ADİU-da ixtisas və yay istehsalat təcrübələrinin təşkili və təkmilləşdirilməsi müzakirə edilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (ADİU) “İxtisas və yay istehsalat təcrübələrinin təşkili və təkmilləşdirilməsi” mövzusunda konfrans keçirilib.
ADİU-nun rektoru, professor Ədalət Muradov ixtisas və yay istehsalat təcrübələrinin təşkilində görülməsi zəruri olan tədbirlər barədə söz açıb.
Təcrübə və işədüzəltmə şöbəsinin müdiri Fuad Əliyev istehsalat təcrübələrinin təşkili ilə bağlı məruzə ilə çıxış edərək, bu sahədə qarşıya çıxan problemlər haqqında danışıb. Bildirib ki, əsasəntəcrübə müddətində sığorta və müqavilələrin imzalanması, təhlükəsizliyinin təmin edilməsi kimi problemlərlə qarşılaşırlar. Xüsusi ilə maliyyə, bank və müxtəlif dövlət təşkilatlarında təcrübə keçən tələbələrin sənədlərlə və proqramlarla tanış olunmasında məhdudiyyətlərin və qadağaların qoyulması diqqətə çatdırılıb.
Müzakirələrdən sonra konfrans iştirakçıları mövcud problemlərin həlli üçün dünya təcrübəsini nəzərə alaraq Əmək qanunvericiliyinin bəzi maddələrinə əlavələrin edilməsi və təkmilləşdirilməsi istiqamətində müvafiq dövlət strukturları qarşısında məsəslə qaldırılması məqsədi ilə təkliflər irəli sürüblər.

В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялась конференция на тему «Организация и совершенствование профессиональной и летней производственной практики».
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов рассказал о мерах, необходимых для организации профессиональной и летней производственной практики.
Заведующий отделом практики и трудоустройства Фуад Алиев выступая с докладом в связи с организацией производственной практики, рассказал о проблемах в этой области. Он отметил, что в период практики в основном сталкиваются с такими проблемами, как страховка, подписание договоров, обеспечение безопасности. В частности, для студентов, которые практикуют в финансовых, банковских и различных государственных учреждениях, вводятся запреты и ограничения на ознакомление с документами и программами.
После обсуждений, принимая во внимание мировой опыт в решении существующих проблем, были выдвинуты предложения, с целью поднятия вопроса перед соответствующими государственными структурами в направлении внесения дополнений и совершенствования некоторых статей Трудового законодательства.