EHEA Tvinninq layihəsi iştirakçılarının fəallığına görə UNEC birincidir
“Ali təhsil sisteminin Avropa ali təhsil məkanının tələblərinə daha da uyğunlaşdırılması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinə dəstək göstərilməsi” (EHEA) Tvinninq layihəsi çərçivəsində Təhsil Nazirliyinin Akkreditasiya və Nostrifikasiya idarəsinin nümayəndələri, layihəni həyata keçirən beynəlxalq və yerli təhsil ekspertləri UNEC-də olub.
Nümayəndə heyəti yeni akkreditasiya qaydalarının tətbiqi ilə əlaqədar pilot universitetlərdən biri kimi seçilən UNEC–in rektoru, professor Ədalət Muradov, prorektorlar və mərkəz rəhbərləri ilə görüşüb.
UNEC rektoru nümayəndə heyətinə universitet haqqında, tədrisin keyfiyyətinin artırılması və beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib. UNEC-in dünyanın nüfuzlu universitetləri ilə apardığı uğurlu ikili diplom proqramlarını, xaricdə təhsil alan gənc müəllimlərin tədrisə cəlb olunmasını xüsusi vurğulayan rektor, universitetin bu günlərdə daha bir uğura imza atdığını bildirib: “UNEC dünya universitetlərinin veb populyarlığını müəyyən edən uniRank reytinqinin 2017-ci ilin son nəticələrinə görə ölkə birincisi olub. Əminəm ki, UNEC-in keyfiyyət təminatı üzrə yeni standart və təlimatların tətbiqində pilot universitet kimi seçilməsi universitetdə təhsilin keyfiyyətinin daha da artmasına xidmət edəcək”. Ə.Muradov universitetin prioritetlərini də açıqlayıb: “Müəllimlərin elmi potensialını artırmaq, ən yaxşı abituriyentləri universitetə cəlb etmək və UNEC-i təhsil müəssisəsindən elmi-tədqiqat mərkəzinə çevirmək”.
Rektor ekspertlərə layihənin tətbiqi ilə əlaqədar qiymətləndirilmənin aparılması üçün UNEC-in bütün fəaliyyət sahəsinin imkanlarından yararlana biləcəklərini qeyd edib.
Görüşün məqsədinin pilot layihənin qiymətləndirilməsi olduğunu bildirən beynəlxalq ekspertlər EHEA Tvinninq layihəsi iştirakçılarının fəallığına görə UNEC-in birinci yerdə olduğunu vurğulayıblar. Ekspertlər tövsiyələr əsasında layihənin əsas hissəsi olan qiymətləndirmə meyarlarının hazırlandığı və bu meyarların tətbiqi mexanizmini müşahidə edəcəkləri barədə məlumat veriblər.
Görüş müzakirələrlə davam edib.
Qeyd edək ki, layihənin qiymətləndirilməsi dörd mərhələ üzrə aparılır: beynəlxalq qiymətləndirmə qrupunun təyin edilməsi və təlimləndirilməsi, ali təhsil müəssisəsi tərəfindən özünütəhlilin aparılması, ali təhsil müəssisəsinə səfər və hesabatın dərc olunması.

UNEC is the first for the activity of the participants of EHEA Twinning Project
Representatives of the Accreditation and Nostrification Office of the Ministry of Education, international and local education experts of the Project visited UNEC within the Twinning Project on “Support to the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan for the adaptation of Higher Education System to the European Higher Education Area” (EHEA).
The delegation met with the rector, Professor Adalat Muradov, vice-rectors and heads of centers of UNEC that is chosen a pilot university in connection with the application of new accreditation rules.
UNEC Rector provided the delegation with the information about the university and work done in the direction of improving the quality of teaching and expanding international cooperation. Especially stressing the dual diploma programs successfully carried out with the world’s prestigious universities and involvement of the young teaching staff studied abroad to teaching, Rector informed the participants about the new success of the university: “UNEC has become the first of the country, according to the latest results of uniRank for 2017 which defines the web popularization of the world universities. I am confident that UNEC’s ranking as a pilot university for the implementation of the new standards and guidelines on quality provision will serve to increasing quality of training at the university”. A.Muradov revealed the priorities of the university: “To improve the scientific capacity of the teaching staff, to involve best entrants to the university and to transform UNEC into the scientific research center”.
Rector said that the experts would have the opportunity to benefit from all activity field of UNEC to carry out the assessment in connection with the project.
The international experts who indicated the evaluation of the pilot project as an objective of the meeting, emphasized that UNEC is in the first place for the activeness of the participants of EHEA Twinning Project. Experts informed about the assessment criteria which are developed as a basic part of the project and that they will observe the application mechanism of these criteria.
Meeting went on with discussions.
Note that the evaluation of the project is fulfilled in four stages: defining and training the international assessment group, implementation of self-analysis by the higher education institution, traveling to higher education institution and publishing report.