“II UNEC Science Slam”ın qalibi – reklamlar insan şüuruna necə təsir edir?
UNEC-də təşkil edilən müsabiqənin final mərhələsində Təhsil Nazirliyi, AMEA, Elmin İnkişaf Fondu, Gənclər Fondu, Bilik Fondunun rəsmiləri, millət vəkilləri, ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, görkəmli elm xadimləri, tanınmış təhsil ekspertləri, ictimaiyyət nümayəndələri, eləcə də universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak edib.
Almaniya, Böyük Britaniya, Rusiya, Ukrayna və Türkiyə kimi ölkələrdən sonra Azərbaycanın adını ən populyar elmi platforma olan “Science Slam” tarixinə yazan UNEC bu il müsabiqədə yeniliklər tətbiq edib. Belə ki, “II UNEC Science Slam” müsabiqəsinə bu ildən digər fakültələrlə yanaşı, Distant, qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin tələbələri də qatılıb.
Müsabiqənin formatına uyğun olaraq, fakültələrin qalibləri 10 dəqiqə ərzində öz araşdırmalarını kreativ şəkildə təqdim ediblər. Tələbələrin sosial mediada uğurlu marketinq siyasəti, süni intellekt, xərclər, məhsulun sertifikatlaşdırılması, ünsiyyət vasitələri, əngəllilərin cəmiyyətə geri qaytarılması, reklam materiallarının insan şüuruna təsiri, pozitiv psixologiya, statik elektriklə idarə olunan nəqliyyat, davranış iqtisadiyyatı barədə tədqiqatları maraqla qarşılanıb.
Təqdimatlardan sonra qaliblərin çıxışları “Science Slam” qaydalarına uyğun olaraq, alqış sədaları ilə qiymətləndirilib. Qalibi xüsusi cihaz vasitəsilə ölçülən alqışın səs diapozunu müəyyənləşdirib. 90.2 desibel (dB) səs tezliyində alqış qazanan Biznes və menecment fakültəsinin I kurs tələbəsi Amal Veysəlov “Hər şey göründüyü kimi deyil” mövzusu ilə “II UNEC Science Slam” müsabiqəsində I yerin sahibi olub. A.Veysəlov təqdimatında televiziyalarda yayımlanan reklam materiallarının insan şüuruna təsirini tədqiq edib.
İqtisadiyyat fakültəsinin II kurs tələbəsi Ramiz Şükürovun “Əngəlliləri cəmiyyətə geri qaytaraq” təqdimatı 89.8 dB ilə II, Türk Dünyası İşlətmə fakültəsinin I kurs tələbəsi Vüsal İsmayılovun “Statik elektriklə idarə olunan avtobus” təqdimatı isə 87.6 dB ilə III yerə layiq görülüb.
Qaliblərə sertifikatlar təqdim edilib. Eyni zamanda, onlar Yekun Dövlət Attestasiya imtahanından azad ediliblər.
UNEC Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə keçirilən müsabiqənin məqsədi gənclərin elmi tədqiqatlara marağının artırılması, onların dünya elminə çevik inteqrasiyasını təmin etməkdir.
“II UNEC Science Slam” müsabiqəsi haqqında: 2017-ci ildə UNEC beynəlxalq səviyyəli ilkə imza ataraq, Azərbaycanda dünyaca məşhur “Science Slam” elm müsabiqəsini təşkil edib. İdeya müəllifi alman Qreqor Beninə məxsus olan və ilk dəfə 2006-cı ildə Almaniyanın Darmştadt şəhərində təşkil edilən yarışa bu günə kimi Böyük Britaniya, Rusiya, Ukrayna və Türkiyə qoşulub. Müsabiqəyə elmlə maraqlanan, tədqiqatçılarla ünsiyyət qurmaq, ən son yenilikləri öyrənmək və əhatəsini genişləndirmək istəyənlər qatılır. Qərb ölkələrində bir çox Science Slam müsabiqələrində aparıcı şirkətlərin nümayəndələri də iştirak edir və maraq doğuran araşdırmalara sərmayə təklifləri də irəli sürürlər. Bundan motivasiya alan gənc tədqiqatçılar inanırlar ki, apardıqları tədqiqatları cəmiyyət üçün maraqlıdır və bu işi davam etdirməyə dəyər.

В финальном этапе конкурса, организованном в UNEC, приняли участие Министерство образования, НАНА, Фонд развития науки, Фонд молодежи, официальные лица, Фонд знаний, депутаты, руководители высших учебных заведений, видные деятели науки, известные эксперты образования, представители общественности, а также профессорско-преподавательский состав и студенты университета.
UNEC, вписавший Азербайджан после Германии, Великобритании, России, Украины и Турции в историю “Science Slam”, являющуюся самой популярной научной платформой, применил новшества на конкурсе в этом году. Так, с этого года в конкурсе “II UNEC Science Slam” наряду с другими факультетами приняли участие также студенты Центра дистанционного, заочного и дополнительного образования.
Соответственно формату конкурса победители факультетов в течение 10 минут представили в креативной форме свои исследования. Исследования студентами успешной маркетинговой политики в социальной медиа, искусственного интеллекта, расходов, сертификации продукции, средств общения, влияния рекламных материалов на сознание человека, возвращения в общество проблемных, позитивной психологии, транспорта, управляемого статическим электричеством, экономики поведения были заслушаны с большим интересом.
После презентаций выступления победителей соответственно правилам “Science Slam” оценивались по громкости аплодисментов. Победитель определялся диапазоном аплодисментов, измеряемого специальным звуковым прибором. Студент I курса факультета Бизнеса и менеджмента Амал Вейсалов, выступивший по теме «Не все так, как кажется» и получивший по частоте звука 90.2 децибел, стал призером 1 места конкурса “II UNEC Science Slam”. А.Вейсалов в презентации исследовал влияние транслируемых по телевизору рекламных материалов на сознание человека.
Студент II курса Экономического факультета Рамиз Шюкюров, представивший презентацию на тему «Вернем в общество проблемных», набрав 89.8 dB, занял II место, а студент Турецкого факультета Экономики и управления Вюсал Исмаилов презентацией «Автобус, управляемый статическим электричеством», набрав 87.6 dB, занял III место.
Победителям были представлены сертификаты. В то же время они освобождены от экзаменов Итоговой государственной аттестации. Целью конкурса, состоявшегося при организационной поддержке Студенческого научного общества (СНО) UNEC, является повышение интереса к научным исследованиям, обеспечение гибкой интеграции в мировую науку.
О конкурсе “II UNEC Science Slam”: В 2017 году UNEC, внедрив международного уровня новшество, организовал в Азербайджане известный в мире научный конкурс “Science Slam”. К конкурсу, автором идеи которого является немец Грегори Бьюнинг, и впервые организованному в немецком городе Дармштадте, на сегодняшний день присоединились Великобритания, Россия, Украина и Турция. В конкурсе могут принять участие лица, интересующиеся наукой, желающие создать отношения с исследователями, узнать о последних новшествах и расширить свою сферу деятельности. В Западных странах во многих конкурсах Science Slam принимают участие представители ведущих комапний и выдвигаются инвестиционные предложения исследованиям, вызывающим интерес. Получая от этого мотивацию, молодые исследователи уверенны, что проведенные ими исследования интересны для общества и продолжать это дело стоит.