ADİU-da ixtisas və yay istehsalat təcrübələrinin təşkili və təkmilləşdirilməsi müzakirə edilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (ADİU) “İxtisas və yay istehsalat təcrübələrinin təşkili və təkmilləşdirilməsi” mövzusunda konfrans keçirilib.
ADİU-nun rektoru, professor Ədalət Muradov ixtisas və yay istehsalat təcrübələrinin təşkilində görülməsi zəruri olan tədbirlər barədə söz açıb.
Təcrübə və işədüzəltmə şöbəsinin müdiri Fuad Əliyev istehsalat təcrübələrinin təşkili ilə bağlı məruzə ilə çıxış edərək, bu sahədə qarşıya çıxan problemlər haqqında danışıb. Bildirib ki, əsasəntəcrübə müddətində sığorta və müqavilələrin imzalanması, təhlükəsizliyinin təmin edilməsi kimi problemlərlə qarşılaşırlar. Xüsusi ilə maliyyə, bank və müxtəlif dövlət təşkilatlarında təcrübə keçən tələbələrin sənədlərlə və proqramlarla tanış olunmasında məhdudiyyətlərin və qadağaların qoyulması diqqətə çatdırılıb.
Müzakirələrdən sonra konfrans iştirakçıları mövcud problemlərin həlli üçün dünya təcrübəsini nəzərə alaraq Əmək qanunvericiliyinin bəzi maddələrinə əlavələrin edilməsi və təkmilləşdirilməsi istiqamətində müvafiq dövlət strukturları qarşısında məsəslə qaldırılması məqsədi ilə təkliflər irəli sürüblər.

Organization and Improvement of Specialty and Summer Internships was discussed at ASUE
On June 18 conference on “Organization and Improvement of Specialty and Summer Internships” was held at Azerbaijan State University of Economics.
ASUE Rector, Dr. Adalat Muradov spoke about the measures to be done in organizing the specialty and summer internships.
Head of the Internships and Recruitment Department Fuad Aliyev talked about the problems encountered in this area, making a report related with the organization of internships. He noted that, they face problems related with signing insurances and contracts during the internship and ensuring the security of interns. Especially, prohibitions and restrictions put in getting familiar with the documentations and programs of the financial organizations such as banks were drawn to attention.
After the discussions, taking into account the world experience in solving the existing problem the participants of the conference put forward proposals in the direction of raising the issue before the relevant government agencies for improving and making amendments in some clauses of Labor Legislation.