Hər bir azərbaycanlı üçün kamillik məktəbi – Zərifə Əliyeva
UNEC-də görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 95 illik yubileyi münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbirdən öncə akademik Zərifə xanım Əliyevanın əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
UNEC-in İqtisadi məsələlər üzrə prorektoru, dosent Mikayıl Zeynalov görkəmli alim Zərifə xanım Əliyevanın dünya oftalmologiya elminə böyük töhfələr verdiyini, onun keçdiyi şərəfli həyat yolunun hər bir alim və Azərbaycan vətəndaşı üçün mənəviyyat və kamillik məktəbi olduğunu diqqətə çatdırıb. Görkəmli ictimai xadim Əziz Əliyevin ailəsində boya-başa çatan Zərifə xanımın ömrünün sonunadək müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu Heydər Əliyevə mənəvi dayaq olduğunu, vətənə layiqli övladlar yetişdirdiyini vurğulayıb.
Səbail rayon YAP Qadınlar Şurasının sədri, UNEC-in dosenti Təranə Kərimova ülvi keyfiyyətlərə malik olan akademik Zərifə xanım Əliyevanın yaddaşlarda gözəl alim, qayğıkeş insan, ləyaqətli ziyalı, sədaqətli ömür yoldaşı, gözəl ana kimi əbədiləşdiyindən danışıb.
Tədbirdə çıxış edən millət vəkili, UNEC-in kafedra müdiri, professor Xanhüseyn Kazımlı, əməkdar müəllim Hacan Hacıyev, YAP Siyasi Şurasının üzvü, politoloq Svetlana Bayramova və digər natiqlər Zərifə xanım Əliyevanın elm, təhsil, səhiyyə, eləcə də ictimai-siyasi sahələrdəki misilsiz xidmətlərindən bəhs ediblər, akademikin yaddaşlara əbədi həkk olunan şərəfli və mənalı bir ömür yaşadığını, onun həyat yolunun hər bir Azərbaycan vətəndaşı üçün örnək olduğunu qeyd ediblər.
Tədbirdə Sevil Əliyevanın anası Zərifə xanıma həsr etdiyi “Əziz anam” elegiyası səsləndirilib. UNEC-in məzunu Könül Qurbanova Cəfər Cabbarlının “Ana” şerini söyləyib.

Школа совершенства для каждого азербайджанца – Зарифа Алиева
В UNEC состоялось мероприятие по случаю 95-летия со дня рождения выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой.
Сначала минутой молчания была почтена светлая память Зарифы Алиевой.
Выступивший на мероприятии проректор по экономическим вопросам UNEC, доцент Микаил Зейналов отметил большой вклад, внесший выдающимся ученым Зарифой ханум Алиевой в развитие мировой офтальмологии, обратил внимание на славный путь, пройденный ею, который является школой совершенства и морали для каждого ученого и гражданина Азербайджана.  Он подчеркнул, что Зарифа ханум, выросшая в семье выдающегося общественного деятеля Азиза Алиева, до конца своей жизни была моральной поддержкой архитектора и создателя независимого Азербайджана Гейдара Алиева, вырастила достойных родине детей.
Председатель Женсовета ПЕА Сабаильского района, доцент  UNEC Тарана Керимова отметила, что Зарифа ханум Алиева, обладающая благородными качествами, увековечилась в памяти как прекрасный ученый, заботливый человек, достойный интеллигент, верный спутник жизни и прекрасная мать.
Выступившие на  мероприятии  депутат, заведующий кафедрой  UNEC, профессор Хангусейн Казымлы, заслуженный преподаватель Хаджан Гаджиев, член Политического совета ПЕА, политолог Светлана Байрамова и другие отметили неоценимую заслугу Зарифы ханум Алиевой в научной, образовательной, здравоохранительной, а также общественно-экономической сферах, академика, прожившего  славную и содержательную жизнь, которая навсегда запечатлелась в памяти у всех,  и стала примером для каждого гражданина Азербайджана.
На мероприятии прозвучала элегия «Дорогая мама», которую Севиль Алиева посвятила своей матери Зарифе ханум.  Выпускница UNEC Кёнуль Курбанова прочитала стихотворение Джафара  Джаббарлы «Мать».