“Gənc alimlər və maliyyə savadlılığı” birgə mükafat müsabiqəsi elan edilib
Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq üzrə Əmanət Kassaları Fondu gənclərin cəmiyyətin social-iqtisadi və mədəni inkişafında rolunu artırmaq, ölkənin gələcək inkişafında iştirakını və məsuliyyətini yüksəltmək, gənclərin maarifləndirilməsi, elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılması, onların nailiyyətlərinin qiymətləndirilməsi istiqamətində səyləri birləşdirmək üçün, “Azərbaycan Respublikasında maliyyə xidmətlərinin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin, bu sənədin “7.5.2. Prioritet 5.2. İstehlakçıların maliyyə savadlılığının artırılması və hüquqlarının müdafiəsinin gücləndirilməsi” bölməsinin qarşıya qoyduğu vəzifələri əsas tutaraq “2 Fevral – Gənclər Günü”ndə “Gənc alimlər və maliyyə savadlılığı” birgə mükafat müsabiqəsinı elan edib.
Müsabiqənin məqsədi maliyyə savadlıllığı üzrə, xüsusən ölkənin sosial-iqtisadi inkişafının gücləndirilməsi və Azərbaycanda bankçılıq sisteminin inkişafına dəstək, ölkədə iqtisadi və maliyyə savadlılığının artması, maliyyə savadlılığının ictimai dəyər kimi tanınması, müsabiqə mövzusuna uyğun ixtisaslaşmış və fəal çalışan gənc alim və mütəxəssislər tərəfindən müsabiqə müddətində yazılmış orijinal məqalələrin və onların aprobasiyasının qiymətləndirilməsi, mükafatlandırılması və elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılmasıdır.
Maliyyə savadlılığı sahəsində dərc olunmuş və qalib olaraq seçilmiş ən yaxşı elmi işlərin aşağıdakı nominasiyalar üzrə diplom və pulla mükafatlandırılması nəzərdə tutulub:
• 1-ci yer: 1500 manat (1 mükafat)
• 2-ci yer: 1000 manat (2 mükafat)
• 3-cü yer: 500 manat (3 mükafat)
Mükafat müsabiqəsində AMEA təşkilatlarından, ali təhsil müəssisələrindən, nazirliklərin nəzdindəki elmi-tədqiqat qurumlarından, maliyyə-kredit sistemindəki təşkilatlardan, QHT-lərdən, İKT ilə əlaqəli şirkətlərdən sənədlərin təqdim olunma gününədək yaşı 35 və ya 35-dən aşağı olan, əlaqəli sahədə ali təhsilli (ən azı magistr dərəcəsinə malik olan) gənc alim və mütəxəssislər bərabər əsaslarla və şəffaflıq qorunmaqla iştirak edə bilərlər.
Məqalənin sonunda və ya əvvəlində “Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq üzrə Əmanət Kassaları Fondunun “Gənc alimlər və maliyyə savadlılığı” birgə mükafat müsabiqəsinə təqdim etmək üçün dərc olunur” qeydi verilməlidir.
Müsabiqəyə sənədlər 2017-ci il 12 fevral tarixindən başlayaraq qəbul olunacaq. Sənədlərin son qəbul günü 2017-ci il 25 aprel, saat 17.00-dır. Nəticələr 2017-ci ilin may ayının ilk ongünlüyündə açıqlanacaq, xüsusi təqdimat mərasimində mükafatlar təqdim ediləcək.
Sənədlərin qəbulu üçün nəzərdə tutulmuş müddət ərzində iddiaçılara kömək və sualların cavablandırılması məqsədilə Elmin İnkişafı Fondunda və Mərkəzi Bankın Tədqiqatlar və İnkişaf Mərkəzində məsləhət seminarlarının keçirilməsi nəzərdə tutulub. Mükafat müsabiqəsi ilə bağlı daha ətraflı məlumatı http://www.sdf.gov.az/ saytından əldə etmək mümkündür.

Объявляется совместный премиальный конкурс «Молодые ученые и финансовая грамотность»
Центральный банк Азербайджанской Республики, Фонд развития науки при Президенте Азербайджанской Республики и Фонд сберегательных касс по Международному сотрудничеству Германии в целях повышения роли молодежи в социально-экономическом и культурном развитии страны, участия и повышения ответственности в будущем развитии страны, просветительства молодежи, стимулирования научной деятельности, объединения стремлений в направлении оценки их достижений,  принимая за основу задачи, поставленные «Стратегической дорожной картой относительно развития финансовых услуг в Азербайджанской Республике», раздела указанного документа «7.5.2. Приоритет  5.2. Повышение финансовой грамотности и усиление защиты прав потребителей» 2 февраля – в День молодежи объявляется совместный премиальный конкурс «Молодые ученые и финансовая грамотность».
Целью конкурса является усиление в частности социально-экономическое развитие страны по финансовой грамотности и оказание помощи в развитии системы банковского дела в Азербайджане, повышение в стране экономической и финансовой грамотности, признание финансовой грамотности как общественной ценности, оценка и апробация оригинальных статей, написанных молодыми учеными и специалистами в течение конкурса, их премирование и стимулирование научной деятельности.
Предусматривается награждение дипломами и денежной премией самой лучшей научной работы, опубликованной в области финансовой грамотности и избранной как победитель по следующим номинациям:
• 1-е место: 1500 манат (1 премия)
• 2-е место: 1000 манат (2 премия)
• 3-е место: 500 манат (3 премия)
В премиальном конкурсе на равных правах и соблюдения прозрачности могут участвовать молодые ученые и специалисты в возрасте 35  лет и младше организаций НАНА, высших учебных заведений, научно-исследовательских структур при министерствах, организаций финансово-кредитной системы, НПО, организаций, связанных с ИКТ, имеющие высшее образование в смежной области (хотя бы степень магистра).
В начале или в конце статьи должна быть указана заметка «Публикуется для представления на совместный премиальный конкурс Центрального банка Азербайджанской Республики, Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики и Фонда сберегательных касс по международному сотрудничеству Германии «Молодые ученые и финансовая грамотность».
Документы на конкурс будут приниматься с 12 февраля 2017 года. Последний день приема документов 25 апреля 2017 год до 17.00 часов. Результаты будут обнародованы в течение первых десяти дней мая месяца 2017 года, на церемонии презентации будут представлены премии.
В целях оказания помощи и освещения вопросов претендентов в течение времени, отведенного для принятия документов, предусматривается проведение консультационных семинаров в Фонде развития науки и Центре исследований и развития Центрального банка. Более подробную информацию о премиальном конкурсе можно получить на сайте http://www.sdf.gov.az/.