ADİU tələbələri “Təhsil alan Gənc Qənnadıçıların Respublika Festivalı”nda iştirak ediblər
Şəkidə keçiriləcək II Beynəlxalq Ənənəvi Şirniyyat festivalına hazırlıq ərəfəsində I Avropa Oyunlarına həsr edilən “Təhsil alan Gənc Qənnadıçıların Respublika Festivalı” keçirilib.
Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Milli Kulinariya Mərkəzi, Azərbaycan Milli Kulinariya Assosiasiyası (AMKA), Təhsil Nazirliyi və 12 saylı Bakı peşə liseyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən festivalda 10-dək ali və peşə məktəbi iştirak edib.
Tədbirdə tələbələrin bişirdiyi şirniyyat və tortlar nümayiş olunub. Festival I Avropa Oyunlarına həsr olunduğundan, şirniyyatların əksəriyyətinin üzərinə ayrı-ayrı oyun növlərini əks etdirən təsvirlər vurulub.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (ADİU) Texnologiya və dizayn fakültəsinin III kurs tələbələri və Qida məhsullarının texnologiyası kafedrasının müdiri Gülnisə Abbasbəyli ilə Fəxriyyə Zeynalova iştirak ediblər.

Накануне подготовки ко II Международному фестивалю традиционных сладостей, который будет проходить в г.Шеки, был проведен Республиканский фестиваль учащихся молодых кондитеров, посвященный I Европейским играм.
На фестивале, организованной при поддержке Центра национальной кулинарии Министерства культуры и туризма, Азербайджанской ассоциации национальной кулинарии (AMKA), Министерства образования и Бакинского профессионального лицея № 12, приняли участие около 10 высших и профессиональных школ.
В мероприятии были продемонстрированы сладости и торты, приготовленные студентами. В связи с тем, что фестиваль был посвящен I Европейским играм, большинство экспонатов было украшено изображениями отдельных видов спортивных игр.
Среди участников фестиваля были студенты III курса факультета «Технология и дизайн» АГЭУ, заведующая кафедрой Технологии пищевых продуктов Гюльниса Аббасбейли и Фахрия Зейналова.