UNEC tələbəsindən şəkərli diabet və artıq çəkidən əziyyət çəkənlər üçün biznes ideya – “Made in Azerbaijan”
14 MAY 2018 | VIEWS:
UNEC-də “Made in Azerbaijan-3” biznes ideya müsabiqəsinin final mərhələsi keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi, “Kapital Bank” ASC və UNEC-in birgə təşkil etdiyi müsabiqənin məqsədi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 18 yanvar 2016-cı ildə “Qeyri-neft məhsullarının ixracının stimullaşdırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” imzaladığı Sərəncamın tətbiqinə ali təhsil müəssisələri səviyyəsində dəstək vermək, tələbələr arasında sahibkarlıq fəaliyyətini təbliğ etməkdir.
“Made in Azerbaijan-3” biznes ideya müsabiqəsinə respublikanın 6 universitetindən 58 layihə təqdim olunub. Biznes ideyalar hazırlanarkən onların sərəncama və müsabiqənin missiyasına uyğunluğu, layihənin daxili bazarda tətbiqinin reallığı, sadələşdirilmiş və biznes ideya səviyyəsində maliyyə planı, aktuallığı və kreativliyi nəzərə alınıb. Ekspert Şurası təqdim edilən biznes ideyaları dəyərləndirib və 5 layihə finala vəsiqə qazanıb.
Finalda UNEC-in SABAH qruplarının 4-cü kurs tələbəsi Elnarə Məmmədzadə “Count Me”, 3-cü kurs tələbəsi Toğrul Mirzəyev “Novbe.al”, İqtisadiyyat fakültəsinin 4-cü kurs tələbəsi Cəlil Abbaslı “E-travel”, Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin 3-cü kurs tələbəsi Eşqin Cəfərov “Stevia” və Bakı Mühəndislik Universitetinin tələbəsi Elçin Süleymanov “Chessy” layihəsi ilə münsiflər heyətinin qarşısında çıxış edib.
Təqdimatlardan sonra münsiflər heyəti biznes ideyaları tətbiqin mümkünlüyü, məhsulun və ya xidmətin brendləşmə perspektivi, investisiya cəlbediciliyi, təqdimatı, sualların cavablandırılması, orijinal və kreativ yanaşmaya görə qiymətləndirib.
Münsiflər heyətinin qərarı ilə Eşqin Cəfərovun “Stevia” biznes ideyası qalib olub. Kənd təsərrüfatı və sənayə sahəsini əhatə edən biznes ideyada stevia bitkisinin istehsalı, dərman və qida sənayesində istifadəsi təklif olunur. Məhsul xüsusi olaraq şəkərli diabet və artıq çəkidən əziyyət çəkənlər üçün nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, E.Cəfərov “Made in Azerbaijan-2” müsabiqəsində IV, ilk müsabiqədə isə V yeri qazanıb.
II yerə “Chessy”, III yerə isə “Count Me” biznes ideyası layiq görülüb.
Qaliblərə və finalçılara Gənclər və İdman Nazirliyi, “Kapital Bank” ASC-nin qiymətli hədiyyələri təqdim olunub. İlk 3 yerin sahibi isə “Kapital Bank”ın maliyyə dəstəyi ilə Türkiyənin aparıcı universitetlərinin texnopark və startap təcrübəsini öyrənəcəklər.

The business idea from the UNEC student for suffering from diabetes and overweight – “Made in Azerbaijan”
14 MAY 2018 | VIEWS:
The final stage of the “Made in Azerbaijan-3” business idea contest was held at UNEC.
The goal of the contest, jointly organized by the Ministry of Education, the Ministry of Youth and Sports of the Azerbaijan Republic, the “Kapital Bank” OJSC and UNEC is to support the application of the Decree signed by the President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev on January 18, 2016 “On the additional measures to stimulate the export of non-oil products” on the level of higher education institutions and promote enterpreneurship activities among students.
58 projects were presented at the “Made in Azerbaijan-3” business idea contest from 6 universities of the republic. While preparing business ideas, their compliance with the assignment and the mission of the contest, the reality of the project implementation in the domestic market, their financial plan, actuality and creativity at the simplified and business idea level were taken into consideration. The Expert Council evaluated the presented business ideas and 5 projects got through to the final round.
İn the final, Elnara Mammadzadeh, the 4-th year student of SABAH group of UNEC presented to the jury the “Count Me” project, the 3-rd year student Toghrul Mirzoyev presented the “Novbe.al” project, the 4-th year student of the Economics faculty Jalil Abbasli addressed to the jury with the “E-travel” project , the 3-rd year student of the Internatonal Economics School Eshgin Jafarov presented the project “Stevia” and the student of the Baku Engineering University Elchin Suleymanov addressed the jury with the project “Chessy”.
After the presentations, the jury assessed the possibility of applying these business ideas, the prospects of branding the products or services, investing attractiveness, presentation, answering questions and the original and creative approach.
By the decision of the jury, the business idea of Eshgin Jafarov “Stevia” won the contest. İn the business idea, covering the agricultural and industrial areas, is offered the use of stevia plant in the pharmaceutical and food industry. The product is, specially, envisaged for suffering from diabetes and excess weight.
İt should be noted that, E.Jafarov won the IV place in the “Made in Azerbaijan-2” contest, and the V place in the first contest.
The II place was won by the business idea “Chessy”, and the “Count Me” project awarded the III place.
The winners and finalists were presented the valuable gifts by the Ministry of Youth and Sports, and the “Kapital Bank” OJSC. The owners of the first three places will study the techno-park and start-up experience of leading Turkish universities with the financial support of “Kapital Bank”.