1940-cı ildə Azərbaycan Respublikasının Bərdə rayonunun Nazırlı kəndində anadan olmuşdur.
1963-cü ildə indiki Bakı Dövlət Universitetinə daxil olmuş, 1968-ci ildə Siyasi iqtisad ixtisası üzrə bitirib D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun “Siyasi iqtisad” kafedrasında iş fəaliyyətinə başlamışdır.
01.09.1968-01.01.1988-ci illərdə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun “Siyasi iqtisad” kafedrasına baş laborant, müəllim və baş müəllim vəzifələrində işləmişdir.
01.01.1988-01.09.1990-cı illərdə N.A.Voznesenski adına indiki Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad İnstitutunun Bakı filialı “Siyasi iqtisad” kafedrasının baş müəllimi işləmişdir.
1982-ci ildə “Yetkin sosializm mərhələsində ictimai əmək bölgüsünün dərinləşməsi və təkmilləşməsi problemləri” mövzusunda iqtisad elmləri namizədi adını almaq üçün dissertasiya işini müdafiə etmişdir.
01.09.1990-31.08.2000-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunun “İqtisadi nəzəriyyə” kafedrasının dosenti olub.
İqtisad elminin ümumi problemlərinə aid 2 monoqrafiya, 5 kitab, 4 dərslik, çoxlu sayda elmi məqalə, tezis, dərs və tədris vəsaitilərinin müəllifidir.  40-dan çox elmi əsərin müəllifidir.

к.э.н., доц. Гусейнов Фазиль Ибрагим оглы
В 1963 году поступил в нынешний Бакинский государственный университет, который окончил  1968 году окончил по специальности Политическая экономия. Приступил к трудовой деятельности на кафедре «Политическая экономия» Азербайджанского института народного хозяйства им.Д.Буниатзаде (ныне Азербайджанский государственный экономический университет),
В 01.09.1968-01.01.1988 годах работал на должностях старшего лаборанта, преподавателя и старшего преподавателя кафедры «Политическая экономия» Азербайджанского института народного хозяйства им. Д. Буниатзаде.
В 01.01.1988-01.09.1990 годах работал на должности старшего преподавателя кафедры «Политическая экономия» Бакинского филиала нынешнего Санкт-Петербургского государственного экономического института им. Н. А.Вознесенского.
В 1982 году для получения ученой степени кандидата экономических наук защитил диссертацию на тему «Проблемы углубления и совершенствования общественного разделения труда на этапе зрелого социализма».
В 01.09.1990-31.08.2000 годах работал доцентом кафедры «Экономическая теория» Азербайджанского государственного экономического института.
Является автором 2 монографий, 5 книг, 4 учебников, многочисленных научных статей, тезисов, учебных пособий. Соавтор свыше 40 научных трудов.