ADİU-da ümumrespublika üzrə ilk “Azərbaycan Əmək Yarmarkası” layihəsinin təqdimatı keçirilib
Aprelin 2-də Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, Azərbaycanda Amerika Ticarət Palatası (“AmCham Azerbaijan”) və “Britiş Amerikan Tobakko” şirkətinin nümayəndələri Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin tələbələri ilə görüş keçirib. Görüşdə bildirilib ki, mayın 23-də Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, Azərbaycanda Amerika Ticarət Palatası (“AmCham Azerbaijan”) və “Britiş Amerikan Tobakko” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə Heydər Əliyev Mərkəzində tələbələr üçün əmək yarmarkası keçiriləcək.
British American Tobacco şirkətinin Qafqaz reqionunda əməkdaşlıq və tənzimləmə işləri üzrə direktoru Zviad Skvitaridze bildirib ki, Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə təşkil olunan əmək yarmarkası Azərbaycanda ilk dəfə keçiriləcək. Yarmarkada Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 100-dən artıq beynəlxalq və yerli şirkətin iştirakı nəzərdə tutulub. Onlar yarmarkaya 300-dən çox vakansiya haqqında məlumatla qatılacaqlar.
Azərbaycanda Amerika Ticarət Palatası (“AmCham Azerbaijan”) şırkətinin üzvlərlə iş üzrə mütəxəssisi Zamira Abbasova əmək yarmarkasında III-IV kurs bakalavriat, eyni zamanda magistratura səviyyəsində təhsil alan tələbələrə yarmarka işəgötürənləri tərəfindən iş imkanlarını araşdırmağa əlverişli şərait yaradılacağını haqda məlumat verib. O, qeyd edib ki, əmək yarmarkası Azərbaycanın müxtəlif universitetlərində təhsil alan tələbələrin beynəlxalq və yerli şirkətlərdə təcrübəyə cəlb edilməsinə, həmçinin onların işlə təmin olunma imkanlarının genişləndirilməsinə yönəlmiş tədbirlər çərçivəsində keçirilir.
Əmək yarmarkası çərçivəsində işəgötürənlərlə tələbələr arasında tədbirdən əvvəl əlaqələr yaradılacaq, müəssisə təmsilçiləri namizədlər haqqında ətraflı məlumatlandırılacaq və tədbir günü müvafiq şirkət nümayəndələri ilə görüşlər təyin olunacaq. İlk dəfə yaradılan bu imkanlardan bəhrələnmək üçün tələbələr xüsusi proqram təminatı vasitəsilə şəxsi məlumatlarını daxil etməklə qeydiyyatdan keçəcəklər. Bundan sonra şirkətlər müvafiq namizədləri yarmarka zamanı nəzərdə tutulan vaxtlarda müsahibəyə dəvət edəcəklər.
Qeyd: Tədbirdə iştirak etmək istəyən tələbələr www.jobfair.az internet saytına daxil olmaqla qeydiyyatdan keçə bilərlər. Son qeydiyyat tarixi may ayının 1-nə kimidir.

Presentation of the Republic wide Project “Azerbaijan Job Fair” at ASUE
The representatives of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, American Chamber of Trade Azerbaijan (“AmCham Azerbaijan”) and “British American Tobacco” held a meeting with the students of Azerbaijan State University of Economics on April 2. Students were informed that the job fair for students would be jointly organized by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, American Chamber of Trade Azerbaijan (“AmCham Azerbaijan”) and “British American Tobacco” on May 23 at the Heydar Aliyev Center.
Director of the British American Tobacco on Cooperation and Regulation affairs in the Caucasian region Zviad Skvitaridze noted that, the fair organized by initiative of the Ministry of Education is to be held in Azerbaijan for the first time. The participation of more than 100 international and local companies is expected in the fair. They will join the fair with the information of more than 300 vacancies.
The Human Resources expert of the American Chamber of Trade Azerbaijan Zamira Abbasova informed the audience that the fair would give the III and IV year undergraduates and the graduate students as well a chance of investigating job opportunities by the recruiters. She noted that the job fair is provided within the efforts directed to involve the students studying in different universities of Azerbaijan to get interned at the international and local companies and to enhance the job opportunities.
Before the event relationship between the recruiters and students will be created, the representatives of the institutions will be informed about the candidates and meetings with the appropriate company members will take place this day. To take the advantage of the opportunity created for the first time students will go though the registration by entering the personal information via special software. Companies will invite the candidates to the interview at the time defined during the fair.
Note: Students who are interested in the fair can get registered at www.jobfair.az . Deadline for registration is May 1.