UNEC-də differensial əmək haqqı sisteminin tətbiqinə başlanılıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) differensial əmək haqqı sisteminin tətbiqinə başlanılıb. Qərar Elmi Şuranın iclasında qəbul edilib. Əmək haqqlarına differensial əlavələrin edilməsində əsas məqsəd pedaqoji heyətin motivasiyasını təmin etmək və müəllimlər arasında rəqabət mühitini gücləndirməkdir.
Yeni qaydalara əsasən, xidməti fəaliyyətin qiymətləndirilməsi məqsədilə bütün zəruri məlumatlar pedaqoji heyət tərəfindən xüsusi proqram təminatı vasitəsilə sistemə daxil ediləcək. Növbəti mərhələdə professor-müəllim heyətinin Xidməti Fəaliyyətini Qiymətləndirmə üzrə Daimi Komissiya təsdiqedici sənədlərdə ekspertiza aparacaq.
Qaydalara əsasən, heyətin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi onların universitetdəki elm, tədris və özünüinkişaf  fəaliyyət istiqamətləri üzrə həyata keçiriləcək. Hər tədris ilinin may ayının 31-dən növbəti ilin müvafiq tarixinə qədər toplanan ballara əsasən, müəllimlərin əmək haqqlarına əlavələr olunacaq. Əlavələr mövcud əmək haqqının 1-2 misli qədər nəzərdə tutulmuşdur.
Müəllimlər ilə yanaşı, kafedra və fakültələrin də reytinqi müəyyən ediləcək. Ən yüksək nəticə göstərmiş kafedra müdiri əmək haqqının 2 misli qədər birdəfəlik mükafat əldə edə biləcək. Ən yüksək nəticə göstərən fakültənin dekanlıq əməkdaşları isə UNEC-in Qubadakı tədris, idman və istirahət kompleksində 7 günlük istirahət edə biləcək.
Dünyanın nüfuzlu universitetlərində tətbiq edilən differensial əmək haqqı sisteminin üstünlüklərinə əməkdaşların pedaqoji fəaliyyətindəki məhsuldarlığının yüksəldilməsi və uğur kriteriyalarının müəyyən edilməsi, heyətin adekvat şəkildə mükafatlandırılmasının təmin edilməsi, rəqabət mühitinin gücləndirilməsi, məmnuniyyət səviyyəsinin artırılması və keyfiyyət göstəricilərinin yüksəldilməsi daxildir.

Differential Payroll System has been launched at UNEC
Azerbaijan State University of Economics (ASUE) began to implement the differential salaries system. Decision was made during the Scientific Council’s session. The main purpose of the differential additions to the salaries is to provide the teaching staff’s motivation and to strengthen the competitive environment among them.
According to the new rules, to evaluate their service performance all necessary information will be entered via special software by the pedagogical staff. At the next stage the Permanent Commission on Efficiency Assessment Service will expertise the Professor and teaching personnel’s confirmation documents.
In accordance with the regulations, evaluation of staff performance will be realized on the directions of their scientific, educational and self- development activities at the university. Teachers will make additional earnings to their salaries in accordance with the points picked beginning with May 31 to the appropriate date of the next academic year. Extras are intended for 1-2 times as much as the current salary.
Besides the teaching staff, ranking of the Chairs and Schools will also be done. Heads of the Chairs performing the highest scores will earn 2 times as much as their salary. Employees of the School Deans’ Office performing the highest score will be able to trip to ASUE’s training, sports and resort complex in Guba for 7 days.
Increasing productivity and success criteria for determining the activity of the teaching staff, to ensure adequate remuneration of personnel, strengthening the competitive environment, increasing the level of satisfaction and improving quality indicators include to the advantages of the differential wages system implemented in the prestigious universities of the world.