ADİU-nun TEMPUS UNIVIA layihəsi çərçivəsində növbəti tədbir keçirilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (ADİU) koordinatoru olduğu “Beynəlxalq əlaqələr sahəsində universitet idarəçiliyinin inkişaf etdirilməsi və təkmilləşdirilməsi” adlı TEMPUS UNIVIA layihəsi çərçivəsində 25 may -7 iyun tarixlərində Layihənin Avropa tərəfdaşlarından olan Böyük Britaniyanın Uorvik Universitetində təlim-seminar keçirilib.
İki həftəlik təlim-seminarda Layihənin tərəfdaşları olan Sumqayıt Dövlət Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Kiyev Milli İqtisadiyyat Universiteti (Ukrayna), Qırğızıstan İqtisad Universiteti (Qırğızıstan) və Kujand Dövlət Universitetinin (Tacikistan) müvafiq əməkdaşları iştirak edib.
Tədbirdə Layihənin koordinatoru olan ADİU-nu Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektor, dosent Şahin Bayramov təmsil edib. Uorvik Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr ofisi və Tətbiqi Linqvistika Mərkəzi tərəfindən birgə təşkil edilən seminarda beynəlxalq əlaqələrin təşkili mexanizmi, tərəfdaş universitetlərin seçilməsi meyarları, tələbə və müəllim mübadiləsinin reallaşdırılması təcrübəsi, əcnəbi tələbələrin cəlb edilməsi, universitetin beynəlxalq arenada uğurlu təbliğatı, marketinq tədbirləri, effektiv veb-sayt və sosial media fəaliyyəti, beynəlxalq təhsil layihələrində iştirak və digər istiqamətlər üzrə mühazirələr oxunub və müzakirələr aparılıb.
Seminar müddətində Ş.Bayramov Uorvik Universitetinin İqtisadiyyat departamentinin rəhbəri, professor Abhinay Muthoo və Professional Təhsil Mərkəzinin ixtisasartırma üzrə rəhbəri Rachael Svann ilə ikitərəfli görüşlər keçirib və ADİU ilə potensial əməkdaşlıq məsələləri barədə fikir mübadiləsi aparıb.
Səfər çərçivəsində Ş.Bayramov dünya universitetlərinin reytinq sıralaması ilə məşğul olan QS təşkilatının Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə regional direktoru Zoya Zayttseva ilə ADİU-nu sözügedən reytinq siyahısına daxil olması imkanlarını müzakirə edib.

Next Event held within the TEMPUS UNIVIA Project of ASUE
A training workshop was held at the University of Warwick which is one of the European partners of the TEMPUS UNIVIA Project on “Development and Improvement of University Administration in International Relations” coordinated by Azerbaijan State University of Economics from May 25 to June 7.
Relevant employees of the Project partners Sumgayit State University, Nakhchivan State University, the National Economic University of Kiev (Ukraine), Kirgizstan State University (Kirgizstan) and Kujand State University (Tajikistan) participated in 2-week training.
ASUE was represented in the event by the Vice- rector for International Relations and Programs, Associate Professor Shahin Bayramov.
Discussions on mechanism of international relations, criteria for the selection of the partner universities, the experience of the implementation of students and teaching staffs’ exchange, involving overseas students, the successful promotion of university in international arena, marketing measures, effective web- page and social media activity, participation in international educational projects and other directions were made during the seminar jointly organized by the Warwick University International Relations Office and Center for Applied Linguistics.
Within the seminar Sh. Bayramov held bilateral meetings with the Head of the Department Economics of the University of Warwick, Professor Abhinay Muthoo and Head of the Professional Education Center Rachael Svann and exchanged views on potential cooperation issues with ASUE.
Sh. Bayramov discussed the opportunities of including ASUE in the list of QS organization dealing with world universities’ ranking with the Regional Director for Eastern Europe and Central Asia of the above mentioned organization Zoya Zayttseva within the trip.