Avstraliyanın Vollonqonq Universitetinin prezidenti: UNEC-lə əməkdaşlığa xüsusi önəm veririk
Avstraliyanın Vollonqonq Universitetinin prezidenti Mohamed Salem ilə Qlobal Karyera İnstitutunun və Azərbaycan-Kipr Dostluq Cəmiyyətinin sədri Orxan Həsənoğlu UNEC-də olub.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov qonaqlara regionun 4 dildə təhsil verən ən böyük iqtisadyönümlü universiteti barədə məlumat verib. UNEC-in dünyanın nüfuzlu ali təhsil müəssisələri ilə bakalavr, magistr pilləsi üzrə ikili diplom və mübadilə proqramlarından söz açan rektor, bu istiqamətdə İslam ölkələrinin universitetləri ilə də əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduğunu bildirib. Rektor UNEC-də dünyanın bir çox dövlətləri ilə yanaşı, islam ölkələrindən də əcnəbi tələbələrin təhsil aldığını xüsusi vurğulayıb.
UNEC-də olmaqdan məmnunluğunu bildirən Mohamed Salem Vollonqonq Universitetinin təhsil imkanlarından danışıb. Bildirib ki, ölkənin ən qocaman ali təhsil müəssisələrindən biri olan Vollonqonq regionda elmi tədqiqatların tədrisi və innovasiyaların tətbiqi istiqamətində aparıcı mövqe tutur. Azərbaycanın ali təhsil müəssisələri ilə əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu bildirən M.Salem, bu istiqamətdə UNEC-lə əməkdaşlığa xüsusi önəm verdiyini vurğulayıb. O, rəhbəri olduğu universitetə qəbulda hər il azərbaycanlı tələbələrin də yer aldığını qeyd edib.
Təmsil etdiyi qurumun fəaliyyət istiqamətlərindən bəhs edən O.Həsənoğlu beynəlxalq konfrans, forum və ortaq layihələrin həyata keçirilməsində UNEC-lə əməkdaşlıq etməyin hər iki tərəf üçün uğurlu olacağını bildirib.
Görüşdə universitetlər arasında bakalavr, magistratura və doktorantura pilləsi üzrə ikili diplom proqramlarının təşkili barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Eyni zamanda tələbə-müəllim mübadiləsi, MBA və EMBA proqramları istiqamətində birgə təşəbbüslər, İslam maliyyəsi və bankçılığı sahəsində araşdırmaların aparılması, qonaq müəllimlərin mühazirələrinin təşkili də görüş zamanı müzakirə olunub.

Президент австралийского университета Воллонгонг: мы придаем особое значение сотрудничеству с UNEC
Президент австралийского университета Воллонгонг в Дубае, профессор Мохамед Сейлем и ди⁠ректор Института глобальной карьеры, председатель общества Дружбы Азербайджан-Кипр Орхан Гасаноглы побывали в UNEC.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов дал информацию гостям о самом крупном экономического профиля университете региона, который ведет обучение на 4 языках. Говоря о программах двойного диплома и обмена UNEC с престижными высшими учебными заведениями мира, ректор отметил о заинтересованности в сотрудничестве с исламскими университетами в этом направлении. Ректор особо подчеркнул, что наряду с иностранными студентами из многих стран мира, в UNEC получают образование студенты из исламских стран.
Выразив удовлетворение по поводу пребывания в UNEC, Мохамед Сейлем рассказал об образовательных возможностях университета Вуллонгонг. Он отметил, что Вуллонгонг, являясь одним из древнейших высших учебных заведений страны, занимает ведущее положение в регионе по проведению научных исследований и применению инноваций. Проявив заинтересованность в расширении связей с высшими учебными заведениями Азербайджана, М.Сейлем подчеркнул, что придает особое значение сотрудничеству с UNEC в этом направлении. Он отметил, что ежегодно азербайджанские студенты поступают в руководимый им университет.
Говоря о направлениях деятельности представляемой структуры, О.Гасаноглы отметил, что сотрудничество с UNEC в направлении проведения международных конференций, форумов и осуществления совместных проектов будет успешным для обеих сторон.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросу организации между университетами программ двойного диплома на ступени бакалавра, магистратуры и докторантуры. В то же время темой обсуждения были вопросы обмена студентами и преподавателями, проявления совместной инициативы в направлении программ MBA и EMBA, проведения исследований в сфере исламских финансов и банковского дела, организации лекций преподавателей-гостей.