победителем бизнес-идей “Stevia”. В бизнес-идее, которая включает сферы сельского хозяйства и промышленности, предлагается производство растения стевии, использование его в пищевой и лекарственной промышленности.  Продукт предусмотрен в особенности для страдающих сахарным диабетом и лишним весом.
Следует отметить, что в конкурсе “Made in Azerbaijan-2” Э. Джафаров завоевал IV, а в первом V место.
II места удостоена бизнес-идея “Chessy”, а III — “Count Me”.
Победителям были представлены ценные подарки Министерства молодежи и спорта, “Kapital Bank” ASC. А завоеватели первых 3 мест при финансовой поддержке “Kapital Bank” изучат опыт технопарка и стар тапа ведущих университетов Турции.