Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunan sərgidə cümhuriyyətin qurucuları, əsgər və zabitlərinin, o cümlədən dövrün əhəmiyyətli sənədlərinin fotoları nümayiş etdirilir. Tələbələrin böyük marağına səbəb olan eksponatlar UNEC-in bütün tədris binaları, Zaqatala filialı və Maliyyə-İqtisad Kollecində də sərgilənəcək.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı UNEC-in tədbirlər planı təsdiqlənib. Sənədə əsasən, UNEC-də “AXC dövründə Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafı” mövzusuna həsr olunan elmi konfrans, seminar, açıq dərs və dəyirmi masalar təşkil olunur. Tədbirlər planında “2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı” məzunlarının “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə gənclərin xaricdə təhsili” mövzusunda Forumunun keçirilməsi də nəzərdə tutulub.

Экспонаты Азербайджанского музея независимости в UNEC: «Республика 100»
На выставке, посвященной 100-летию Азербайджанской Народной Республики, демонстрировались фото создателей республики, солдат и офицеров, в том числе значимых документов эпохи. Экспонаты, вызвавшие большой интерес у студентов, будут демонстрироваться во всех учебных корпусах, Закатальском филиале и Финансово-экономическом колледже UNEC.
Следует отметить, что в связи с 100-летием Азербайджанской Народной Республики утвержден план мероприятий UNEC. В соответствии с документом в UNEC проводятся научные конференции, семинары, открытые уроки и круглые столы, посвященные «Социально-экономическому развитию Азербайджана в период АДР». В плане мероприятий предусматривается проведение Форума на тему «Обучение молодежи в зарубежных странах в период Азербайджанской Народной Республики» выпускников в соответствии с «Государственной программой по обучению азербайджанской молодежи в зарубежных странах в 2007-2015 годах».