Maliyyə iqtisadiyyatı ilə maraqlananlar üçün mühüm töhfə: “Maliyyə iqtisadiyyatı: bankçılıq, sığorta, kapital bazarı və birja” kitabı çap olundu
22 DEKABR 2022 | VIEWS:
kitab
UNEC-in akademik heyətinin müəllifi olduğu “Maliyyə iqtisadiyyatı: bankçılıq, sığorta, kapital bazarı və birja (maliyyə üzrə mütəxəssislərin masaüstü məlumat kitabı)” işıq üzü görüb.
UNEC-in professoru Zahid Məmmədov və dosent Aydın Hüseynovun həmmüəllifi olduqları kitabın elmi redaktoru rektor, professor Ədalət Muradov, məsləhətçisi isə Rabitəbankın Müşahidə Şurasının Sədri Zakir Nuriyevdir.
Kitabda beynəlxalq standartlara uyğun, müasir və rəqabətə dözümlü Azərbaycan maliyyə industriyasının müasir vəziyyəti və perspektivləri haqqında elmi cəhətdən əsaslandırılmış məlumatlar yer alır. Kitabın metodoloji və nəzəri əsasını iqtisadi nəzəriyyənin, maliyyə və kredit nəzəriyyəsinin müddəaları, maliyyə hüququ, Azərbaycan Respublikasının maliyyə-bank institutlarının fəaliyyətini tənzimləyən normativ xarakterli sənəd və təlimatlar təşkil edir. Kitab “Monetar iqtisadiyyat”, “Maliyyə institutları, bazarı və alətləri”, “Bankçılıq”, “Sığorta işi”, “Bank-sığorta”, “Kapital bazarları və birjanın fəaliyyəti” mövzularından bəhs edən 5 fəsildən ibarətdir. Mövzuların əksəriyyəti Azərbaycanda iqtisadi ədəbiyyat üzrə ilk dəfə işlənib və tədqiq edilib.
Orijinallığı ilə fərqlənən kitab geniş oxucu auditoriyası, xüsusən də maliyyə və bankçılıq sahəsi ilə məşğul olan mütəxəssislər, ekspertlər və maliyyə ixtisası üzrə tədris edən müəllimlər, tələbələr, tədqiqatçılar üçün nəzərdə tutulub. Əldə edilmiş nəticələr Azərbaycanın maliyyə və bankçılıq üzrə iqtisad elmində məlumat xarakterli ilk icmal nəşridir. Kitabın mövzularının hazırlanması prosesində beynəlxalq təcrübədən istifadə olunub və anlayışların izahlı şərhi müasir Azərbaycan bank sisteminin təcrübəsinə əsaslanaraq verilib.

An important contribution for those interested in financial economics: the book “Financial Economics: Banking, Insurance, Capital Market and Stock Exchange” was published
22 DECEMBER 2022 | VIEWS:
kitab
“Financial economics: banking, insurance, capital market and stock exchange (desktop reference book for financial experts)” authored by the academic staff of UNEC has been published.
The professor of UNEC Zahid Mammadov and associate professor Aydın Huseynov are co-authors of the book, the scientific editor of the book is the rector, professor Adalat Muradov, and the advisor is Zakir Nuriyev, Chairman of the Supervisory Board of Rabitabank.
The book contains scientifically based information about the current situation and prospects of the modern and competitive Azerbaijani financial industry in accordance with international standards. The methodological and theoretical basis of the book is the provisions of economic theory, financial and credit theory, financial law, normative documents, and instructions regulating the activities of financial and banking institutions of the Republic of Azerbaijan. The book consists of 5 chapters dealing with the topics of “Monetary economy”, “Financial institutions, markets and instruments”, “Banking”, “Insurance business”, “Bank-insurance”, and “Capital markets and stock exchange activity”. Most of the topics were developed and studied for the first time in economic literature in Azerbaijan.
The book, distinguished by its originality, is intended for a wide readership, especially for specialists, experts, teachers, students, and researchers engaged in the field of finance and banking. The obtained results are the first informative overview publication in the economic science of finance and banking of Azerbaijan. In the process of preparing the topics of the book, the international experience was used, and the explanatory interpretation of the concepts was given based on the experience of the modern Azerbaijani banking system.