600-dən yüksək bal toplayan 347 tələbə UNEC-i seçdi
2018/19-cu tədris ili üçün ali təhsil müəssisələrinə keçirilən qəbul imtahanlarında uğur qazanaraq, UNEC tələbəsi adına layiq görülənlər barədə nəticələr açıqlanıb.
UNEC-ə qəbul cəmi 4739 nəfər olmaqla bakalavriat səviyyəsi üzrə 3286 nəfər, magistratura səviyyəsi üzrə isə 1453 nəfər qəbul olmuşdur.
Bu il ən yüksək bal toplayanların UNEC-ə qəbul sayında da ciddi irəliləyiş qeydə alınıb. II ixtisas qrupu üzrə 600 və daha yüksək bal toplayan 550 nəfərin 347-si, yəni 63 faizinin (I ixtisas qrupu üzrə isə 1 nəfər) seçimi məhz UNEC olub. 2014-cü illə müqayisədə 600 və daha yüksək bal toplayaraq UNEC-ə qəbul olanların sayı 3.8 dəfə artmışdır.
Bu tədris ilində də II ixtisas qrupu üzrə 700 ballıq nəticə göstərən abituriyentlərdən biri UNEC-in Beynəlxlaq İqtisadiyyat Məktəbinə qəbul olunmuşdu.
Beləliklə, 600 və daha yüksək balla UNEC-ə qəbul olan 347 abituriyentdən 1 nəfər 700, 29 nəfər 680-700, 95 nəfər 650-680 bal toplayıb.
Universitet üzrə qəbul olanların orta bal göstəriciləri son üç ildə xeyli yüksəlmiş və 409 bal olmuşdur. Orta bal göstəricisinin maksimal həddi Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində qeydə alınıb. Belə ki, orta keçid balı 2016-cı ildə 635, 2017-ci ildə 645 bal olduğu halda, 2018-ci ildə göstərici 13 bal artaraq 658-ə çatmış, minimal keçid balı isə 629 olmuşdur.
UNEC-in Zaqatala filialı üzrə faktiki qəbul ötən il 167 nəfər təşkil etdiyi halda, bu il göstərici 1.7 dəfə yüksələrək 294 nəfər olub. 2017/2018-ci tədris ilində qəbul olan tələbələrin topladığı maksimal bal 427 idisə, bu tədris ilində 440-a yüksəlmişdir.
Magistratura səviyyəsinə qəbulda da uğurlu nəticələr qeydə alınıb. Belə ki, 2017-ci illə müqayisədə bu ilki faktiki qəbul  1444-dən 1453 nəfərə yüksəlmişdir. Bununla da son 4 ilin qəbul göstəriciləri iqtisadiyyat və idarəetmə ixtisaslarında 22.3%, texniki və texnoloji ixtisaslar üzrə isə 53.3% artmışdır.

347 студентов, набравших свыше 600 баллов, выбрали UNEC
Обнародованы результаты  удостоенных  звания студентов UNEC,  завоевав  успех на вступительных экзаменах в высшие учебные заведения  на 2018/19 учебный год.
При приеме в UNEC  на 4739 мест, на уровень бакалавриата поступили 3286  человек, а на уровень магистратуры 1453 человека.
В этом году в числе студентов, поступивших в UNEC, набрав самые высокие баллы, наблюдается значительное продвижение.   347 человек из 550, то есть 63 процента (по I группе специальностей 1 человек), набравших 600 и выше баллов по  II группе специальностей, выбрали UNEC.  Число поступивших в UNEC,  набрав 600 и выше баллов, в  сравнении с 2014 годом увеличилось в  3.8 раз.
В этом учебном году также один из абитуриентов, набравший 700 баллов по II группе специальностей, поступил в Международную школу экономики UNEC.
Таким образом, один из 347 абитуриентов, поступивших в UNEC с 600 и выше баллами, набрал 700 баллов, 29 человек набрали  680-700, а 95 — 650-680 баллов.
Показатели среднего балла поступивших в университет за последние три года значительно поднялись, составив  409 баллов. Максимальный показатель среднего балла отмечен в Международной школе экономики.Так, если в 2016 году средний проходной балл составлял 635 баллов, в 2017 году 645, в 2018 году этот показатель поднялся на 13 баллов, составив 658, а минимальный средний балл  629.
Если фактический  прием в Закатальский филиал UNEC в минувшем году составил 167 человек, в этом году этот показатель поднялся в 1.7 раз, составив 294 человека. В 2017/2018 учебном году максимальный балл, набранный студентами, составил 427 баллов, в этом учебном году это число поднялось до  440 баллов.
Также высокие результаты отмечены в приеме на уровень магистратуры. Так, в этом году фактический прием в сравнении с 2017 годом поднялся с 1444 до  1453 человека. Таким образом, показатели последних 4 лет поднялись по специальностям экономики и управления на 22.3%, а по техническим и технологическим специальностям на  53.3%.