“Gənc alimlər və maliyyə savadlılığı” birgə mükafat müsabiqəsi elan edilib
Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq üzrə Əmanət Kassaları Fondu gənclərin cəmiyyətin social-iqtisadi və mədəni inkişafında rolunu artırmaq, ölkənin gələcək inkişafında iştirakını və məsuliyyətini yüksəltmək, gənclərin maarifləndirilməsi, elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılması, onların nailiyyətlərinin qiymətləndirilməsi istiqamətində səyləri birləşdirmək üçün, “Azərbaycan Respublikasında maliyyə xidmətlərinin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin, bu sənədin “7.5.2. Prioritet 5.2. İstehlakçıların maliyyə savadlılığının artırılması və hüquqlarının müdafiəsinin gücləndirilməsi” bölməsinin qarşıya qoyduğu vəzifələri əsas tutaraq “2 Fevral – Gənclər Günü”ndə “Gənc alimlər və maliyyə savadlılığı” birgə mükafat müsabiqəsinı elan edib.
Müsabiqənin məqsədi maliyyə savadlıllığı üzrə, xüsusən ölkənin sosial-iqtisadi inkişafının gücləndirilməsi və Azərbaycanda bankçılıq sisteminin inkişafına dəstək, ölkədə iqtisadi və maliyyə savadlılığının artması, maliyyə savadlılığının ictimai dəyər kimi tanınması, müsabiqə mövzusuna uyğun ixtisaslaşmış və fəal çalışan gənc alim və mütəxəssislər tərəfindən müsabiqə müddətində yazılmış orijinal məqalələrin və onların aprobasiyasının qiymətləndirilməsi, mükafatlandırılması və elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılmasıdır.
Maliyyə savadlılığı sahəsində dərc olunmuş və qalib olaraq seçilmiş ən yaxşı elmi işlərin aşağıdakı nominasiyalar üzrə diplom və pulla mükafatlandırılması nəzərdə tutulub:
• 1-ci yer: 1500 manat (1 mükafat)
• 2-ci yer: 1000 manat (2 mükafat)
• 3-cü yer: 500 manat (3 mükafat)
Mükafat müsabiqəsində AMEA təşkilatlarından, ali təhsil müəssisələrindən, nazirliklərin nəzdindəki elmi-tədqiqat qurumlarından, maliyyə-kredit sistemindəki təşkilatlardan, QHT-lərdən, İKT ilə əlaqəli şirkətlərdən sənədlərin təqdim olunma gününədək yaşı 35 və ya 35-dən aşağı olan, əlaqəli sahədə ali təhsilli (ən azı magistr dərəcəsinə malik olan) gənc alim və mütəxəssislər bərabər əsaslarla və şəffaflıq qorunmaqla iştirak edə bilərlər.
Məqalənin sonunda və ya əvvəlində “Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq üzrə Əmanət Kassaları Fondunun “Gənc alimlər və maliyyə savadlılığı” birgə mükafat müsabiqəsinə təqdim etmək üçün dərc olunur” qeydi verilməlidir.
Müsabiqəyə sənədlər 2017-ci il 12 fevral tarixindən başlayaraq qəbul olunacaq. Sənədlərin son qəbul günü 2017-ci il 25 aprel, saat 17.00-dır. Nəticələr 2017-ci ilin may ayının ilk ongünlüyündə açıqlanacaq, xüsusi təqdimat mərasimində mükafatlar təqdim ediləcək.
Sənədlərin qəbulu üçün nəzərdə tutulmuş müddət ərzində iddiaçılara kömək və sualların cavablandırılması məqsədilə Elmin İnkişafı Fondunda və Mərkəzi Bankın Tədqiqatlar və İnkişaf Mərkəzində məsləhət seminarlarının keçirilməsi nəzərdə tutulub. Mükafat müsabiqəsi ilə bağlı daha ətraflı məlumatı http://www.sdf.gov.az/ saytından əldə etmək mümkündür.

The Joint Award Competition on “Young Scholars and Financial Literacy”
To increase young people’s role in socioeconomic and cultural development of society, to improve their participation and responsibility in the country’s future development, to stimulate youths’ awareness and scientific performance and to combine efforts in the direction of appreciation of their achievements the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan and Savings Fund on International Cooperation of Germany have been announced a joint Award Competition on “Young Scholars and Financial Literacy” on the occasion of the “February 2- Youth Day” guided on the tasks put forward by the unit on “Increasing the Financial Literacy of Consumer and improving protection of rights” of Priority 5.2 of the ”Strategic Roadmap for the development of Financial Services in the Republic of Azerbaijan”.
The competition is targeted in strengthening socio-economic development of the country, especially on financial literacy and supporting development of banking system in Azerbaijan, increasing economic and financial literacy in the country, recognition of financial literacy as a public value, assessment, awarding of the original articles and their approbation within the contest by the young scholars and specialists qualified on the relevant majors and their stimulation.
Awarding the best scientific works published on financial literacy and selected as the winners on the following nominations are intended:
• I place: 1500 AZN (1 award)
• II place: 1000AZN (2 awards)
• III place: 500 AZN (3 awards)
Young scientists and experts with higher education in the related area (at least graduate degree) who work for the organizations of the ANAS, higher education organizations, ministries, bodies under, organizations in financial-credit system, NGO and the companies related with ICT under 35 are eligible for submitting their documents by the deadline on equal basis.
It should be noted at the beginning and the end of the article that it is “Published for the participation in the joint award competition on “Young Scholars and Financial Literacy” by the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan and Savings Fund on International Cooperation of Germany”.
The documents will be admitted from February 12 2017. Deadline is February 25 2017 05pm. The result will be announced on the first decade of May 2017 and awards will be introduced in a special ceremony.
To help the candidates and respond the related questions within the submission period implementation of consultations are planned to be held by the Science Development Fund and the Research and Development Center of the Central Bank. Detailed information about the contest is available here: http://www.sdf.gov.az/