ADİU-da ümumrespublika üzrə ilk “Azərbaycan Əmək Yarmarkası” layihəsinin təqdimatı keçirilib
Aprelin 2-də Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, Azərbaycanda Amerika Ticarət Palatası (“AmCham Azerbaijan”) və “Britiş Amerikan Tobakko” şirkətinin nümayəndələri Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin tələbələri ilə görüş keçirib. Görüşdə bildirilib ki, mayın 23-də Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, Azərbaycanda Amerika Ticarət Palatası (“AmCham Azerbaijan”) və “Britiş Amerikan Tobakko” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə Heydər Əliyev Mərkəzində tələbələr üçün əmək yarmarkası keçiriləcək.
British American Tobacco şirkətinin Qafqaz reqionunda əməkdaşlıq və tənzimləmə işləri üzrə direktoru Zviad Skvitaridze bildirib ki, Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə təşkil olunan əmək yarmarkası Azərbaycanda ilk dəfə keçiriləcək. Yarmarkada Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 100-dən artıq beynəlxalq və yerli şirkətin iştirakı nəzərdə tutulub. Onlar yarmarkaya 300-dən çox vakansiya haqqında məlumatla qatılacaqlar.
Azərbaycanda Amerika Ticarət Palatası (“AmCham Azerbaijan”) şırkətinin üzvlərlə iş üzrə mütəxəssisi Zamira Abbasova əmək yarmarkasında III-IV kurs bakalavriat, eyni zamanda magistratura səviyyəsində təhsil alan tələbələrə yarmarka işəgötürənləri tərəfindən iş imkanlarını araşdırmağa əlverişli şərait yaradılacağını haqda məlumat verib. O, qeyd edib ki, əmək yarmarkası Azərbaycanın müxtəlif universitetlərində təhsil alan tələbələrin beynəlxalq və yerli şirkətlərdə təcrübəyə cəlb edilməsinə, həmçinin onların işlə təmin olunma imkanlarının genişləndirilməsinə yönəlmiş tədbirlər çərçivəsində keçirilir.
Əmək yarmarkası çərçivəsində işəgötürənlərlə tələbələr arasında tədbirdən əvvəl əlaqələr yaradılacaq, müəssisə təmsilçiləri namizədlər haqqında ətraflı məlumatlandırılacaq və tədbir günü müvafiq şirkət nümayəndələri ilə görüşlər təyin olunacaq. İlk dəfə yaradılan bu imkanlardan bəhrələnmək üçün tələbələr xüsusi proqram təminatı vasitəsilə şəxsi məlumatlarını daxil etməklə qeydiyyatdan keçəcəklər. Bundan sonra şirkətlər müvafiq namizədləri yarmarka zamanı nəzərdə tutulan vaxtlarda müsahibəyə dəvət edəcəklər.
Qeyd: Tədbirdə iştirak etmək istəyən tələbələr www.jobfair.az internet saytına daxil olmaqla qeydiyyatdan keçə bilərlər. Son qeydiyyat tarixi may ayının 1-nə kimidir.

В АГЭУ проведена презентация общереспубликанского первого проекта «Азербайджанская трудовая ярмарка»
02 АПРЕЛЯ 2015 | VIEWS:
2-го апреля представители Министерства образования Азербайджанской Республики, Американской торговой палаты в Азербайджане (“AmCham Azerbaijan”) и компании British American Tobacco провели встречу со студентами АГЭУ. На встрече было заявлено, что 23 мая для студентов будет проводиться трудовая ярмарка, совместно организованная Министерством образования Азербайджанской Республики, Американской торговой палатой в Азербайджане (“AmCham Azerbaijan”) и компанией British American Tobacco.
Директор по сотрудничеству и координирующей работе в Кавказском регионе компании British American Tobacco Звиад Сквитаридзе отметил, что трудовая ярмарка, организованная по инициативе Министерства образования АР будет проводиться в Азербайджане впервые. На ярмарке ожидается участие свыше 100 зарубежных и местных компаний. Они предоставят информацию о более 300 вакансиях.
Специалист по работе с членами компании Американской торговой палаты в Азербайджане (“AmCham Azerbaijan”) Замира Аббасова выступила с информацией о том, что на трудовой ярмарке для студентов, получающих образование на III-IV курсах на уровне бакалавра, а также магистерском уровне работодателями будут созданы благоприятные условия для изучения возможностей их трудоустройства. Она также отметила, что Ярмарка труда проводится в рамках мероприятий, направленных на расширение возможностей прохождения практики, и обеспечения трудоустройства студентов университетов Азербайджана в местных и международных компаниях.
В рамках Ярмарки труда перед мероприятием между работодателями и студентами будет установлена связь, представители предприятий получат подробную информацию о кандидатах, и в день мероприятия будут назначены встречи с представителями соответствующих компаний.  Для того, чтобы воспользоваться этими впервые созданными условиями, студенты, введя с помощью специального программного обеспечения свои личные данные, пройдут регистрацию. После этого, компании назначат в соответствующее время встречи для собеседования с кандидатами во время ярмарки.