i.e.n., dosent İsrafilov Həsən Abid oğlu
1970-ci ildə D. Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İstitutunu, 1978-ci ildə isə bu institutun aspiranturasını bitirmişdir.
1981-ci ildə Kiyev Ticarət-iqtisad İnstitutunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmiş və iqtisad elmləri namizədi elmi dərəcəsini qazanmışdır.
Xalq Təsərrüfatı İnstitutunda baş laborant vəzifəsindən başlayaraq müxtəlif illərdə müəllim, baş müəllim, “Ticarət-əmtəəşünaslıq” fakültəsinin dekan müavini, “Kommersiya” və “Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər” fakültələrinin dekanı vəzifələrində çalışmışdır.
2005-2014-cü illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində Magistratura Mərkəzinin direktoru vəzifəsində çalışmışdır.
2005-ci ildə “Vektor” Beynəlxalq Elm Mərkəzi Mükafat Komissiyasının qərarı ilə “XXI əsrin tanınmış ziyalısı” Beynəlxalq diplomu ilə təltif edilmişdir.
2006-cı ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı ilə təhsildə əldə etdiyi nailiyyətlərə görə ona “Əməkdar müəllim” fəxri adı verilmişdir.
27 sentyabr 2011-ci ildə «Tərəqqi» medalına layiq görülmüşdür.
Xarici ölkələrdə keçirilən bir çox beynəlxalq konqres və simpoziumlarda ölkəmizi təmsil etmişdir.
100-dən çox elmi əsərin, o cümlədən monoqrafiya, dərslik, dərs vəsaiti, metodiki göstəriş və elmi məqalənin müəllifidir.

A. Israfilov was born in 1946 in Shaki city.In 1970 he graduated from Azerbaijan Institute of National Economy named after D.Bunyadzade, in 1978 he graduated from the post graduation of it.
In 1981 he defended a thesis in Kiev Institute of Trade-Economy and got the degree of Candidate of Economic Sciences.  At the moment he is about the defense the thesis on doctor’s.
Ass. Pr. H.A.Israfilov began his activity in  the Azerbaijan Institute of National Economy as a senior laboratory assistant, then he got promoted as a teacher, senior teacher, vice-dean of the faculty “Trade-commodity research”, and a dean of the faculties “Commerce” and “International Economic Relations”. Since 2005 he is Master Preparation Center’s director in ASEU.
For the achievements got in education he was named “An Honored Teacher” by the Azerbaijan President’s decree issued in 2006.
His activities as the resourceful organizer of the science, education and training process in Azerbaijan  were highly appreciated and in 2005 by the decisions of Award Commission of the International Scientific Centre “Vector”  he was awarded with the international diploma of well- known intelligence of the XXI century.
He was awarded with the medal of “Progress” on 27 September, 2011.
Ass. Pr. H.A.Israfilov introduced our country in many congresses and symposiums held in foreign countries. He is the author of more than 100 scientific researches, monographers, text books, educational supplies, methodical instructions and scientific articles.