“II UNEC Science Slam”ın qalibi – reklamlar insan şüuruna necə təsir edir?
UNEC-də təşkil edilən müsabiqənin final mərhələsində Təhsil Nazirliyi, AMEA, Elmin İnkişaf Fondu, Gənclər Fondu, Bilik Fondunun rəsmiləri, millət vəkilləri, ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, görkəmli elm xadimləri, tanınmış təhsil ekspertləri, ictimaiyyət nümayəndələri, eləcə də universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak edib.
Almaniya, Böyük Britaniya, Rusiya, Ukrayna və Türkiyə kimi ölkələrdən sonra Azərbaycanın adını ən populyar elmi platforma olan “Science Slam” tarixinə yazan UNEC bu il müsabiqədə yeniliklər tətbiq edib. Belə ki, “II UNEC Science Slam” müsabiqəsinə bu ildən digər fakültələrlə yanaşı, Distant, qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin tələbələri də qatılıb.
Müsabiqənin formatına uyğun olaraq, fakültələrin qalibləri 10 dəqiqə ərzində öz araşdırmalarını kreativ şəkildə təqdim ediblər. Tələbələrin sosial mediada uğurlu marketinq siyasəti, süni intellekt, xərclər, məhsulun sertifikatlaşdırılması, ünsiyyət vasitələri, əngəllilərin cəmiyyətə geri qaytarılması, reklam materiallarının insan şüuruna təsiri, pozitiv psixologiya, statik elektriklə idarə olunan nəqliyyat, davranış iqtisadiyyatı barədə tədqiqatları maraqla qarşılanıb.
Təqdimatlardan sonra qaliblərin çıxışları “Science Slam” qaydalarına uyğun olaraq, alqış sədaları ilə qiymətləndirilib. Qalibi xüsusi cihaz vasitəsilə ölçülən alqışın səs diapozunu müəyyənləşdirib. 90.2 desibel (dB) səs tezliyində alqış qazanan Biznes və menecment fakültəsinin I kurs tələbəsi Amal Veysəlov “Hər şey göründüyü kimi deyil” mövzusu ilə “II UNEC Science Slam” müsabiqəsində I yerin sahibi olub. A.Veysəlov təqdimatında televiziyalarda yayımlanan reklam materiallarının insan şüuruna təsirini tədqiq edib.
İqtisadiyyat fakültəsinin II kurs tələbəsi Ramiz Şükürovun “Əngəlliləri cəmiyyətə geri qaytaraq” təqdimatı 89.8 dB ilə II, Türk Dünyası İşlətmə fakültəsinin I kurs tələbəsi Vüsal İsmayılovun “Statik elektriklə idarə olunan avtobus” təqdimatı isə 87.6 dB ilə III yerə layiq görülüb.
Qaliblərə sertifikatlar təqdim edilib. Eyni zamanda, onlar Yekun Dövlət Attestasiya imtahanından azad ediliblər.
UNEC Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə keçirilən müsabiqənin məqsədi gənclərin elmi tədqiqatlara marağının artırılması, onların dünya elminə çevik inteqrasiyasını təmin etməkdir.
“II UNEC Science Slam” müsabiqəsi haqqında: 2017-ci ildə UNEC beynəlxalq səviyyəli ilkə imza ataraq, Azərbaycanda dünyaca məşhur “Science Slam” elm müsabiqəsini təşkil edib. İdeya müəllifi alman Qreqor Beninə məxsus olan və ilk dəfə 2006-cı ildə Almaniyanın Darmştadt şəhərində təşkil edilən yarışa bu günə kimi Böyük Britaniya, Rusiya, Ukrayna və Türkiyə qoşulub. Müsabiqəyə elmlə maraqlanan, tədqiqatçılarla ünsiyyət qurmaq, ən son yenilikləri öyrənmək və əhatəsini genişləndirmək istəyənlər qatılır. Qərb ölkələrində bir çox Science Slam müsabiqələrində aparıcı şirkətlərin nümayəndələri də iştirak edir və maraq doğuran araşdırmalara sərmayə təklifləri də irəli sürürlər. Bundan motivasiya alan gənc tədqiqatçılar inanırlar ki, apardıqları tədqiqatları cəmiyyət üçün maraqlıdır və bu işi davam etdirməyə dəyər.

The winner of the “II UNEC Science Slam” – how does advertising affect the human mind?
The Ministry of Education, ANAS, the Science Development Fund, Youth Foundation, Knowledge Foundation officials, the Members of Parliament, the heads of higher education institutions, the prominent scientists, well-known education experts, the public representatives and, as well as, the academic – teaching staff and the students of the university participated at the final stage of the contest organized at UNEC.
The UNEC, which has written the name of Azerbaijan to the history of the most popular scientific platform “Science Slam” after such countries as Germany, Great Britain, Russia, Ukraine and Turkey, has introduced innovations in the contest this year. So that, along with other faculties, the students of the Distant, correspondence and additional professional education center also participated in the “II UNEC Science Slam” competition.
According to the format of the contest, the winners of the faculties presented their research in the creative way within 10 minutes. The researches of the students on such topics as the successful marketing research in social media, the artificial intelligence, costs, the product certification, communication tools, returning the disable people to the society, the effects of advertising on human consciousness, positive psycology, static electricity- driven transport and behaviorial economics were met with interest.
After the presentations, the performances of the winners were assessed with the applauses in accordance with the “Science Slam” rules. The winner was identified by the sound diapason of applauses measured with the special device. Amal Veysalov, the I year student of the Business and Management faculty, gained the applauses in 90.2 decibels (dB) sound frequency, and won the I place at the “II
UNEC Science Slam” competition with the topic “Not everything is as same as it seems”. In the presentation A.Veysalov conducted the research on the effect of advertising broadcasted on the TV on the human consciousness.
The presentaton on the topic “Let’s return the people with disabilites to the society” made by Ramiz Shukurov, the II year student of the Economics faculty was awarded the II place with the 89.8 dB, and the presentation of Vusal Ismayilov, the I year student of the Turkish World Business School on the topic “The static electrically driven bus” was awarded with the III place with the 87.6 dB.
The winners were presented the certificates. At the same time, they were dismissed the Final State Attestation Exam.
The goal of the contest, organized by the UNEC Student Scientific Society is to increase the interest of young people to scientific research and to ensure their flexible integration into the world science.
About the “II UNEC Science Slam” contest: in 2017 UNEC introduced for the first time in Azerbaijan, the event on the international level, and organized world famous “Science Slam” scientific contest. Great Britain, Russia, Ukraine and Turkey have joined the competition, held for the first time in Darmstadt, Germany in 2006, and the idea belonged to german author Grigor Benin. Those, who are interested in science, want to communicate with the resaerchers, learn the latest innovations and expand the environment join this contest. The representatives of leading companies also participate at many Science Slam contests held in the western countries and make the investment proposals for the interest-based researches, as well. The young researchers motivated with this, believe that their researches are interesting for the community and it is worth to continue the research.