yusif10Cəfərbəyli Yusif Vahid oğlu
2017-ci ildə Ş.Əfəndizadə adına 13 saylı tam orta məktəbin məzunu olub. Elə həmin il Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) İqtisadiyyat fakültəsinin Dünya iqtisadiyyatı ixtisasına qəbul olub və IV kursda təhsil alır.
Kiçik yaşlarında musiqi ilə məşğul olur. Niyazi adına 22 saylı musiqi məktəbində xalq çalğı alətləri şöbəsinin əvvəlcə tar, daha sonra isə xanəndəlik siniflərində təhsil alıb. İstər məktəbdə təhsil aldığı illərdə, istərsə də hal-hazırda ali məktəbdə oxuduğu zaman sosial-ictimai baxımdan çox fəal gənclərdəndir. Təhsil aldığı UNEC-də fəaliyyət göstərən İqtisadçı Vətənpərvərlər Təşkilatının sədri vəzifəsini icra edir.
Dəfələrlə universitetlə cəbhə bölgələrinə səfərlər edib. 2019-cu ildə Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin və UNEC-in birgə təşkilatçılğı ilə həyata keçirilən “Səninlə fəxr edirik, Azərbaycan əsgəri!” Azərbaycan Ordusuna mənəvi dəstək aksiyası çərçivəsində cəbhə xətlərinə səfər edib və bu aksiyanın fəal iştirakçısı kimi Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov tərəfindən nazirin xüsusi hədiyyəsi ilə təltif olunub.
Universitetin Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvü olan Yusif Cəfərbəyli həmçinin musiqi sahəsində də böyük uğurlar əldə edir. 2016-cı ildə AR Təhsil Nazirliyinin və Estetik Tərbiyə üzrə Respublika Tədris-Metodik Mərkəzinin birgə həyata keçirdiyi Nizami Gəncəvinin 875 illik yubileyinə həsr olunmuş incəsənət sahələri üzrə baxış-müsabiqəsində “N.Gəncəvinin sözlərinə ən yaxşı muğam ifası” nominasiyasında 1-ci olmuşdur.
Gənclər və İdman Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən 2019-cu ildə “Tələbə Baharı” tələbələrin XII Ümumrespublika yaradıcılıq festivalında “Muğam” musiqi nominasiyasında II yer, 2020-ci ildə “Tələbə Baharı” tələbələrin XIII Ümumrespublika yaradıcılıq festivalında “Muğam” musiqi nominasiyasında I yerə layiq görülmüşdür.
Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə 2019-cu ilin “Nəsimi” ili elan olunması münasibətilə universitetin Yaradıcılıq Mərkəzi ilə birgə Türkiyənin paytaxtı Ankara şəhərində Nəsimiyə həsr olunmuş tamaşada xanəndə obrazında çıxış etmiş və Nəsiminin qəzəllərini muğam üstə ifa etmişdir. Azərbaycanın Türkiyədəki səfirliyi tərəfindən Təşəkkürnamə və üzərində Nəsiminin rəsmi olan bürünc xatirə pul nişanı ilə təltif olunmuşdur. Bir sıra layihələrin həm iştirakçısı, həm də təşkilatçısı olmuşdur.
2018-ci ildə AR Müdafiə Nazirliyi və Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə həyata keçirdiyi “Gənc Heydərçilər” hərbi vətənpərvərlik təmayüllü yay istirahət düşərgəsində qrup rəhbəri olmuş və düşərgənin yekununda Fəxri Fərmanı ilə təltif olunmuşdur.
H.Əliyev adına “Azərbaycan-Qazaxıstan” Respublika Dostluq Cəmiyyətinin üzvüdür və cəmiyyətin tədbirlərində fəal iştirak edir. Azərbaycan Respublikası Tələbələrinin II Qurultayının iştirakçısı olub.

Родился 1 сентября 2000 года в городе Баку. Родом из Лачинского района.
В 2017 году стал выпускником полной средней школы № 13 имени Ш.Эфендизаде. В том же году поступил на факультет Экономики Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) по специальности Мировой экономики. Учится на IV курсе.
С детских лет занимался музыкой. Учился в музыкальной школе № 22 имени Ниязи вначале в классе тара, позже пения в отделении народных инструментов. Он один из молодых людей, который проявляет большую социально-общественную активность, как в школьные годы, так и в настоящее время в высшем учебном заведении. В UNEC, где он учится, исполняет обязанности председателя Организации экономистов-патриотов.
Неоднократно вместе с университетом побывал не передовой. В 2019 году в рамках акции моральной поддержки Азербайджанской Армии «Мы гордимся тобой, азербайджанский солдат!», проведенной при совместной организационной поддержке Министерства обороны Азербайджанской Республики и UNEC, побывал на линиях фронта и как активный участник этой акции министром обороны генерал-полковником Закиром Гасановым был награжден специальным подарком.
Юсиф Джафарбейли, являясь членом Творческого центра университета, достиг больших успехов и в музыкальной сфере. В 2016 году в смотре-конкурсе по искусству, посвященном 875-летию Низами Гянджеви, проведенном при совместной организационной поддержке Министерства образования АР и Республиканского учебно-методического центра по эстетическому воспитанию, стал первым в номинации «Лучшее исполнение мугама на слова Н.Гянджеви».
На XII Общереспубликанском творческом фестивале студентов «Студенческая весна», проведенном в 2019 году при организационной поддержке Министерства молодежи и спорта, в музыкальной номинации «Мугам» был удостоен II места, в 2020 году на XIII Общереспубликанском творческом фестивале «Студенческая весна» в музыкальной номинации «Мугам» I места.
По случаю объявления 2019 года распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева вместе с Творческим центром университета в столице Турции в городе Анкаре выступил в спектакле, посвященном Насими, в образе певца и исполнил газели Насими в мугаме. Посольством Азербайджана в Турции был награжден Благодарностью и памятным бронзовым денежным знаком с изображением Насими. Был участником и организатором ряда проектов.
В 2018 году был руководителем группы в летнем лагере с уклоном военного патриотизма «Юные Гейдаровцы», проведенном при организационной поддержке Министерства обороны АР и Исполнительного комитета Сабаильского района и по окончании лагеря был награжден Почетной грамотой.
Является членом Общества дружбы «Азербайджан-Казахстан» имени Г.Алиева и активно участвует в общественных мероприятиях. Был участником II съезда студентов Азербайджанской Республики.