Gənc alim və mütəxəssislərin 4-cü birgə qrant müsabiqəsi (“Mənim ilk qrantım”) elan olunub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən Gənc alim və mütəxəssislərin 4-cü birgə qrant müsabiqəsi (“Mənim ilk qrantım”) elan olunub.
Müsabiqə Azərbaycan Respublikasında təbiət, dəqiq, texniki, humanitar və ictimai elmlər sahəsində dövlət və cəmiyyət üçün əhəmiyyət kəsb edən fundamental, tətbiqi və innovasiya xarakterli elmi-tədqiqat proqram və layihələrini və digər elmi tədbirləri dəstəkləmək, aktual və müasir elmi problemlərin həlli ilə məşğul olan gənc alimlərin, bir elmi mövzunun tədqiqi məqsədi ilə gənc alimlər tərəfindən yaradılmış müvəqqəti yaradıcı kollektivlərin, akademik və təhsil sistemlərində fəaliyyət göstərən, elmi tədqiqatlarla əlaqəli digər qurumlarda (nazirliklərin nəzdindəki elmi-tədqiqat institutları, dövlət qurumları və s.) çalışan gənc alim və mütəxəssislərin elmi fəaliyyətini stimullaşdırmaq və onlara əlavə yaradıcılıq imkanı yaratmaq məqsədi ilə, ölkədə elmin inkişaf prioritetlərinə uyğun olaraq, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2011-ci il 6 aprel tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan gəncliyi 2011-2015-ci illərdə” Dövlət Proqramı və bu Proqramın həyata keçirilməsi üzrə Tədbirlər Planının 6.3.2 bəndinə uyğun olaraq 2011-2015-ci illərdə Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən keçirilmiş Gənc alim və mütəxəssislərin 1-ci, 2-ci və 3-cü qrant müsabiqələrinin uğurlarını, həmçinin iki qurum arasında 2017-ci il 22 may tarixində imzalanmış Protokolun müddəalarını nəzərə almaqla keçiriləcək.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün layihələr 2017-ci il mayın 30-dan iyunun 30-u saat 17:00-dək qəbul olunacaq. Müsabiqənin nəticələrinin 2017-ci ilin payızında açıqlanması planlaşdırılır.
Bu qrantlar yalnız ilk dəfə qrant üçün müraciət edən gənc alim və mütəxəssislərə veriləcək. Elmin İnkişafı Fondunun əvvəlki və cari qrant layihələrinin rəhbər və icraçıları bu müsabiqədə iştirak edə bilməzlər. Bu qrantlar Azərbaycan vətəndaşı olan və hazırda ölkədə elmi yaradıcılıq fəaliyyəti ilə məşğul olan gənc alim və mütəxəssislərdən təşkil olunmuş müvəqqəti elmi yaradıcı kollektivlər tərəfindən təqdim edilmiş layihələrə verilir. Layihələrin icra müddəti 1 ildir.
Müsabiqəyə layihələr Elmin İnkişafı Fondunun yaratdığı və innovativ texnologiya olan “e-QRANT” – “Qrant layihələrinin Elektron İdarəolunması Sistemi” (http://e-grant.sdf.gov.az/) vasitəsilə təqdim edilə bilər. Bu sistem elektron-hökumət prinsipləri əsasında qurulub və “ASAN-İmza”dan istifadəni də nəzərdə tutur. “Asan-imza”nı həm layihə rəhbəri, həm də layihədə iştirakı nəzərdə tutulmuş bütün iştirakçılar əldə etməli, bu şəxslərin hamısı qeydiyyatdan keçməli və “virtual şəxsi kabinet”lərini formalaşdırmalıdırlar.
Layihələrin qəbulu üçün nəzərdə tutulmuş müddət ərzində qrant iddiaçılarına kömək və sualların cavablandırılması məqsədilə məsləhət seminarlarının keçirilməsi nəzərdə tutulub. Bu barədə əlavə məlumat Fondun internet səhifəsində dərc olunacaq.

Объявлен 4-ый совместный грант конкурс молодых ученых и специалистов (“Мой первый грант”)
Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики и Министерством молодежи и спорта объявлен 4 совместный грант конкурс молодых ученых и специалистов «Мой первый грант».
Конкурс состоится в сфере естественных, точных, технических, гуманитарных и общественных наук с целью поддержки научно-исследовательских программ и проектов и других научных мероприятий инновационного характера, имеющих важное значение для государства и общества в Азербайджанской Республике, стимуляции научной деятельности и создания дополнительных творческих возможностей молодым ученым и специалистам, осуществляющим деятельность во временных творческих коллективах, академических и образовательных системах (научно-исследовательские институты при министерствах, государственные структуры и др.), созданных молодыми учеными с целью исследования научной темы, занимающихся решением актуальных и современных научных проблем, в соответствии с приоритетами развития науки в стране, соответственно 6.3.2 пунктам Плана мероприятий Государственной программы «Азербайджанская молодежь в 2011-2015 годы», утвержденной Распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева от 6 апреля 2011 года, учитывая успехи 1, 2 и 3 грант конкурсов молодых ученых и специалистов, проведенных Фондом развития науки, а также положения Протокола, подписанного между двумя структурами 22 мая 2017 года.
Для участия в конкурсе проекты будут приниматься с 30 мая по 30 июня 2017 года до 17:00 часов. Результаты конкурса будут обнародованы осенью 2017 года.
Эти гранты будут представлены лишь молодым ученым и специалистам, обратившимся в первый раз. Руководители и учредители Фонда развития науки прежних и текущих грант проектов не могут участвовать в конкурсе. Эти гранты выдаются проектам, представленным временным творческим коллективом из числа молодых ученых и специалистов, являющихся гражданами Азербайджана и в настоящее время занимающимися трудовой деятельностью в стране. Срок выполнения проекта год.
Проекты на конкурс могут быть представлены посредством «Системы электронного управления проектами», созданной Фондом развитии науки, и имеющей инновационную технологию “e-QRANT” (http://e-grant.sdf.gov.az/). Эта система создана на основе принципов электронного правительства и предусматривает использование “ASAN-İmza”. “Asan-imza” должны получить все руководители проекта, все участники проекта, которые должны пройти регистрацию и сформировать «виртуальный кабинет личности».
С целью оказания помощи и освещения вопросов претендентов в течение времени, предусмотренного для принятия проектов, предусматривается проведение консультационных тренингов. В связи с этим дополнительная информация будет опубликована на странице интернета Фонда.