07 MART 2019 | VIEWS:
“İqtisadiyyatın şaxələndirilməsi – özəl sektorun rolu” üzrə forum çərçivəsində Bakıya gələn Dünya Bankının baş iqtisadçısı Volfqanq Fengler və  bankın Bakı ofisinin rəhbəri Səidə Bağırova UNEC-də olub.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və universitetin professor-müəllim heyəti ilə görüşən Dünya Bankının nümayəndəsi təqdimatla çıxış edib.
İqtisadçı region, eləcə də dünyada baş verən qlobal tendensiyalar və onların Azərbaycana təsirindən danışıb. Dünyanın iqtisadi cəhətdən inkişaf etmiş ölkələrinin uğur meyarlarını və iqtisadi inkişafı təmin edən 5 əsas prinsipi açıqlayan ekspert, onları Azərbaycanla müqayisə edərək, uyğunluq istiqamətlərini göstərib.
Azərbaycanın iqtisadi uğur əldə etmək üçün geniş imkanlarının olduğunu bildirən V.Fengler, ölkə iqtisadiyyatının insan resurslarının üzərində qurulmasının əhəmiyyətindən söz açıb. Dünya Bankının nümayəndəsi bu istiqamətdə universitetlərin üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü diqqətə çatdırıb.
Ekspert “Big data”nı XXI əsrin aparıcı qüvvəsi adlandıraraq, gələcək proseslərin modelləşdirilməsində, eləcə də dünya iqtisadiyyatının tənzimlənməsində onun rolundan bəhs edib. V.Fengler dünyada səhiyyə üzrə verilən iki proqnozdan birinin yanlış olduğuna diqqət çəkərək, məhz “Big data” sayəsində həmin problemlərin aradan qaldırılacağını vurğulayıb.
Təqdimatda hazırkı enerji bazarlarının tendensiyaları, günəş enerjisinin maya dəyərinin azalması, kimyəvi məhsul bazarına marağın artması, iqtisadi tarazlığın bərpası, biznes riskləri və digər məsələlərə toxunulub. Həmçinin qlobal dəyişikliklərin Azərbaycana təsiri və ölkə üçün yaranan imkanlar şərh edilib.
Sonra Dünya Bankının nümayəndəsi Azərbaycan iqtisadiyyatının tənzimlənməsində Dünya Bankının baxışları, ölkə iqtisadiyyatının gələcək perspektivləri, həmçinin qeyri neft sektorunda xarici investisiyaların rolu barədə sualları cavablandırıb.
Sonda Dünya Bankının resurslara əsaslanan iqtisadiyyatdan insan kapitalına əsaslanan iqtisadiyyata transformasiyası ilə bağlı apardığı tədqiqatların UNEC-ə təqdim ediləcəyini bildirib.

Representative of the World Bank: Universities have a great role in the preparation of human resources
07 MARCH 2019 | VIEWS:
690
Wolfgang Fengler, World Bank chief economist visiting Baku within the framework of the forum “Diversification of Economy – Private Sector Role” and the head of Baku office of the bank Saida Bagirova have been to UNEC.
The representative of the World Bank made a speech with the presentation, meeting with the rector of UNEC prof. A.Muradov and university professor-teaching staff.
He spoke about the economist region, as well as global tendencies happening in the world and their influences on Azerbaijan. An expert outlining the five major principles providing success criteria and economic development of the economically developed countries of the world, compared them with Azerbaijan and showed the direction of compliance.
Stating that Azerbaijan has great opportunities for making economic success, W.Fengler told about the importance of building the country’s economy on human resources. The World Bank representative pointed out that the universities have a great responsibility for it.
The expert referred to “Big Data” as the leading force of the 21st century and spoke about its role in modeling future processes, as well as regulation of the world economy. W. Fengler pointed out that one of the two health-related forecasts in the world is wrong, stressing that these problems will be eliminated only through “Big Data”.
The presentation touched upon the tendencies of current energy markets, reduction of cost of solar energy, increased interest in chemical products market, recovery of economic balance, business risks and other issues. Impact of global changes on Azerbaijan and opportunities generating for the country were also commented on.
Then the World Bank representative answered questions on the World Bank review on the regulation of Azerbaijani economy, future prospects of the country’s economy and the role of foreign investment in the non-oil sector.
Finally, he said that World Bank’s research on transformation from resource-based economy to human capital-based economy would be submitted to UNEC.