ADİU-da Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə həsr olunan dəyirmi masa keçirilib
07 MAY 2015 | VIEWS:
Mayın 5-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (ADİU)İqtisadiyyat və sənayefakültəsində Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə həsr olunan dəyirmi masa keçirilib.
Fakültənin dekanıAsiman Quliyev müasir Azərbaycan iqtisadi möcüzəsinin banisi kimi Ümummilli Lider Heydər Əliyevinşərəfli həyat yolundan və əbədiyaşar xatirəsindən danışaraq, bu cür tədbirlərin sağlam düşüncəli gənc nəslin yetişməsindəki mühüm rolundan bəhs edib.
Tədbirdə iştirak edən Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Aqrar siyasət Komissiyasınınsədri, professor Eldar İbrahimov Azərbaycanın müstəqillik qazandığı dövrdən dövlət tərəfindən həyata keçirilən aqrar siyasətin uğurlarından danışıb və uğurların banisi kimi Heydər Əliyev şəxsiyyətinin əvəzsiz xidmətlərindən söz açıb.
Sosial sferanın iqtisadiyyatı və idarə edilməsikafedrasının müdiri, professor Əli Əlirzayevçıxışında Ulu Öndər Heydər Əliyev şəxsiyyətinin müstəqil Azərbaycanın inkişafındakı rolunu və müstəsna xidmətlərini vurğulayıb.
İqtisadiyyatın tənzimlənməsi kafedrasının müdiri, professorMəhiş Əhmədov “Milli iqtisadiyyatın formalaşmasında Heydər Əliyev strategiyası” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bu strategiyanın günümüzdə də öz aktuallığını qoruduğunu və layiqli davamçı, Prezident İlham Əliyev tərəfndən uğurla həyata keçirildiyini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Professor Həsən Allahverdiyev çıxışında Yeni Azərbaycan Partiyasının yaranmasında Ulu Öndərin xüsusi rolundan danışaraq, partiyanın siyasi sahədəki möhtəşəm nailiyyətlərinin birbaşa Heydər Əliyev fenomeni ilə bağlı olduğunu xüsusi qeyd edib.
Əməyin iqtisadiyyatı və təşkilikafedrasının müdiri professor Tofiq Quliyev öz çıxışında Ümummilli Liderin banisi olduğu inkişaf strategiyasının nəticəsi kimi son illərdə respublikada insan kapitalının inkişafı, məşğulluğun strukturunun yaxşılaşması və əməyin mühafizəsi, əmək bazarının inkişafı və təkmilləşməsi, ölkə xaricində tələbə kadrların hazırlanması istiqamətində dövlət tərəfindən görülən işlərdən və bu sahədə əldə edilən ciddi nailiyyətlərdən söz açıb.

A round- table discussion devoted to the Great Leader Heydar Aliyev’s Birthday’s 92nd Anniversary was held in the School of Economics and Industry of Azerbaijan State University of Economics (ASUE) on May 5.
Speaking about the National Leader Heydar Aliyev’s honorary way of life and eternal memory as the founder of Azerbaijan economic miracle, Dean of the Faculty Asiman Guliyev highlighted that the kind of events has an important role in the growth of healthy- minded young generation.
Attending the event, Chairman of the Agrarian Policy Commission of Azerbaijan Republic’s Milli Majlis, Professor Eldar Ibrahimov spoke about the success of the agrarian policy implemented by the government since gaining the independence and Heydar Aliyev personality’s unprecedented services as the founder of this success.
Head of the Department “Economy and Administration of Social Sphere”, Professor Ali Alirzayev emphasized in his speech the Great Leader Heydar Aliyev personality’s role and exceptional services in the development of independent Azerbaijan.
Head of the Department “Regulation of Economics”, Professor Mahish Ahmedov made a report on “Heydar Aliyev Strategy in the Formation of National Economy”. He brought into attention of the participants this strategy to maintain its relevance and to be successfully implemented by his worthy successor President Ilham Aliyev.
Making a speech, Professor Hasan Allahverdiyev spoke about the Great Leader’s special role in establishing the New Azerbaijan Party; party’s great achievements in the political sphere were stressed to be directly related to Heydar Aliyev’s phenomenon.
Head of the Department “Economy and Organization of Labor”, Professor Tofig Guliyev talked about the work done by the government in the directions of the development of human capital in our country, improvement of the structure of recruitment and labor protection, the growth and improvement of labor market, student cadres’ development abroad and serious achievements gained in this field.