Distant təhsillə bağlı təlimlər böyük maraqla qarşılanıb- VİDEO
UNEC-də distant tədris sahəsində müəllimlərin bilik və bacarıqlarının artırılması məqsədilə onlayn təlimlərə başlanılıb.
Avqustun 31-də keçirilən ilk təlimdə Zoom platforması üzərindən qeydiyyatdan keçən 1000-dək müəllim iştirak edib. Facebook üzərindən canlı yayımda isə təlimi 2000 nəfər izləyib.
“Distant təhsil: ənənəvi təhsillə oxşar və fərqli xüsusiyyətləri” mövzusuna həsr olunan ilk təlimi ABŞ-ın Şimali Dakota Universitetinin professoru, azərbaycanl alim Fariz Hüseynov keçib. İştirakçıların maraqla izlədikləri təlimdə Fariz Hüseynov distant tədrisin məqsədi, ənənəvi təhsillə oxşar və fərqli cəhətləri, distant təhsilin formatı, keyfiyyət standartları barədə təqdimatla çıxış edib.
Sonra isə Corc Vaşinqton Universitetinin proqram direktoru Sevinc Məmmədova “Onlayn tədrisin təşkili” barədə təqdimatla çıxış edib. O, distant tədrisdən gözləntilər, onların idarəolunması, müəllim və tələbələrin məsuliyyət bölgüsü, qiymətləndirmə faktorları və digər məqamlardan danışıb.
Təqdimatlardan sonra təlim iştirakçılarının sualları spikerlər tərəfindən cavablandırılıb.
“Distant təhsildə tədrisin təşkili və metodik təminatı” mövzusuna həsr olunan təlimlər sentyabrın 4-dək davam edəcək.

С большим интересом были встречены тренинги по дистанционному обучению – ВИДЕО
В UNEC начались онлайн тренинги с целью повышения знаний и способностей преподавателей в сфере дистанционного обучения.
В тренинге, состоявшемся 31 августа, приняли участие около 1000 преподавателей, зарегистрировавшихся на платформе Zoom. Тренинги смотрели в прямом эфире Facebook 2000 человек.
Первый тренинг, посвященный теме «Дистанционное обучение: сходства и различия с традиционным обучением», провел профессор университета Северной Дакоты в США, ученый-азербайджанец Фариз Гусейнов. На тренинге, который с большим интересом слушали участники, Фариз Гусейнов выступил с презентацией по вопросам цели дистанционного обучения, сходств и различий с традиционным обучением, формата дистанционного обучения, стандартов качества.
Затем программный директор университета Джорджа Вашингтона Севиндж Мамедова выступила с презентацией по теме «Организация онлайн обучения». Она рассказала об ожиданиях дистанционного обучения, их управлениях, о распределении ответственности преподавателя и студента, факторах оценки и затронула другие моменты.
После презентаций спикерами были даны ответы на вопросы участников.
Тренинги, посвященные теме «Организация обучения и методическое обеспечение в дистанционном образовании», будут продолжаться до 4 сентября.