“Davamlı inkişafın sosial-iqtisadi problemləri” mövzusunda 37-ci beynəlxalq elmi konfrans keçirilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) və Sosial və İqtisadi İnkişaf qurumunun (Economic Social Development – ESD) təşkilatçılığı ilə “Davamlı inkişafın sosial-iqtisadi problemləri” mövzusunda 37-ci beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Park Inn otelində təşkil olunan beynəlxalq konfransın açılış mərasimində  təşkilatçılarla yanaşı, Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Vergilər Nazirliyi, Maliyyə Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Dövlət Statistika Komitəsi, Auditorlar Palatası, Sahibkarlar Təşkilatları Milli Konfederasiyası, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin və digər dövlət qurumlarının rəhbər şəxsləri, millət vəkilləri, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvləri iştirak ediblər.
Beynəlxalq konfransda açılış nitqi ilə çıxış edən UNEC-in Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Sakit Yaqubov, universitetin rektoru, professor Ədalət Muradovun salamlarını konfrans iştirakçılarına çatdırıb. S.Yaqubov Azərbaycanın Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM-lər) adlanan 17 məqsədi və bu məqsədlərə uyğun olaraq müəyyən edilmiş 169 hədəfi özündə birləşdirən “Dünyamızın transformasiyası: 2030-cu ilədək Dayanıqlı İnkişaf Gündəliyi” razılaşmasına qoşulduğunu barədə konfrans iştirakçılarına məlumat verib. Bildirib ki, alimlərin də bu təşəbbüsə dəstək olmasının vacibliyi nəzərə alınaraq, UNEC və ESD (Economic Social Development-Sosial İqtisadi İnkişaf) təşkilatının qarşılıqlı əməkdaşlığı ilə “Davamlı İnkişafın Sosial-iqtisadi problemləri” mövzusunda 37-ci Beynəlxalq Elmi Konfrans Bakıda təşkil olunub. S.Yaqubov dünyanın müxtəlif ölkələrindən altı istiqamət üzrə 201 məruzənin daxil olduğu beynəlxalq konfransda davamlı inkişaf konsepsiyasının əsas istiqamətlərinin öz əksini tapdığını vurğulayıb.
Təhsil Nazirliyinin Elm, ali və orta ixtisas təhsili şöbəsinin müdir müavini Şahin Bayramov beynəlxalq konfransa Bakının ev sahibliyi etməsini ölkədə həyata keçirilən uğurlu dövlət siyasətinin nəticəsi kimi qiymətləndirib. Nazirlik rəsmisi konfransa ölkənin aparıcı universitetlərindən olan UNEC-in təşkilatçılıq etməsini Azərbaycan ali təhsilinin beynəlxalq ali təhsil və elm məkanında artan nüfuzundan xəbər verdiyini vurğulayıb. Konfransı sosial iqtisadi məsələlərin geniş müzakirə olunduğu bir platforma adlandıran Ş.Bayramov bildirib ki, ölkənin inkişaf strategiyasının həyata keçirilməsi üçün seçilmiş çevik mexanizm sosial iqtisadi inkişafın təmin olunmasına geniş imkanlar yaradıb: “Konfransa dünyanın müxtəlif ölkələrindən çoxsaylı alimlərin qatılması onu deməyə əsas verir ki, alimlər də davamlı inkişafın sosial-iqtisadi inkişaf kontekstində geniş ictimaiyyətə çatdırılmasında maraqlıdırlar”.
Beynəlxalq konfransın yüksək səviyyədə təşkil olunmasına göstərdiyi dəstək üçün UNEC rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirən Təşkilat Komitəsinin prezidenti Domagoj Cingula 37-ci konfransın Azərbaycanda keçirilməsini əlamətdar hadisə adlandırıb. Bildirib ki, konfransda dünyanın 16-dan çox ölkəsinin tədqiqatçıları ilə birgə dayanıqlı inkişafın sosial-iqtisadi problemləri ilə bağlı müzakirələr aparılacaq və qlobal çağırışlar təhlil ediləcək. D.Cingula konfransa qəbul olunan məqalələrin “Web of Science” və “EconLit” kimi nüfuzlu beynəlxalq elmi bazalarda dərc olunacağını qeyd edib.
Təşkilat komitəsinin üzvü, Zaqreb Universitetinin departament direktoru Marijan Cingula Azərbaycanda ilk dəfə olduğunu bildirərək, Bakını çox gözəl şəhər adlandırıb. Layihə barədə məlumat verən M.Cingula qeyd edib ki, məqsəd inkişafın iqtisadi amillərini insanların sosial təminatı kontekstinə daxil etmək və ölkələrin inkişafını bu istiqamətə yönəltməkdir.

Состоялась 37-я международная научная конференция на тему «Социально-экономические проблемы устойчивого развития»
14 ФЕВРАЛЯ 2019 | VIEWS:
720
При организационной поддержке Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) и структуры Социального механизма  развития экономики (Economic Social Development — ESD) состоялась 37-я международная научная конференция на тему «Социально-экономические проблемы устойчивого развития».
В церемонии открытия международной конференции, организованной в отеле Парк Инн Баку, наряду с организаторами мероприятия приняли участие руководящие лица Министерства образования, Министерства экономики, Министерства по налогам, Министерства финансов, Министерства труда и социальной защиты населения, Государственного комитета статистики, Палаты аудиторов, Национальной конфедерации организации предпринимателей, Центра анализа экономических реформ и коммуникации Азербайджанской Республики и других государственных структур, а также депутаты, члены-корреспонденты Национальной академии наук Азербайджана.
Выступив со вступительным словом на международной конференции проректор по науке и инновациям UNEC, профессор Сакит Ягубов передал приветствие ректора университета, профессора Адалата Мурадова участникам конференции. С.Ягубов проинформировал участников конференции об участии Азербайджана в соглашении «Трансформация мира: Повестка устойчивого развития до 2030 года», объединяющее в себе 17 задач и соответственно этим задачам определенным 169 целям, называемым Устойчивые цели развития (УЦР).  Он отметил, что учитывая важность поддержки этой инициативы учеными, при совместном сотрудничестве UNEC и ESD (Economic Social Development-Социально-экономическое развитие) 37-я Международня научная конференция на тему «Социально-экономические проблемы устойчивого развития» организована в Баку. С.Ягубов подчеркнул, что на международной конференции, в которую по шести направлениям включен 201 доклад различных стран мира, найдут отражение основные направления концепции устойчивого развития.
Заместитель директора отдела науки, высшего и среднего специального образования Министерства образования Шахин Байрамов выдвижение Баку в качестве принимающей стороны международной конференции оценил как результат успешной государственной политики, осуществляемой в стране.  Выдвижение UNEC, ведущего университета страны  в качестве организатора конференции, официальное лицо министерства подчеркнул, что это говорит о возрастании авторитета высшего образования Азербайджана  в международном высшем образовании и научном пространстве. Назвав конференцию платформой, в которой широко обсуждаются социально-экономические вопросы, Ш.Байрамов отметил, что  для осуществления стратегического развития страны избранный гибкий механизм создает широкие возможности для обеспечения социально-экономического развития: «Участие в конференции многочисленных ученых из разных стран мира дает основание утверждать, что ученые тоже заинтересованы в доведении до широкой общественности устойчивого развития в контексте социально-экономического развития».
За оказание поддержки в проведении международной конференции на высоком уровне президент Организационного комитета Домагож Джингула выразил благодарность руководству UNEC и назвал знаменательным событием проведение 37-й конференции в Азербайджане. Он отметил, что на конференции с участием исследователей из более 16 стран мира состоятся обсуждения в связи с социально-экономическими проблемами устойчивого развития и будет дан анализ глобальным призывам. Д.Джингула отметил, что статьи принятые на конференцию, будут опубликованы в таких международных научных базах как “Web of Science” и “EconLit”.
Член Организационного комитета, директор департамента Загребского университета Марижан Джингула отметив о приезде в Азербайджан впервые, назвал Баку очень красивым городом, сравнив его с Парижем и Сингапуром. Представив информацию о проекте, М.Джингула отметил, что целью является включение экономических факторов развития в контекст социального обеспечения людей и развивать страну в этом направлении.
Мероприятие продолжалось выступлениями вокруг обсуждения актуальных призывов мировой экономики.
Международная конференция продолжит свою работу в течение 2-х дней в секционном заседании, организованном в UNEC.