EHEA Tvinninq layihəsi iştirakçılarının fəallığına görə UNEC birincidir
“Ali təhsil sisteminin Avropa ali təhsil məkanının tələblərinə daha da uyğunlaşdırılması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinə dəstək göstərilməsi” (EHEA) Tvinninq layihəsi çərçivəsində Təhsil Nazirliyinin Akkreditasiya və Nostrifikasiya idarəsinin nümayəndələri, layihəni həyata keçirən beynəlxalq və yerli təhsil ekspertləri UNEC-də olub.
Nümayəndə heyəti yeni akkreditasiya qaydalarının tətbiqi ilə əlaqədar pilot universitetlərdən biri kimi seçilən UNEC–in rektoru, professor Ədalət Muradov, prorektorlar və mərkəz rəhbərləri ilə görüşüb.
UNEC rektoru nümayəndə heyətinə universitet haqqında, tədrisin keyfiyyətinin artırılması və beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib. UNEC-in dünyanın nüfuzlu universitetləri ilə apardığı uğurlu ikili diplom proqramlarını, xaricdə təhsil alan gənc müəllimlərin tədrisə cəlb olunmasını xüsusi vurğulayan rektor, universitetin bu günlərdə daha bir uğura imza atdığını bildirib: “UNEC dünya universitetlərinin veb populyarlığını müəyyən edən uniRank reytinqinin 2017-ci ilin son nəticələrinə görə ölkə birincisi olub. Əminəm ki, UNEC-in keyfiyyət təminatı üzrə yeni standart və təlimatların tətbiqində pilot universitet kimi seçilməsi universitetdə təhsilin keyfiyyətinin daha da artmasına xidmət edəcək”. Ə.Muradov universitetin prioritetlərini də açıqlayıb: “Müəllimlərin elmi potensialını artırmaq, ən yaxşı abituriyentləri universitetə cəlb etmək və UNEC-i təhsil müəssisəsindən elmi-tədqiqat mərkəzinə çevirmək”.
Rektor ekspertlərə layihənin tətbiqi ilə əlaqədar qiymətləndirilmənin aparılması üçün UNEC-in bütün fəaliyyət sahəsinin imkanlarından yararlana biləcəklərini qeyd edib.
Görüşün məqsədinin pilot layihənin qiymətləndirilməsi olduğunu bildirən beynəlxalq ekspertlər EHEA Tvinninq layihəsi iştirakçılarının fəallığına görə UNEC-in birinci yerdə olduğunu vurğulayıblar. Ekspertlər tövsiyələr əsasında layihənin əsas hissəsi olan qiymətləndirmə meyarlarının hazırlandığı və bu meyarların tətbiqi mexanizmini müşahidə edəcəkləri barədə məlumat veriblər.
Görüş müzakirələrlə davam edib.
Qeyd edək ki, layihənin qiymətləndirilməsi dörd mərhələ üzrə aparılır: beynəlxalq qiymətləndirmə qrupunun təyin edilməsi və təlimləndirilməsi, ali təhsil müəssisəsi tərəfindən özünütəhlilin aparılması, ali təhsil müəssisəsinə səfər və hesabatın dərc olunması.

В рамках проекта Tvinninq «Оказание поддержки Министерству Образования Азербайджанской Республики с целью еще большей адаптации системы высшего образования Азербайджана требованиям Европейского пространства высшего образования (ЕНЕА)» представители учреждения аккредитации и нострификации Министерства образования, международные и местные эксперты образования, реализующие проект, побывали в UNEC.
Делегация встретилась с ректором избранного как одного из университетов пилотов в связи с применением новых правил аккредитации UNEC, профессором Адалатом Мурадовым, проректорами и руководителями центра.
Ректор UNEC представил делегации информацию об университете, повышении качества обучения и о проделанных работах в направлении расширения международного сотрудничества. Ректор особо подчеркнув о программах двойного диплома UNEC с престижными университетами мира, привлечении к обучению молодых преподавателей, которые получили образование за рубежом, отметил еще об одном успехе университета: «По последним результатам 2017 года uniRank, определяющего веб популярность университетов мира, UNEC стал первым в стране. Уверен, что избрание UNEC как университета пилота в применении новых стандартов и инструкций по обеспечению качества будет служить еще большему повышению качества образования в университете». А.Мурадов назвал приоритеты университета: «Повысить научный потенциал преподавателей, привлечь в университет лучшего выпускника и превратить UNEC из учреждения образования в научно-исследовательский центр».
Ректор отметил, что для проведения оценки в связи с применением проекта, эксперты могут пользоваться всеми возможностями сферы деятельности UNEC.
Международные эксперты отметив, что целью встречи является оценка проекта пилота, подчеркнули, что UNEC является первым проекта EHEA Tvinninq за активность участников. Эксперты дали информацию о разработке критериев оценки на основе рекомендаций, которые являются основной частью проекта и наблюдении за механизмом применения этих критериев.
Встреча продолжилась обсуждениями.
Следует отметить, что оценка проекта осуществляется в четыре этапа: назначение и инструктирование международной оценочной группы, проведение самоанализа высшим учебным заведением, визит в высшее учебное заведение и публикация отчета.