UNEC-də differensial əmək haqqı sisteminin tətbiqinə başlanılıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) differensial əmək haqqı sisteminin tətbiqinə başlanılıb. Qərar Elmi Şuranın iclasında qəbul edilib. Əmək haqqlarına differensial əlavələrin edilməsində əsas məqsəd pedaqoji heyətin motivasiyasını təmin etmək və müəllimlər arasında rəqabət mühitini gücləndirməkdir.
Yeni qaydalara əsasən, xidməti fəaliyyətin qiymətləndirilməsi məqsədilə bütün zəruri məlumatlar pedaqoji heyət tərəfindən xüsusi proqram təminatı vasitəsilə sistemə daxil ediləcək. Növbəti mərhələdə professor-müəllim heyətinin Xidməti Fəaliyyətini Qiymətləndirmə üzrə Daimi Komissiya təsdiqedici sənədlərdə ekspertiza aparacaq.
Qaydalara əsasən, heyətin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi onların universitetdəki elm, tədris və özünüinkişaf  fəaliyyət istiqamətləri üzrə həyata keçiriləcək. Hər tədris ilinin may ayının 31-dən növbəti ilin müvafiq tarixinə qədər toplanan ballara əsasən, müəllimlərin əmək haqqlarına əlavələr olunacaq. Əlavələr mövcud əmək haqqının 1-2 misli qədər nəzərdə tutulmuşdur.
Müəllimlər ilə yanaşı, kafedra və fakültələrin də reytinqi müəyyən ediləcək. Ən yüksək nəticə göstərmiş kafedra müdiri əmək haqqının 2 misli qədər birdəfəlik mükafat əldə edə biləcək. Ən yüksək nəticə göstərən fakültənin dekanlıq əməkdaşları isə UNEC-in Qubadakı tədris, idman və istirahət kompleksində 7 günlük istirahət edə biləcək.
Dünyanın nüfuzlu universitetlərində tətbiq edilən differensial əmək haqqı sisteminin üstünlüklərinə əməkdaşların pedaqoji fəaliyyətindəki məhsuldarlığının yüksəldilməsi və uğur kriteriyalarının müəyyən edilməsi, heyətin adekvat şəkildə mükafatlandırılmasının təmin edilməsi, rəqabət mühitinin gücləndirilməsi, məmnuniyyət səviyyəsinin artırılması və keyfiyyət göstəricilərinin yüksəldilməsi daxildir.

В UNEC запущена система дифференцированной заработной платы
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) запустили систему дифференциальной заработной платы. Решение было принято на заседании Ученого совета. Основная цель дифференциальных прибавок к зарплате — обеспечить мотивацию преподавательского состава и усилить конкурентную среду среди преподавателей.
В соответствии с новыми правилами, с целью повышения эффективности обслуживания, все необходимые сведения педагогическим составом будут введены в систему с помощью специального программного обеспечения. На очередном этапе Постоянная комиссия по оценке служебной деятельности профессорско-преподавательского состава, будет проводить экспертизу документов.
В соответствии с правилами, оценка служебной деятельности персонала будет проводиться по их деятельности в направлении науки, образования  и саморазвития.  На основе баллов, набранных с 31 мая каждого учебного года до соответствующей даты следующего года, будут осуществляться прибавки к  заработной плате преподавателей. Прибавки к зарплате предусматриваются в 1-2 кратном  размере  оклада.
Наряду с преподавателями, будет устанавливаться рейтинг кафедр и факультетов. Заведующий кафедрой, показавший самый высокий результат, может получить единовременную сумму до 2 раз больше, чем заработная плата. А сотрудники деканата факультета, показавшие самый высокий результат, смогут отдохнуть в Учебном, физкультурно-оздоровительном комплексе в Кубе,  в течение 7 дней.
К преимуществам применяемой в престижных ВУЗах мира  системы  дифференцированной зарплаты относятся: повышение производительности и определение критериев успеха в педагогической деятельности сотрудников, обеспечение  адекватного вознаграждения, усиление конкурентной среды,  повышение уровня удовлетворенности и  улучшение качественных показателей.