BMT Baş katibinin müavini UNEC-də
BMT Baş katibinin müavini və BMT-nin Asiya və Sakit okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının (UNESCAP) içraçı katibi xanım Şamşad Axtar Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub.
Ş.Axtarın iştirakı ilə keçirilən sessiyada UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov iştirakçılara universitet haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, Qafqazın ən böyük iqtisadyönümlü universiteti olan UNEC ölkə xaricində filialı olan yeganə ali təhsil ocağıdır. Universitetin hədəflərinı açıqlayan rektor UNEC-in Webometrics reytinqinə görə Azərbaycan universitetləri arasında birinci yerdə olduğu qeyd edib. Bu gün isə UNEC-in QS reytinqinə düşməsi istiqamətində işlər görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
İqtisad Universitetində olduğundan məmnunluğunu bildirən xanım Şamşad Axtar UNEC-dəki yenilikləri yüksək qiymətləndirib. Ş.Axtar regiondakı hazırki iqtisadi vəziyyətin perspektivləri barədə danışıb. Ölkələr üzrə real ÜDM və inflyasiya haqqında məlumat verib. BMT-nin 2030-cu il üçün davamlı inkişaf gündəliyinı açıqlayıb.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Mətin Kərimli Azərbaycan Respublikasının sosial siyasətinin əsas istiqamətlərindən danışıb. Təhsil Nazirliyinin aparat rəhbərinin müavini Fariz Rzayev təhsildə beynəlxalq əlaqələrin rolunu vurğulayaraq, dünya səviyyəli təhsilin ölkəyə gətirilməsində bunun əhəmiyyətini qeyd edib. Sessiyada dövlət qurumları və özəl sektorun nümayəndələri, eyni zamanda UNEC-in professor-müəllim heyəti iştirak edib.
Sessiyadan sonra xanım Ş.Axtarla UNEC rektoru Ə.Muradovun görüşü olub. Görüşdə birgə əməkdaşlıq, gələcək perspektivlər barədə danışılıb. UNEC-də UNESCAP-in beynəlxalq ticarət üzrə mərkəzinin yaradılması, tələbələrin UNESCAP Katibliyində, yaxud UNESCAP-ın Almatı şəhərində yerləşən Şimali və Mərkəzi Asiya üçün sub-regional ofisində təcrübə keçmələri, UNESCAP Katibliyi tərəfindən nəşrlərin UNEC-in kitabxanasına töhfə edilməsi və digər məsələlər müzakirə edilib. Tərəflər uyğun mövzular üzrə birgə tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsi və UNEC-in professor-müəllim heyətinin UNESCAP-in tədbirlərinə dəvət olunması haqqında fikir mübadiləsi aparıblar.

Заместитель Генерального секретаря ООН в UNEC
Заместитель Генерального секретаря ООН и исполнительный секретарь Экономической и социальной комиссии по Азии и Тихому океану  BMT (UNESCAP) госпожа Шамшад Ахтар посетила Азербайджанский государственный экономический университет   (UNEC).
На сессии, проведенном при участии Ш.Ахтар, ректор UNEC, профессор Адалят Мурадов  дал присутствующим подробную информацию об университете. Он отметил, что   UNEC, являясь самым большим экономического профиля университетом на Кавказе, единственный вуз, имеющий филиал за границей. Рассказывая о целях университета, ректор UNEC отметил, что по рейтингу Webometrics занимает первое место среди университетов Азербайджана, а  сегодня ведутся работы в направлении  подключения в рейтинг QS.
Выразив удовлетворение по поводу посещения Экономического университета, госпожа Шамшад Ахтар высоко оценила новшества UNEC. Ш.Ахтар рассказала о перспективах современного экономического состояния региона. Дала информацию о реальном ВВП и инфляции по странам. Раскрыла повестку дня устойчивого развития ООН на 2030 год.
Заместитель министра труда и социальной защиты населения Метин Керимли рассказал об основных направлениях социальной политики Азербайджанской Республики. Заместитель руководителя аппарата Министерства образования Фариз Рзаев подчеркнул о роли международных отношений в образовании, отметил о значении привлечении в страну образования мирового уровня. На сессии участвовали представители государственных структур и частных секторов, в то же время профессорско-преподавательский состав UNEC.
После сессии состоялась встреча госпожи Ш.Ахтар с ректором UNEC, А.Мурадовым. На встрече были затронуты вопросы совместного сотрудничества, будущей перспективы. Были обсуждены вопросы создания в UNEC центра по международной торговле UNESCAP, проведение студентами практики в секретариате  UNESCAP или UNESCAP, находящихся в городе Алматы в суб-региональном офисе для Северной и Центральной Азии, вкладе публикаций Секретариатом UNESCAP в библиотеку UNEC и другие вопросы. Стороны провели обмен мнениями по поводу осуществления совместных проектов по соответствующим темам и приглашении профессорско-преподавательского состава UNEC на мероприятия UNESCAP.