“Azərbaycanlıların soyqırımı: yüz ilin yaddaşında” mövzusunda ilk “Novruz mühazirəsi”
Fevralın 27-də Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Şamaxı şəhərində ilk “Novruz mühazirəsi” keçirilib.
Tədbirdə təhsil nazirinin müavini Firudin QurbanovŞamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif Ağayev, ictimaiyyət nümayəndələri və KİV təmsilçiləri iştirak edib. Ölkəmizin ali məktəblərində təhsil alan   Türkiyə, Rusiya, İran, Çexiya, Çin, Banqladeş, Yunanıstan və digər ölkələrdən  30 nəfər əcnəbi tələbə də iştirakçılar sırasında olub.
Tədbirdən öncə ümummilli lider Heydər Əliyevin büstü ziyarət edilib və önünə əklil qoyulub.
Daha sonra qonaqlar Şamaxı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış abidəni   ziyarət ediblər.
Səfər iştirakçıları 1918-ci ildə Şamaxı soyqırımı zamanı ən böyük qırğınların törədildiyi Cümə məscidinə baş çəkiblər. Məlumat verilib ki, əhalinin sığındığı məsciddə ermənilər yanğın törədərək təqribən 1700-dən artıq günahsız insanı qətlə yetirib, məscidi top atəşinə tutaraq yandırıblar. Soyqırımı zamanı ciddi ziyan dəymiş tarixi mədəniyyət abidəsi Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə 2013-cü ildə əsaslı bərpa edilib.
Tədbir Şamaxı şəhəri İncəsənət Təhsili Mərkəzində davam etdirilib. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə çıxış edən Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif Ağayev 1918-ci ilin mart ayında Şamaxıda törədilən soyqırımı faktlarından danışıb, belə bir tədbirin Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.
Qonaqları salamlayan təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov 1918-ci il soyqırımının xalqımıza qarşı həyata keçirilən soyqırımı siyasətinin ən dəhşətli təzahürlərindən biri olduğunu, ermənilər tərəfindən insanlığa yaraşmayan qanlı əməllər törədildiyini diqqətə çatdırıb. Nazir müavini tədbirin keçirilməsinin məqsədinin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” sərəncamına uyğun olaraq, erməni-bolşevik silahlı dəstələrinin 100 il əvvəl azərbaycanlılara qarşı törətdikləri cinayətlər barədə həqiqətlərin ictimaiyyətə daha dolğun çatdırılması, əcnəbi tələbələrin bununla bağlı məlumatlandırılması olduğunu bildirib.
Daha sonra tarix elmləri doktoru, professor Anar İsgəndərov “Azərbaycanlıların soyqırımı: yüz ilin yaddaşında” mövzusunda mühazirə ilə çıxış edib. Real faktlara, tarixi sənədlərə və arxiv materiallarına əsaslanan məruzədə erməni millətçilərinin və onların havadarlarının azərbaycanlılara qarşı təcavüzü nəticəsində yüz minlərlə insanın qətlə yetirildiyi qeyd olunub, əsrin əvvəlində baş verən soyqırımının əsrin sonunda bir daha təkrar olduğu diqqətə çatdırılıb. Həmçinin tarix boyu  xalqımıza qarşı törədilən soyqırımı, deportasiya və etnik təmizləmə siyasətindən danışılıb.
Tədbir çərçivəsində iştirakçılar azərbaycanlıların soyqırımını və Xocalı qətliamını əks etdirən sərgi ilə tanış olublar.
Təhsil Nazirliyi 2016-cı ildən etibarən “Novruz  mühazirələri” keçirir. Mühazirələrdə millət vəkilləri, tanınmış alimlər, beynəlxalq və yerli təhsil ekspertləri tərəfindən Azərbaycanın tarixi, elmi, mədəniyyəti və təhsili üzrə müxtəlif məsələlər populyar dildə ictimaiyyətə çatdırılır.

Первая «Новрузовская лекция» на тему «Геноцид азербайджанцев: в столетней памяти»
27 февраля при организационной поддержке Министерства образования в городе Шамахе проведена первая «Новрузская  лекция».
В мероприятии приняли участие заместитель министра образования Фирудин Гурбанов, глава Исполнительной власти Шамахинского района Асиф Агаев, представители общественности и СМИ.  30 иностранных студентов из Турции, России, Ирана, Чехии, Китая, Бангладеша, Греции и других стран, получающие образование в высших школах нашей страны, были в числе участников.
Вначале участники мероприятия возложили венок к бюсту Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Потом гости посетили памятник, возвышающийся в память жертв Шамахинского геноцида.
Участники мероприятия также посетили Джума мечеть, в которой в 1918 году во время геноцида было совершено массовое убийство. Гости были проинформированы о том, что армянские солдаты загнали около 1700 невинных жителей в мечеть, заперли их там и подожгли. Исторический культурный памятник, который был серьезно поврежден во время этих событий, был восстановлен в 2013 году при поддержке Фонда Гейдара Алиева.
Мероприятие продолжилось в Центре художественного образования Шамахи. После того, как прозвучал государственный гимн Азербайджанской Республики, память жертв геноцида была почтена минутой молчания.
Выступивший на мероприятии глава Исполнительной власти Шамахинского района Асиф Агаев,  рассказал о фактах геноцида, учиненного в Шамахе в марте 1918 года. По его словам, подобные мероприятия очень важны с точки зрения доведения правды до международной общественности.
Приветствуя гостей, заместитель министра образования Фирудин Гурбанов заявил, что геноцид 1918 года был одним из самых страшных преступлений, совершенных против нашего народа. По его словам, целью проведения мероприятия в соответствии с распоряжением Президента АР «О 100-летии геноцида азербайджанцев 1918 года» является более полное доведение до иностранных студентов правды о преступлениях, совершенных армяно-большевистскими вооруженными отрядами против азербайджанцев 100 лет назад.
Далее с лекцией на тему «Геноцид азербайджанцев:  в столетней памяти» выступил доктор исторических наук, профессор Анар Искендеров. В докладе, основанном на реальных фактах, исторических документах и архивных материалах, говорится, что сотни тысяч азербайджанцев были убиты в результате агрессии армянских националистов и их покровителей. Было отмечено, что данное преступление – это не что иное, как политика этнической чистки, геноцида и агрессии, целенаправленно осуществляемая армянскими националистами против нашего народа.
В рамках мероприятия участники ознакомились также с выставкой, отражающей  Ходжалинский геноцид.
Начиная с 2016 года,  министерство образования проводит «Новрузовские лекции». На лекциях депутаты, известные ученые, международные и местные эксперты образования на популярных языках доводят до общественности актуальные вопросы на тему истории, науки, культуры и образования Азербайджана.