İlk dəfə UNEC-də: İnklüziv təhsildə ikili diplom proqramı
UNEC ilə Moskva Dövlət Humanitar İqtisad Universiteti (MDHİU) arasında inklüziv ali təhsildə bakalavr pilləsi üzrə ikili diplom razılaşması imzalanıb.
Azərbaycanda ilk dəfə olaraq UNEC-də həyata keçirilən razılaşmaya əsasən, hər iki universitetin tələbələri UNEC və MDHİU-nun diplomunu əldə etmək imkanı qazanacaqlar. Müqavilənin əsas üstünlüyü UNEC-də təhsil alan fiziki məhdudiyyətli tələbələrin bu proqramda iştirak edə bilməsidir. Onlar təhsillərini MDHİU-da davam etdirərək 4 il ərzində hər iki universitetin diplomunu qazana biləcəklər.
UNEC-də təşkil olunan imzalanma mərasimində Rusiya Dövlət Dumasının deputatı, Dövlət Dumasının Təhsil və Elm Komitəsi sədrinin birinci müavini, Rusiya Təhsil Akademiyasının həqiqi üzvü Oleq Smolin və MDHİU rektoru, professor Vaqif Bayramov iştirak edib.
İnklüziv təhsilin Azərbaycan təhsilinin prioritet məsələlərindən olduğunu və fiziki məhdudiyyətli insanların daima dövlətin qayğı və diqqəti ilə əhatə olunduğunu bildirən rektor, professor Ədalət Muradov UNEC-də də bu istiqamətdə zəruri tədbirlərin həyata keçirildiyi diqqətə çatdırıb. O, fiziki məhdudiyyətli gənclərin ali təhsilə inteqrasiyası üçün UNEC-də inklüziv təhsil mühitinin yaradıldığını vurğulayıb. Bildirib ki, bu mühit təhsilin hamı üçün əlçatan olmasını təmin etməklə yanaşı, sosial bərabərliyin qorunmasına, fiziki məhdudiyyətli gənclərin öz potensiallarını nümayiş etdirə bilməsi və təhsil ehtiyaclarının ödənilməsinə şərait yaradır.
MDHİU-nun rektoru, professor Vaqif Bayramov rəhbərlik etdiyi universitet haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, bu ali təhsil müəssisəsi MDB məkanında fiziki imkanları məhdud olan insanların təhsil aldıqları yeganə universitetdir. Burada onların rahat hərəkət etmələri və təhsil almaları üçün inklüziv mühit yaradılıb və bu, universitetin əsas vəzifələrindəndir. V.Bayramov UNEC-lə bu istiqamətdə əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə edib: “Böyük məmnuniyyətlə UNEC-dəki həmkarlarım, eyni zamanda həmvətənlərimlə öz təcrübəmizi bölüşməyə və onlara bu sahədə dəstək olmağa hazırıq. Əminəm ki, əməkdaşlığımız hər iki universitetə öz töhfələrini verəcək”.
Burada olmaqdan məmnunluğunu bildirən Rusiya Dövlət Dumasının Təhsil və Elm Komitəsi sədrinin birinci müavini Oleq Smolin UNEC-in beynəlxalq reytinqlərdə yer almasını yüksək qiymətləndirib. Təhsil sahəsində aparılan əməkdaşlıqları müsbət qiymətləndirən deputat təcrübə və fikir mübadilələrinin yeni ideyaların yaranmasına təkan verdiyini deyib. Bu baxımdan UNEC-lə əməkdaşlığın hər iki ölkə üçün faydalı olacağını qeyd edib. Ali təhsilin əhəmiyyətindən danışan O.Smolin bunun fiziki imkanları məhdud olan insanlar üçün daha önəmli olduğunu xüsusi vurğulayıb. Fiziki məhdudiyyətli insanlar arasında dünyanın tanınmış yazıçı, bəstəkar və siyasətçiləri olduğunu bildirib.
Görüşdə “Hamımız bərabərik” şüarı altında sosial tədbirlərin keçirilməsi təklif olunub. Əməkdaşlıq çərçivəsində müəllim-tələbə mübadiləsinin həyata keçirilməsi və UNEC-in rus dilində ən müasir dərsliklərlə təmin olunmasının əhəmiyyəti vurğulanıb. Tərəflər UNEC-in Rus İqtisad Məktəbi məzunlarının dövlət sifarişi əsasında Rusiyanın aparıcı universitetlərində magistratura təhsili ala bilməsini müzakirə ediblər. Qonaqlar Rus İqtisad Məktəbinin ən yüksək nəticə göstərən tələbələri üçün Rusiya Federasiyasının adlı təqaüdlərinin təsis olunması barədə fikir mübadiləsi aparıblar.

Впервые в UNEC: программа двойного диплома в инклюзивном образовании
Между UNEC и Московским государственным гуманитарно-экономическим университетом (МГГЭУ) подписано соглашение о двойном дипломе по ступени бакалавра в инклюзивном высшем образовании.
В соответствии с соглашением, осуществляемым  впервые в Азербайджане в UNEC, студенты обоих университетов будут иметь возможность получения диплома UNEC и МГГЭУ. Основным преимуществом соглашения является возможность студентов с физическими ограничениями, обучающимися в  UNEC, принять участие в программе. Продолжив учебу в МГГЭУ,  студенты в течение 4 лет  смогут получить дипломы обоих университетов.
На церемонии подписания соглашения, состоявшегося в UNEC, приняли участие депутат Российской государственной думы, первый заместитель председателя Комитета образования государственной думы, настоящий член-корр. Российской академии образования Олег Смолин и ректор МГГЭУ, профессор Вагиф Байрамов.
Отметив, что инклюзивное образование является одним из приоритетных вопросов образования Азербайджана и государство постоянно проявляет заботу и внимание лицам с физическими ограничениями, ректор, профессор Адалат Мурадов довел до внимания об осуществлении в UNEC необходимых мероприятий в этом направлении. Он подчеркнул о создании в UNEC инклюзивной образовательной среды для интеграции в высшее образование молодежи с физическими ограничениями. Отметил, что эта образовательная среда наряду с тем, что является доступной для всех,  создает условия для защиты социального равенства, демонстрации молодежи с физическими ограничениями своего потенциала и возмещения образовательных потребностей.
Ректор МГГЭУ, профессор Вагиф Байрамов дал подробную информацию о руководимом им университете. Он отметил, что указанное высшее учебное заведение единственный университет в СНГ, где обучаются лица с физическими ограничениями.  Здесь для их удобства и получения образования создана инклюзивная среда, что является основной обязанностью университета. В.Байрамов выразил удовлетворение по поводу сотрудничества с UNEC в этом направлении: «С большим удовольствием мы готовы поделиться опытом с коллегами UNEC, в то же время своими соотечественниками и оказать поддержку в этой сфере. Уверен, что наше сотрудничество внесет свой вклад в развитие обеих университетов».
Выразив удовлетворение по поводу пребывания в UNEC, первый заместитель председателя Комитета по образованию государственной думы Олег Смолин высоко оценил завоевание университетом места в международных рейтингах.  Высоко оценив сотрудничество в сфере образования, депутат, отметил об опыте и обмене мнениями, которые дадут толчок в развитии новых идей, связи с чем было отмечено о пользе сотрудничества с UNEC для обеих стран.  Говоря о значении высшего образования, О.Смолин особо подчеркнул о его важности для лиц с физическими ограничениями.   Он отметил, что среди людей с физическими ограничениями много известных писателей, композиторов и политиков.
На встрече было предложено проведение социальных мероприятий под девизом «Мы все равны». Было подчеркнуто об осуществлении в рамках сотрудничества обмена преподавателями и студентами, обеспечении  UNEC наиболее современными учебными пособиями на русском языке. Стороны на основе государственного заказа выпускников Русской экономической школы UNEC обсудили вопрос о возможности получения магистерского образования в ведущих университетах России.  Гости провели обмен мнениями по вопросу учреждения именной стипендии Российской Федерации для студентов Русской экономической школы, показавших наивысшие результаты.