UNEC Xanım Tədqiqatçılar Şurası ABŞ-da Beynəlxalq Forum təşkil edəcək
Dekabrın 10-da UNEC Xanım Tədqiqatçılar Şurası və ABŞ-ın Miçiqan Universitetinin Qadın və Gender Tədqiqatları İnstitutunun təşkilatçılığı ilə UNEC Xanım Tədqiqatçılar Şurasının İllik Beynəlxalq Forumu 2024 (WRC Annual International Forum 2024) keçiriləcək.
Forumun əsas məqsədi dünyanın tanınmış alimlərini, ideya liderlərini və gender bərabərliyinin müdafiəçilərini bir araya gətirərək, akademiya, biznes və cəmiyyət sahələrində qadınların bərabərliyinin təmin olunmasına dəstək göstərmək, həmçinin onların nailiyyətlərini təşviq etmək məqsədilə innovativ yanaşmaların və strategiyaların müzakirə edilməsidir. Beynəlxalq forumda 40-dan çox ölkədən qadın tədqiqatçılar iştirak edəcəklər.
Açılış mərasimində Miçiqan Universitetinin Qadın və Gender Tədqiqatları İnstitutunun direktoru, qadın və gender tədqiqatları üzrə professor Melinda Price “Akademiyada Qadınların Gücləndirilməsi və Çağırışlar” adlı mövzu ilə çıxış edəcək.
Forumda Xanım Tədqiqatçılar Şurasının (WRC) tədqiqatçıları, Latviya Universitetinin professoru Ramona Rupeika-Apoga, Obuda Universitetinin professoru Monika Garai Fodor, Chitkara Universitetinin professoru Kiran Sood tərəfindən panel müzakirələri və interaktiv sual-cavab sessiyaları təşkil olunacaq.

UNEC Women Researchers Council (WRC) Hosts Annual International Forum in the USA
The UNEC Women Researchers Council and the University of Michigan’s Institute for Research on Women and Gender are jointly organizing the WRC Annual International Forum 2024, which will be held online on December 10, 2024, at 18:00 Baku time (15:00 CET).
The forum aims to promote gender equality and highlight the contributions of women in academia, business, and society by exploring innovative approaches and strategies. Bringing together renowned scholars, thought leaders, and gender equality advocates from around the world, the event will feature participants from over 40 countries.
The opening ceremony will include a keynote address by Melinda Price, Director of the Institute for Research on Women and Gender at the University of Michigan and Professor of Women and Gender Studies. Her presentation, titled “Women Empowerment in Academia and Challenges,” will set the tone for the forum’s discussions.
The event will also include panel discussions and interactive Q&A sessions featuring distinguished researchers and professors such as Ramona Rupeika-Apoga from the University of Latvia, Monika Garai Fodor from Óbuda University, and Kiran Sood from Chitkara University.
The WRC Annual International Forum 2024 serves as a global platform to share transformative ideas on strengthening women’s roles in science and society. Its organizational significance lies in shaping strategic perspectives on gender equality in academia, business, and other relevant fields, while paving the way for increased participation of women across diverse sectors.