Azərbaycan tələbələrinin II qurultayı: UNEC tələbəsinin çıxışı alqışlarla qarşılanıb
Bü gün Təhsil, Gənclər və İdman nazirliklərinin birgə təşkilatçılığı ilə Heydər Əliyev Mərkəzində Azərbaycan tələbələrinin II qurultayı keçirilib.
Qurultay iştirakçıları əvvəlcə Fəxri xiyabana gedərək ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsini anıb, məzarı önünə gül dəstələri qoyublar. Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın məzarı üstünə də tər güllər düzülüb. Sonra Şəhidlər xiyabanında Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə şəhid olan Vətən övladlarının xatirəsi anılıb, məzarları üzərinə güllər qoyulub.
Qurultayda Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, baş nazirin müavini Əli Əhmədov, təhsil naziri Ceyhun Bayramov, dövlət və hökumət nümayəndələri, millət vəkilləri, ali məktəb rektorları, təhsil ekspertləri, media qurumlarının rəhbərləri və tələbələr iştirak ediblər.
Mərasim Azərbaycan Respublikasının Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın qurultay iştirakçılarına təbrik məktubunu Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva oxuyub.
Baş nazirin müavini Əli Əhmədov əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan gənclər siyasətinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini deyib. Əli Əhmədov qeyd edib ki, 30 yaşa qədər gənclərin sayı 4,6 milyon nəfərdir ki, bu da ölkə əhalisinin 46 faizinə bərabərdir. 24 yaşa qədər gənclər isə ölkə əhalisinin 1/3-ni təşkil edir.
Baş nazirin müavini tələbə-gəncləri daha yaxşı təhsil almağa, Azərbaycanın maraqlarını həmişə müdafiə etməyə, ölkənin ictimai-siyasi həyatında fəal rol oynamağa çağırıb və qurultayın işinə uğurlar arzulayıb.
Təhsil naziri Ceyhun Bayramov ölkədə həyata keçirilən təhsil və gənclər siyasəti barədə ətraflı məlumat verərək tələbə-gənclərin dövlətin hərtərəfli diqqət və qayğısı ilə əhatə olunduğunu bildirib. Nazir “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nın qəbul edilməsindən ötən 5 il ərzində ali təhsil sisteminin təkmilləşdirildiyini, universitetlərin kadr potensialı və maddi-texniki bazasının gücləndirildiyini, ali təhsilin əlçatanlığı istiqamətində mühüm addımlar atıldığını qeyd edib. Ötən dövr ərzində Azərbaycan Avropa Ali Təhsil Məkanının bərabərhüquqlu üzvünə çevrilib, ali təhsil müəssisələrinin fəaliyyəti Bolonya prosesinin tələblərinə uğunlaşdırılıb.
Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü və dəstəyi ilə Bakı şəhərində 800 yerlik ən müasir infrastruktura malik tələbə yataqxana kompleksinin inşasının başa çatdırıldığını deyən Ceyhun Bayramov bildirib ki, paytaxtda və regionlarda yeni yataqxana komplekslərinin inşası, Sumqayıt və Gəncə şəhərlərində mövcud yataqxana binalarının əsaslı təmiri və yenidən qurulması tələbələrin təhsil imkanlarının əhəmiyyətli şəkildə genişləndirilməsinə imkan verəcək.
Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının (ATGTİ) sədri Şahin İsmayılov qeyd edib ki, Azərbaycan dövlətinin gənclər siyasəti uğurla həyata keçirilir. Şahin İsmayılov tələbələrin ölkənin ictimai həyatında fəal iştirakında tələbə-gənclər təşkilatlarının da mühüm rol oynadığını bildirib.  Hazırda ATGTİ 100 tələbə-gənclər təşkilatını özündə birləşdirir.  Bu, Azərbaycanın bütün ali təhsil müəssisələrinin bir platformada təmsil olunması deməkdir.
Daha sonra Azərbaycan tələbələri haqqında hazırlanmış film nümayiş olunub.
Qurultay tələbələrin çıxışları ilə davam edib. Fiziki məhdudiyyətli olmasına baxmayaraq UNEC-in istedadlı tələbəsi Amin Fərəczadə, “Ali təhsil üçün bərabər imkanlar”  mövzusunda çıxış edərək öz uğur hekayəsini bölüşüb. Olduqca təsirli çıxış Qurultay iştirakçıları tərəfindən alqışlarla qarşılanıb.
Tədbirin sonunda Azərbaycan tələbələrinin II qurultayının qətnaməsi qəbul olunub.
Qurultay tələbələrin ifasında hazırlanmış konsert proqramı ilə başa çatıb. Qeyd edək ki, hazırda Azərbaycanın ali məktəblərində bakalavr səviyyəsində 157 662, magistratura səviyyəsində 13 442, orta ixtisas təhsili müəssisələrində 51 819 tələbə təhsil alır.

II съезд азербайджанских студентов: выступление студента UNEC встречено аплодисментами
Сегодня в Центре Гейдара Алиева при совместной поддержке министерств образования, молодежи и спорта прошел II съезд азербайджанских студентов.
Вначале участники съезда посетили Аллею почетного захоронения, почтили память Общенационального лидера Гейдара Алиева, возложили цветы к его могиле. Цветы были возложены также на могилу выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханум Алиевой. Затем в Аллее шахидов была почтена память героических сынов Отечества, ставших шахидами в борьбе за независимость и территориальную целостность Азербайджана, возложены цветы на их могилы.
В съезде приняли участие заведующая отделом по вопросам гуманитарной политики Администрации Президента Фарах Алиева, заместитель премьер-министра Али Ахмедов, министр образования Джейхун Байрамов, представители государства и правительства, депутаты, ректоры высших учебных заведений, эксперты в сфере образования, руководители медиа-структур  и студенты.
Церемония началась с озвучивания государственного гимна Азербайджанской Республики.
Поздравительное письмо первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой, адресованное  участникам  съезда,  зачитала заведующая отделом по вопросам гуманитарной политики Администрации Президента Фарах Алиева.
В своем выступлении заместитель премьер-министра Али Ахмедов отметил, что молодежная политика, основа которой была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, успешно  продолжается Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым. Он подчеркнул, что число молодежи до 30 лет  4,6 миллионов человек, что составляет 46 процентов населения страны. А молодежь до 24 лет составляет 1/3 населения страны.
Заместитель премьер-министра призвал студенческую молодежь к стремлению получить лучшее образование, всегда защищать интересы Азербайджана, играть активную роль в общественно-политической жизни страны и пожелал успехов в работе съезда.
Министр образования Джейхун Байрамов проинформировал об образовательной и молодежной политике, отметил, что студенческая молодежь всегда окружена  всесторонним вниманием и заботой государства. Министр отметил, что в течение 5 лет с принятия «Государственной стратегии по развитию образования в Азербайджанской Республике» была усовершенствована система высшего образования, усилены кадровый потенциал и материально-техническая база университетов, предприняты важные шаги в направлении доступности высшего образования. В течение минувшего периода Азербайджан превратился в равноправного члена Европейского пространства высшего образования, деятельность высших учебных заведений соответствует требованиям Болонской системы.
Джейхун Байрамов отметил, что по инициативе и при поддержке Фонда Гейдара Алиева в Баку завершено строительство комплекса  студенческого общежития на 800 мест, имеющего самую современную инфраструктуру, он подчеркнул, что в столице и регионах строятся новые комплексы общежитий, в Сумгаите и Гяндже имеющиеся здания студенческих общежитий капитально ремонтируются и реконструируются.
Дж.Байрамов добавил, что это позволит в значительной степени расширить образовательные возможности студентов.
Председатель Союза студенческих молодежных организаций Азербайджана (ССМОА) Шахин Исмаилов отметил, что молодежная политика Азербайджана успешно осуществляется. Шахин Исмаилов отметил, что в активном участии студентов в общественной жизни страны важную роль играют студенческие молодежные организации.  В настоящее время ССМОА объединяет в себе 100 студенческих молодежных организаций. Это говорит о представлении всех высших учебных заведений Азербайджана в единой платформе.
Позже  состоялась демонстрация фильма, подготовленного о студентах Азербайджана.
Съезд продолжался выступлениями студентов. Несмотря на физические ограничения, талантливый студент UNEC Амин Фараджзаде выступив по теме «Равные права для высшего образования», рассказал историю своего успеха.  Впечатляющее выступление было встречено аплодисментами участников съезда.
В завершении мероприятия была принята резолюция  II съезда азербайджанских студентов.
Съезд завершился концертной программой, подготовленной студентами. Следует отметить, что в настоящее время в высших учебных заведениях Азербайджана на уровне бакалавриата обучаются 157 662,  магистратуры 13 442, в средних специальных учреждениях образования 51 819 студентов.