Dünya Bankı ilə UNEC iqlim dəyişikliyi və dayanıqlı inkişaf sahəsində əməkdaşlıq edəcək
Dünya Bankının təşəbbüsü ilə keçirilən görüşdə bankın aparıcı mütəxəssisi Andrea Liverani, baş iqtisadçı Arvind Nair, UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və müvafiq struktur rəhbərləri iştirak ediblər.
“İqlim dəyişikliyi və inkişaf” missiyası çərçivəsində Dünya Bankının Azərbaycanla bağlı hesabatının hazırlanmasına UNEC-in dəstək olması məqsədilə keçirilən görüşdə rektor Ədalət Muradov universitetin bu istiqamətdə əməkdaşlıq imkanlarından söz açıb. Rektor UNEC-in yaşıl enerji və dayanıqlı inkişaf, eləcə də bu sahə üzrə mütəxəssis hazırlığı istiqamətində hədəflərindən danışıb. UNEC-in yaşlıl enerji ilə bağlı nüfuzlu beynəlxalq reytinqlərdə yer aldığını, Erasmus+ proqramı üzrə ekoloji qrant layihəsinin qalibi olduğunu,  Nizami Gəncəvi adına Dayanıqlı İnkişaf və Yaşıl İqtisadiyyat Mərkəzində ekoloji, yaşıl iqtisadiyyat və dayanıqlı inkişafla bağlı layihələrin reallaşdırıldığını bildirib.
Dünya Bankının aparıcı mütəxəssisi Andrea Liverani və baş iqtisadçı Arvind Nair bankın iqlim dəyişikliyi və dayanıqlı inkişafı istiqamətində Azərbaycan üzrə hesabatının hazırlandığını bildiriblər. Hesabatda iqlim dəyişikliyinin iqtisadi inkişafa təsirlərinin təhlil edildiyini diqqətə çatdırıblar. Bu istiqamətdə UNEC-lə əməkdaşlığın faydalı olacağını vurğulayıblar.
Görüşdə beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektor Neman Muradlı həm ölkə üzrə, həm də regional data bazaların hazırlanması və yığılması istiqamətində UNEC-in mövcud imkanlarını açıqlayıb.
BMDM-in direktoru dosent Fariz Əhmədov iqlim dəyişikliyi və Qarabağın ekolji bərpası ilə bağlı dövlət və özəl qurumların sifarişi əsasında magistr və doktorantlar tərəfindən 200-dən çox tədqiqat işinin yerinə yetirildiyini bildirib. O, Qarabağda ermənilər tərəfindən ətraf mühitə dəyən ekoloji zərərlə bağlı Dünya Bankının təqdim etdiyi istiqamətlər üzrə tədqiqatların aparıla biləcəyini qeyd edib.
Nizami Gəncəvi adına Dayanıqlı İnkişaf və Yaşıl İqtisadiyyat Mərkəzinin rəhbəri Gülnar Mirzəyeva isə mərkəzin 5 əsas fəaliyyət istiqaməti, həyata keçirilən tədbirlər və UNEC-in qalib olduğu Erasmus+ qrant layihəsi çərçivəsində görüləcək işlər barədə məlumat verib.
Sonra tərəflər arasında Azərbaycanın iqlim və inkişaf məqsədlərinə nail olması istiqamətində əməkdaşlıq imkanları barədə müzakirələr aparılıb. Regional tədqiqat jurnalının yaradılması, yaşıl enerji və enerji iqtisadiyyatı sahəsində mütəxəssis hazırlığı, Nobel Sülh mükafatçısı Məhəmməd Yunus adına Sosial Biznes Mərkəzində iqlim dəyişikliyi, eləcə də Qarabağın ekoloji bərpası və işğaldan azad olunmuş ərazilərdə yaşıl iqtisadiyyatın tətbiqi istiqamətində birgə tədqiqatların aparılması ilə bağlı təkliflər səsləndirilib.

Andrea Liverani, the bank’s lead specialist, head economist Arvind Nair, UNEC rector, professor Adalat Muradov and the heads of relevant structures took part in the meeting initiated by the World Bank.
At the meeting held to support UNEC in the preparation of the World Bank’s report on Azerbaijan within the framework of the “Climate Change and Development” mission, Rector Adalat Muradov spoke about the university’s opportunities for cooperation in this direction. The rector spoke about UNEC’s goals in the direction of green energy and sustainable development, as well as specialist training in this field. He said that UNEC was included in prestigious international rankings related to renewable energy, was the winner of the environmental grant project under the Erasmus+ program, and projects related to ecology, green economy, and sustainable development were implemented at the Center for Sustainable Development and Green Economy named after Nizami Ganjavi.
The World Bank’s lead specialist Andrea Liverani and head economist Arvind Nair said that the bank’s report on Azerbaijan was prepared in the direction of climate change and sustainable development. They pointed out that the impact of climate change on economic development was analyzed in the report. They emphasized that cooperation with UNEC will be useful in this direction.
At the meeting, the vice-rector for international relations and programs Neman Muradli announced the current opportunities of UNEC in the direction of preparation and collection of national and regional databases.
Associate Professor Fariz Ahmadov, director of IMDC, said that more than 200 research works have been carried out by masters and doctoral students based on the order of state and private institutions related to climate change and ecological restoration of Karabakh. He noted that studies can be conducted according to the directions presented by the World Bank regarding environmental damage caused by Armenians in Karabakh.
Gulnar Mirzayeva, the head of the Center for Sustainable Development and Green Economy named after Nizami Ganjavi, informed about the 5 main activities of the center, the implemented measures and the work to be done within the framework of the Erasmus+ grant project won by UNEC.
Then, the parties discussed the possibilities of cooperation in the direction of achieving the climate and development goals of Azerbaijan. The creation of a regional research journal, training of specialists in the field of green energy and energy economy, climate change at the Social Business Center named after Nobel Peace Prize laureate Muhammad Yunus, as well as the ecological restoration of Karabakh and the implementation of green economy in territories freed from occupation were proposed.