ADİU-da QKDK-nın təşkilatçılığı ilə tələbələr arasında müsabiqə keçirilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (ADİU) Azərbaycan Respublikasının Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsinin (QKDK) təşkilatçılığı, “Paşa Bank”ın və “InvestAZ” şirkətinin dəstəyi ilə Kapital Bazarı üzrə Təlim Mərkəzinin seminarlarında yüksək intellekti ilə seçilmiş tələbələr arasında müsabiqə keçirilib.
QKDK tərəfindən təşkil edilən tədbir Azərbaycan Respublikası Prezidentinin16 may 2011-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiqlənmiş “2011-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında qiymətli kağızlar bazarının inkişafı” Dövlət Proqramında nəzərdə tutulmuş qiymətli kağızlar bazarına dair məlumatlılığın və peşəkar hazırlığın yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru Ədalət Muradov xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin banisi olduğu gənclər siyasətinin ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən böyük əzm və qətiyyətlə həyata keçirilməsi nəticəsində Azərbaycanda yüksək intellektual səviyyəyə, milli düşüncəyə və vətənpərvərlik ruhuna malik gənclərin yetişdiyini vurğulayıb. Ə.Muradov gənclərin cəmiyyətdə fəallığının artırılmasına, onların bilik səviyyəsinin və bacarıqlarının yüksəlməsinə xidmət edən bu tədbirlərin keçirilməsini sevindirici hal kimi qiymətləndirərək, müsabiqənin təşkilinə görə Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsinə təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra QKDK aparatının rəhbəri Bəxtiyar Əzizovgənclərin cəmiyyətin dinamik inkişafında mühüm rol oynadığını bildirərək, Prezident İlham Əliyevin qayğısı sayəsində gənclər siyasətinin həyata keçirilməsinə böyük diqqət yetirildiyini, gənc nəslin potensialının üzə çıxarılması üçün hər cür şəraitin yaradıldığını vurğulayıb. B.Əzizov tədbirin tələbələrin dünyagörüşünü, intellektual bacarıqlarını, məntiqi təfəkkürünü inkişaf etdirmək məqsədilə 28 yanvar 2015-ci il tarixində QKDK ilə ADİU arasında imzalanmış təhsil, elm və təlim-tədris sahəsində birgə inkişaf fəaliyyətinə dair Anlaşma Memorandumu çərçivəsində təşkil edildiyini diqqətə çatdırıb. Aparat rəhbəri tələbələrin elmə və təhsilə olan maraqlarını artırmağa yönələn belə müsabiqələrin QKDK tərəfindən gələcəkdə də davam etdiriləcəyinə əminliyini ifadə etmişdir.
Tədbirin sonunda yarışın ilk 3 yerinin qalibləri üçün İNVESTAZ şirkəti tərəfindən ticarət hesabı açılmış, həmçinin QKDK tərəfindən müsabiqənin bütün iştirakçılarına sertifikatlar və “Paşa Bank” tərəfindən müxtəlif dəyərli hədiyyələr təqdim olunub.

A Contest among the Students by the SCS held at ASUE
A competition took place among the students distinguished with their high level of intellect during the workshops of the Training Center on Capital Market organized by the State Committee on Securities of the Republic of Azerbaijan and supported by “Pasha Bank” and “InvestAZ” at Azerbaijan State University of Economics.
Event organized by the SCS was implemented to increase awareness and training on Securities Market envisaged in the State Program “Development of the Securities Market of the Republic of Azerbaijan within 2011- 2020yy” approved by the President of the Republic of Azerbaijan on May 16 2011.
Making a speech during the event Rector of Azerbaijan State University of Economics, Dr Adalat Muradov emphasized that the young people with high intellectual level, patriotism spirit and national thought are being grown in Azerbaijan as a result of the implementation of youth policy the founder of which is the National Leader of our people Heydar Aliyev and is implemented with great perseverance and determination by the President Ilham Aliyev. Evaluating the implementation of these measures increasing youth’s participation in society, improving their knowledge and skills in as gratifying, A. Muradov expressed his gratitude to the State Committee on Securities for the organization of the contest.
Afterwards, the State Committee on Securities Apparatus’ Head Bakhtiyar Azizov stressed that due to the President Ilham Aliyev’s care great attention to the implementation of the youth policy is being paid all necessary conditions are created to reveal the younger generation’s potential, noting the young people play important role in the dynamic development of society. Drawing to attention the even organized within the framework of the Memorandum of Understanding on education, science and training signed by the SCS and ASUE on January 28 2015 B.Azizov said that, it was focused on developing students’ overlook, intellectual skills and mental ability. Head of the Apparatus expressed confidence for the kind of competitions directed to the students’ interests to education and science to be continued in future.
In the end of the event the winners of the first three places were opened trade accounts by INVESTAZ; all the participants were awarded certificates by SCS and presented valuable presents by “Pasha Bank”.