“Davamlı inkişafın sosial-iqtisadi problemləri” mövzusunda 37-ci beynəlxalq elmi konfrans keçirilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) və Sosial və İqtisadi İnkişaf qurumunun (Economic Social Development – ESD) təşkilatçılığı ilə “Davamlı inkişafın sosial-iqtisadi problemləri” mövzusunda 37-ci beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Park Inn otelində təşkil olunan beynəlxalq konfransın açılış mərasimində  təşkilatçılarla yanaşı, Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Vergilər Nazirliyi, Maliyyə Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Dövlət Statistika Komitəsi, Auditorlar Palatası, Sahibkarlar Təşkilatları Milli Konfederasiyası, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin və digər dövlət qurumlarının rəhbər şəxsləri, millət vəkilləri, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvləri iştirak ediblər.
Beynəlxalq konfransda açılış nitqi ilə çıxış edən UNEC-in Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Sakit Yaqubov, universitetin rektoru, professor Ədalət Muradovun salamlarını konfrans iştirakçılarına çatdırıb. S.Yaqubov Azərbaycanın Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM-lər) adlanan 17 məqsədi və bu məqsədlərə uyğun olaraq müəyyən edilmiş 169 hədəfi özündə birləşdirən “Dünyamızın transformasiyası: 2030-cu ilədək Dayanıqlı İnkişaf Gündəliyi” razılaşmasına qoşulduğunu barədə konfrans iştirakçılarına məlumat verib. Bildirib ki, alimlərin də bu təşəbbüsə dəstək olmasının vacibliyi nəzərə alınaraq, UNEC və ESD (Economic Social Development-Sosial İqtisadi İnkişaf) təşkilatının qarşılıqlı əməkdaşlığı ilə “Davamlı İnkişafın Sosial-iqtisadi problemləri” mövzusunda 37-ci Beynəlxalq Elmi Konfrans Bakıda təşkil olunub. S.Yaqubov dünyanın müxtəlif ölkələrindən altı istiqamət üzrə 201 məruzənin daxil olduğu beynəlxalq konfransda davamlı inkişaf konsepsiyasının əsas istiqamətlərinin öz əksini tapdığını vurğulayıb.
Təhsil Nazirliyinin Elm, ali və orta ixtisas təhsili şöbəsinin müdir müavini Şahin Bayramov beynəlxalq konfransa Bakının ev sahibliyi etməsini ölkədə həyata keçirilən uğurlu dövlət siyasətinin nəticəsi kimi qiymətləndirib. Nazirlik rəsmisi konfransa ölkənin aparıcı universitetlərindən olan UNEC-in təşkilatçılıq etməsini Azərbaycan ali təhsilinin beynəlxalq ali təhsil və elm məkanında artan nüfuzundan xəbər verdiyini vurğulayıb. Konfransı sosial iqtisadi məsələlərin geniş müzakirə olunduğu bir platforma adlandıran Ş.Bayramov bildirib ki, ölkənin inkişaf strategiyasının həyata keçirilməsi üçün seçilmiş çevik mexanizm sosial iqtisadi inkişafın təmin olunmasına geniş imkanlar yaradıb: “Konfransa dünyanın müxtəlif ölkələrindən çoxsaylı alimlərin qatılması onu deməyə əsas verir ki, alimlər də davamlı inkişafın sosial-iqtisadi inkişaf kontekstində geniş ictimaiyyətə çatdırılmasında maraqlıdırlar”.
Beynəlxalq konfransın yüksək səviyyədə təşkil olunmasına göstərdiyi dəstək üçün UNEC rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirən Təşkilat Komitəsinin prezidenti Domagoj Cingula 37-ci konfransın Azərbaycanda keçirilməsini əlamətdar hadisə adlandırıb. Bildirib ki, konfransda dünyanın 16-dan çox ölkəsinin tədqiqatçıları ilə birgə dayanıqlı inkişafın sosial-iqtisadi problemləri ilə bağlı müzakirələr aparılacaq və qlobal çağırışlar təhlil ediləcək. D.Cingula konfransa qəbul olunan məqalələrin “Web of Science” və “EconLit” kimi nüfuzlu beynəlxalq elmi bazalarda dərc olunacağını qeyd edib.
Təşkilat komitəsinin üzvü, Zaqreb Universitetinin departament direktoru Marijan Cingula Azərbaycanda ilk dəfə olduğunu bildirərək, Bakını çox gözəl şəhər adlandırıb. Layihə barədə məlumat verən M.Cingula qeyd edib ki, məqsəd inkişafın iqtisadi amillərini insanların sosial təminatı kontekstinə daxil etmək və ölkələrin inkişafını bu istiqamətə yönəltməkdir.

The 37-th International Scientific Confrence on “Socio-economic Problems of Sustainable Development” was held
14 FEBRUARY 2019 | VIEWS:
1332
The 37-th International Scientific Conference on the topic of  “Socio-economic Problems of Sustainable Development” was held with the organization of the Azerbaijan State Economics University (UNEC) and the Economic Social Development entity (ESD).
In the opening ceremony of the international conference held at the Park Inn Hotel in Baku, along with the organizers of the conference participated the Ministry of Education of the Azerbaijan Republic, the Ministry of Economy, the Ministry of Taxes, the Minisrty of Finance, the Ministry of Labor and Social Protection, the State Committee for Statistics, the Chamber of Auditors, the National Confiderataion of Enterpreuneurship Organizations, the Analysis of Economic Reforms and the Communications Center and the other government officials, the Members of the Parliament, the corresponding members of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
The professor Sakit Yagubov, the pro-rector of UNEC on Science and Innovations delivered the openieng speech at the international conference and conveyed the greetings of the rector of the university, professor Adalat Muradov to the conference participants. S.Yagubov informed the participants of the conference that, Azerbaijan joined the  “ Transformation of our World: the Sustainable Development Agenda up to 2030” agreement, which was called the Sustainable Development Goals containing of 17 goals combining 169 targets defined for these purposes. He also noted that, taking into consideration the support of scientists for this initiative, the 37-th International Conference on Socio-Economic Problems of Sustainable Development was organized in Baku with the mutual cooperation of UNEC and ESD (Economic Social Development) organization.  S.Yagubov underlined that, at the international conference, covering 201 reports in six directions from different coutries around the world, the main directions of the sustainable development concept were reflected.
Shahin Bayramov, the Deputy Director of the Department of Science, Higher and Secondary Special Education of the Ministry of Education, assessed hosting of Baku the international conference as a result of a successful state policy in Azerbaijan.  The official of the ministry stressed that, the organization of the conference by the UNEC, one of the leading universities in the counrty was proving the growing influence of Azerbaijani higher education in the international higher education and science space. Referring to the conference as the paltform where the social-economic issues were widely discussed, Sh. Bayramov said that, the flexible mechanism for implementing the development strategy of the country created the wide opportunities for the social and economic development: “The participation of large number of scientists from different countries of the world gives grounds to say that, the scientists are also interested in bringing sustainable development to the society in the context of socio-economic development”.
The president of the Organizing Committee, Domagoj Cingula, expressed his gratitude towards the UNEC management for the support given to the organization of the international conference in the high level, called holding the 37-th conferenece in Azerbaijan as the remakable event. He noted that, the conference would focus on the socio-economic problems of sustainable development together with the researchers from more than 16 countries around the world and the global challenges would be analyzied.     D.Cingula said that, the articles admitted to the conference would be published in such  authoritative international scientific bases as “Web of Science” and “EconLit”.
The member of the Organizing Committee, the Director of the Department at Zagreb University Marijan Cingula said that, it was his first visit to Azerbaijan, and called Baku a very beautiful city, resembling Paris and Singapore. Providing the information about the project, M.Cingula noted that the goal was to incorporate the economic development factors into the context of social welfare and to direct the development of the countries to this direction.
The event continued with speeches on the discussion of the current challenges of the world economy.
The international conference will continue its work within 2 days at the sectional meetings held at UNEC.