07 MART 2019 | VIEWS:
“İqtisadiyyatın şaxələndirilməsi – özəl sektorun rolu” üzrə forum çərçivəsində Bakıya gələn Dünya Bankının baş iqtisadçısı Volfqanq Fengler və  bankın Bakı ofisinin rəhbəri Səidə Bağırova UNEC-də olub.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və universitetin professor-müəllim heyəti ilə görüşən Dünya Bankının nümayəndəsi təqdimatla çıxış edib.
İqtisadçı region, eləcə də dünyada baş verən qlobal tendensiyalar və onların Azərbaycana təsirindən danışıb. Dünyanın iqtisadi cəhətdən inkişaf etmiş ölkələrinin uğur meyarlarını və iqtisadi inkişafı təmin edən 5 əsas prinsipi açıqlayan ekspert, onları Azərbaycanla müqayisə edərək, uyğunluq istiqamətlərini göstərib.
Azərbaycanın iqtisadi uğur əldə etmək üçün geniş imkanlarının olduğunu bildirən V.Fengler, ölkə iqtisadiyyatının insan resurslarının üzərində qurulmasının əhəmiyyətindən söz açıb. Dünya Bankının nümayəndəsi bu istiqamətdə universitetlərin üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü diqqətə çatdırıb.
Ekspert “Big data”nı XXI əsrin aparıcı qüvvəsi adlandıraraq, gələcək proseslərin modelləşdirilməsində, eləcə də dünya iqtisadiyyatının tənzimlənməsində onun rolundan bəhs edib. V.Fengler dünyada səhiyyə üzrə verilən iki proqnozdan birinin yanlış olduğuna diqqət çəkərək, məhz “Big data” sayəsində həmin problemlərin aradan qaldırılacağını vurğulayıb.
Təqdimatda hazırkı enerji bazarlarının tendensiyaları, günəş enerjisinin maya dəyərinin azalması, kimyəvi məhsul bazarına marağın artması, iqtisadi tarazlığın bərpası, biznes riskləri və digər məsələlərə toxunulub. Həmçinin qlobal dəyişikliklərin Azərbaycana təsiri və ölkə üçün yaranan imkanlar şərh edilib.
Sonra Dünya Bankının nümayəndəsi Azərbaycan iqtisadiyyatının tənzimlənməsində Dünya Bankının baxışları, ölkə iqtisadiyyatının gələcək perspektivləri, həmçinin qeyri neft sektorunda xarici investisiyaların rolu barədə sualları cavablandırıb.
Sonda Dünya Bankının resurslara əsaslanan iqtisadiyyatdan insan kapitalına əsaslanan iqtisadiyyata transformasiyası ilə bağlı apardığı tədqiqatların UNEC-ə təqdim ediləcəyini bildirib.

Представитель Всемирного банка, встретившийся с ректором UNEC, профессором Адалатом Мурадовым и профессорско-преподавательским составом университета, выступил с докладом.
Экономист рассказал о глобальных тенденциях, происходящих в регионе, а также в мире и их влиянии на Азербайджан. Огласив 5 основных принципов, обеспечивающих развитие экономики и критерии успеха экономически развитых стран мира, и сравнив их с Азербайджаном, показал направления соответствия.
Отметив широкие возможности Азербайджана для достижения успехов, В.Фенглер рассказал о значении создания экономики страны на человеческих ресурсах. Представитель Всемирного банка обратил внимание на большую ответственность в этом направлении, которая падает на университеты.
Назвав “Big data” ведущей силой XXI века, эксперт рассказал о ее роли в модернизации будущих процессов, а также в регулировании мировой экономики. Обратив внимание, что один из двух прогнозов, данных по здравоохранению, является неправильным, В.Фенглер подчеркнул, что благодаря “Big data” можно устранить эти проблемы.
В своем докладе эксперт затронул вопросы тенденций существующих энергетических баз, уменьшения себестоимости солнечной электроэнергии, повышения интереса к рынку химической продукции, восстановления экономического равновесия, бизнеса рисков и другие. Также было комментировано влияние глобальных изменений на Азербайджан и возникшие для страны возможности.
Затем представитель Всемирного банка ответил на вопросы, касающиеся взглядов Всемирного банка на регулирование экономики Азербайджана, перспектив экономики страны, также роли иностранных инвестиций в ненефтяном секторе.
В конце было отмечено, что исследования, проведенные в направлении трансформации Всемирного банка от экономики, осванной на ресурсах, к экономике, основанной на человеческом капитале, будут представлены в UNEC.