ADİU tələbələrin təşəbbüs və layihələrini reallaşdıracaq
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (ADİU) Tələbə təşəbbüsləri və layihələrin təşkili şöbəsi yaradılıb. Şöbənin məqsədi yetkin sosial-aktiv, peşəkar məsuliyyətli, yüksək əxlaqi və vətəndaşlıq keyfiyyətlərinə malik olan mütəxəssislərin hazırlanması və bu istiqamətdə layihələrin reallaşdırılmasıdır.
Şöbə tələbə şəxsiyyətinin özünüinkişafına və özünüreallaşdırmasına istiqamətlənmiş optimal və  yaradıcı sosial-pedaqoji tərbiyə mühitinin yaradılması, aktivliyə, məqsədyönlüyə və təşəbbüskarlığa malik, dəyişən şəraitə reaksiya bildirmək və tez uyğunlaşmaq imkanı olan, idarəetmə qərarları qəbul edə bilən həyat qabiliyyətli şəxsiyyətin formalaşdırılması istiqamətində fəaliyyət göstərəcək. O cümlədən tələbələrdə vətəndaş mövqeyinin formalaşdırılması, müasir həyat şəraitində mənəvi və mədəni dəyərlərin qorunması və yüksəldilməsi üçün şəraitin yaradılması, universitet ənənələrinin qorunması sahəsində də iş aparacaq. Həmçinin tələbə özünüidarəetmə orqanlarının, ictimai və yaradıcı tələbə birliklərinin işinin inkişafına yardım və işinin koordinasiyası, tələbə təşəbbüslərinin dəstəklənməsi, tələbələrin sosial-mədəni, vətənpərvərlik, mənəvi-əxlaqi və  sahibkarlıq tərbiyəsi üzrə kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsi ilə məşğul olacaq.
Yeni yaradılan şöbə ADİU-nun mənafeyinə xidmət edən tələbə həyatı ilə bağlı müxtəlif layihələr həyata keçirəcək. Tələbələrin sosial fəaliyyətinin genişləndirilməsi və idarə olması üçün menecment funksiyasını yerinə yetirəcək. Yerli və beynəlxalq düşərgələrdə, forumlarda, simpoziumlarda ADİU tələbələrinin iştirakını təmin edəcək.
Eyni zamanda tələbələrə maddi yardımın göstərilməsi, onların daha istedadlılarına sosial və maddi dəstəyin alternativ mənbələrinin axtarışı, tələbələrin problemlərinin təhlili, psixoloji dəstəyin və psixoloqun konsultasiya yardımının təşkili ilə də məşğul olacaq. Tələbələr arasında hüquq pozuntuları, narkomaniya, alkoqolizm, siqaret çəkmə, vərəm, QİÇS və s. infeksiyaların profilaktikası üzrə layihələr, mühazirələr, forumlar və dəyirmi masalar təşkil edəcək.

Department of the Students’ Initiatives and Organization of Projects was established at Azerbaijan State University of Economics. The department aims to develop the specialists who are mature socio- active, responsible and citizens with high moral and civil qualities and implement the projects in this direction.
The department will carry out the activity in the direction of creating the optimally and imaginative social and pedagogical training environment directed to the development of students’ self- identity and self- realization, forming a viable personalities who are active, targeted and initiative, able to adapt quickly to changing circumstances and response, capable to make management decisions. It will also perform in the direction of shaping students’ civil position, creating conditions for the protection and improvement of the moral and cultural values in the modern living conditions and preservation of the university traditions. In addition it will be engaged in the implementation of complex measures on coordination and assistance of student self- governing bodies, public and creative student unions and support initiatives and students’ socio- cultural, patriotic, moral and entrepreneurial training.
The newly established department will implement different projects on students’ life serving ASUE’s interests. It will carry out the management function to expand and administrate students’ social activities. The department will also provide ASUE students’ participation in the local and international camping, forums, symposiums.
At the same time it will be also engaged in financial assistance to students, searching for alternative sources of social and financial support, analyzing the students’ problems and psychological counseling; hold projects, lectures, forums and round- table discussions on legal infringements, drug addiction, prevention of infections of alcoholism, smoking, tuberculosis, AIDS and others.